Wystawa 75-lecia LZS. Muzeum Sportu Wiejskiego

Adres: ul. Pucka 18, 84-103 Łebcz

Otwarte:

   pn – wt 12.00 – 17.00

śr – pt   12.00 – 16.00   

Grupy zorganizowane:
Kontakt Jan Trofimowicz, tel.: 508738161,  jasiu.t@wp.pl 
Brunon Ceszke tel. 507638899, mail:  bceszke@wp.pl
Wstęp bezpłatny. Zachęcamy do przekazania darowizny.

MUZEUM SPORTU WIESKIEGO – LZS

                Pomysł stworzenia muzeum sportu wiejskiego to myśl, która dojrzewa od kilkunastu lat, aby ocalić od zapomnienia i przypomnieć zarazem wielką wartość i dorobek sportowców wiejskich nie tylko z Pomorza. Po zawierusze wojennej – to właśnie  poprzez uchwałę ówczesnych Gminnych Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w 1946 powstawały pierwsze zalążki i koła/ogniwa LZS na terenach wiejskich – pierwsze Czarnowąsy koło Opola. Najstarsze na Pomorzu to Marzęcino koło Nowego Dworu Gdańskiego oraz Jaroszewy koło Skarszew.

                W jednej ze swych wypowiedzi często cytowany nasz rodak św. Jan Paweł II powiedział: „Sport to najlepsza droga do pokonywania granic”. Sport na wsi to przede wszystkim rekreacja, która od 75 lat zapewnia możliwość uprawiania sportu. Przez minione 10-lecia szczególnie w najmniejszych miejscowościach gdzie często nie było szkoły, klubu, świetlicy a nawet jednostki OSP albo Kościoła to LZS był nośnikiem kultury – kultury fizycznej (która jest częścią kultury – dorobku narodowego). A zatem sport w środowisku wiejskim ma wyjątkowe znaczenie.

                Przez szereg lat działacze sportowi w ogromnej większości pracowali społecznie. Często kosztem swoich rodzin, bowiem sport był ich drugą rodziną. To dzięki sportowi powstawały przyjaźnie, utrwalały się kontakty międzyludzkie. Po przemianach ustrojowych wyrażenie praca społeczna – zamieniono na wolontariat – i wielu działaczy sportowych LZS kontynuuje swoją działalność jako wolontariusze…

                LZS pozwalał dzieciom, młodzieży, dorosłym aktywnie spędzać czas wolny – szczególnie w latach powojennych, siermiężnych latach 50-tych i 60-tych był też „bardzo często”  jedyną alternatywą dla dzieci i młodzieży szczególnie w miejscowościach, w których „uszczęśliwiono” ludzi na siłę i funkcjonowały Państwowe Gospodarstwa Rolne, Rolnicze Spółdzielnie Produkcyjne, Kombinaty Rolnicze – ludzie żyli z pracy na ziemi a jedyną formą „rozrywki” mógł być trening ewentualnie mecz piłkarski albo inna działająca sekcja sportowa, rekreacyjna czy turystyczna.

Rzecz jasna sport – także ten wiejski był w różnych czasookresach tubą dla władzy państwowej. Jednak to właśnie sport i rekreacja na terenach wiejskich pokazuje na przestrzeni lat, że zmieniały się ekipy rządzące, zmienił się ustrój polityczny a sport na wsi nadal pełni szczególnie ważną rolę – często zupełnie zapomnianą przez władze centralne ale i samorządowe.

                Sport wiejski był i jest do dziś wychowawcą „dzieci ulicy”. To dzięki LZS wielu bezimiennych młodych ludzi mogło podjęć treningi i dojść na szczyty kariery sportowej

w kategoriach młodzieżowych seniorskich. Wielu sportowców wiejskich reprezentowało Polskę na Igrzyskach Olimpijskich, MŚ, ME, oraz zdobywało tytuły MP.

                Muzeum ma zachować pamiątki po sukcesach sportowców wiejskich a także ocalić wszelkie pamiątki po sportowcach wiejskich – dyplomy, medale, stroje sportowe, sprzęt sportowy, wyposażenie, plakaty, proporczyki, trofea itp.

                Ponadto muzeum ma być miejscem, gdzie ocalone mają być także sylwetki działaczy.

LZS to także działalność turystyczna – od wielu lat organizowane są liczne zloty, rajdy, obozy turystyczne dzięki którym dzieci, młodzież i dorośli z terenów wiejskich poznawali ciekawe zakątki kraju. Dla wielu przed laty była to jedyna możliwość poznawania innych części kraju.

Przez lata organizowano szereg imprez sportowo – turystycznych, które przypominały bolesne wydarzenia z historii Polski. Część imprez towarzyszy obchodom Świąt Państwowych i narodowych.

– Międzynarodowy Bieg Solidarności w Sztumie

– Biegi Rodła i Niepodległości w Borzytuchomiu,

– Biegi Martyrologii Mieszkańców Ziemi Skarszewskiej

– Ogólnopolskie Biegi Mazurka Dąbrowskiego w Muzeum Hymnu w Będominie

– Ogólnopolski Zlot Turystyczny na Westerplatte,

– Biegi Pamięci koło Stutthoffu.

Imprezy przygotowywane przez LZS miały w sobie także element wychowawczy – historyczno – patriotyczny – często podczas wydarzeń śpiewno Mazurka Dąbrowskiego. Biało czerwona flaga Polski oraz flaga LZS z promieniami słonecznymi to symbole wokół których skupionych były miliony ludzi z terenów wiejskich na przestrzeni 75 lat, które obchodzić będziemy w 2021 roku.

Sport wiejski to także szkoła obywatelskiego wychowania – wielu ludzi sportu po latach zajmowało ważne stanowiska na różnych szczeblach samorządu lokalnego, wojewódzkiego a także państwowego. Ludzie sportu wiejskiego przez lata pełnili i pełnią zatem ważną rolę społeczną i sport ma także swój udział w dokonaniach w jakim „miejscu” jest dzisiaj nasza Ojczyzna. Wartości fair play są ważne nie tylko na boiskach ale w życiu.