Znakomity występ pomorskich lekkoatletów na Mistrzostwach Polski LZS w Białymstoku

W dniach 3-5 czerwca w Białymstoku odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS w Lekkiej Atletyce U18 i U20. Startowało w nich ponad 700 zawodników reprezentujących blisko 100 klubów z 12 województw. W swojej historii nasze mistrzostwa nigdy nie narzekały na frekwencję — 700 zawodników to od kilku lat standard. Na mistrzostwach padł jeden rekord Polski U18 — ustanowił go Marek Zakrzewski z AML Słupsk w biegu na 100 metrów — wynosi on obecnie 10,46.

Organizatorem mistrzostw było Krajowe Zrzeszenie LZS, bezpośrednimi wykonawcami: Podlaskie Zrzeszenie LZS, KS Podlasie Białystok, Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji w Białymstoku oraz Podlaski Związek Lekkiej Atletyki. Współorganizatorzy to Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego i Urząd Miasta w Białymstoku. Impreza została dofinansowana przez Ministerstwo Sportu i Turystyki.

Kierownikiem naszej ekipy był Jarosław Ściagała z ULKS Talex Borzytuchom

Medale zdobyli przedstawiciele 56 klubów. Klasyfikację medalową wygrała KS Stal LA Ostrów Wielkopolski przed naszym AML Słupsk i LKS Vectra Włocławek.  Klasyfikację punktową również wygrał klub z Ostrowa Wielkopolskiego, drugie miejsce zajął KS Podlasie Białystok, trzecie AML Słupsk — punktowało 89 klubów. W klasyfikacji punktowej pomorskie zajęło znakomite drugie miejsce. Wielkie gratulację

Mistrzostwa stały na wysokim poziomie, pobito setki rekordów życiowych, w zasadzie każdy medalista tych mistrzostw by stanąć na podium musiał pobić swój rekord. Wiele wyników było bliskich minimum na MŚ i ME. Wspomniany wyżej Marek Zakrzewski, bijąc rekord Polski U18 na 100 m, uzyskał najlepszy czas w tym roku w Europie w tej grupie wiekowej, jest to także czas upoważniający do startu na MŚ w wyższej grupie wiekowej — U20 (juniorów).  Minima na tegoroczne Mistrzostwa Europy U18  osiągnął również  Szymon Groenwald (LKS Ziemi Puckiej Puck) w rzucie młotem — 70.22 m.

Poniżej medaliści mistrzostw Zrzeszenia U18 i 20 w poszczególnych konkurencjach.

U18 Kobiety

W biegu na 400 m mistrzynią Zrzeszenia została Dominika Duraj LKS Ziemi Puckiej Puck,

W biegu na  2000 m   wygrała Roksana Piechowska ULKS Talex Borzytuchom.

W sztafecie 4×400 m startowało 7 zespołów — mistrzem Zrzeszenia została KS Stal LA Ostrów Wlkp., wicemistrzem AML Słupsk, trzecie miejsce dla KS Podlasie Białystok.

W skoku w dal trzecie Viktoria Babak  LKS Jantar Ustka.

W rzucie oszczepem startowało aż 17 zawodniczek,   trzecia była Karolina Michalak AML Słupsk.

U20 kobiety

W biegu  na 400 m   trzecie miejsce zajęła Magdalena Breza ULKS Talex Borzytuchom — pobijając rekord życiowy

Bieg na 800 m   druga była Katarzyna Nowakowska (PB) AML Słupsk, trzecia Julia Mikołajewska LKS Żukowo.

W  biegu na 1500 m  wicemistrzynią została  Anna Glazik (PB) ULKS Talex Borzytuchom,

Bieg na 3000 m wygrała Regina Piechowska ULKS Talex Borzytuchom,

W  biegu na 2000 m wicemistrzynią została Regina Piechowska (PB) ULKS Talex Borzytuchom,

W rzucie młotem trzecia była Zuzanna Manuszewska (PB) LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz.

U18 mężczyźni

Bieg na 100 m wygrał Marek Zakrzewski z AML Słupsk, w czasie 10.46, który jest rekordem Polski U18,

Drugi tytuł mistrza Zrzeszenia Marek Zakrzewski zdobył w biegu na 200 m,

W biegu na 400 miejsce  trzecie zajęła Oliwier Kołodziejski AML Słupsk.

W biegu na 800 m triumfował Kacper Jaszewski UKS Olimpijczyk Skorzewo

Wicemistrzem w biegu na 3000 m został   Krzysztof Zieliński ULKS Talex Borzytuchom,

W biegu 110 ppł   brązowy medal zdobył  Nikodem Kwiatkowski LKS Zantyr Sztum

W biegu na 400 m ppł  trzeci był Aleksander Nurkowski LKS Zantyr Sztum.

Bieg na 2000 m  drugi był Krzysztof Zieliński ULKS Talex Borzytuchom (to jego drugie srebro),

W biegu sztafetowym 4×100 m startowało 6 drużyn — złoty medal zdobyła ekipa AML Słupsk,

W sztafecie 4×400 m startowały cztery drużyny — mistrzem został również AML Słupsk,

W pchnięciu kulą   brązowy medal zdobył Ignacy Wawierowicz AML Słupsk.

Mistrzem w rzucie młotem został Szymon Groenwald LKS Ziemi Puckiej Puck, który wywalczył minimum na ME w Jerozolimie

W rzucie oszczepem  drugie miejsce zajął Jan Stasiołek LKS Fenix Słupsk, trzecie Piotr Kupliński LKS Jantar Ustka.

U20 mężczyźni

W biegu na 1500   trzeci był Dawid Janta ULKS Talex Borzytuchom.

W skoku wzwyż mistrzem został Jakub Nielub AML Słupsk,

Wyjazd na Mistrzostwa został dofinansowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego