Zasłużeni dla Gminy Trąbki Wielkie!
7 października 2024 w sali obrad Urzędu Gminy Trąbki Wielkie jako pierwszy punkt Sesji Rady Gminy miało miejsce nietuzinkowe wydarzenie. Czterech nestorów – mieszkańców Gminy, którzy swoje dorosłe życie zawodowe i społeczne spędzili na terenie gminy zostali wyróżnieni… jednak po kolei..
Tytuł i medal – Zasłużony dla Gminy Trąbki Wielkie – to odznaczenie, które postać może otrzymać jako wyraz uznania od Samorządowców i Społeczeństwa Gminy 1 raz w życiu. Dotychczas poprzedni włodarze niechętnie przyznawali wyróżnienia, cisza w tej dziedzinie trwała kilkanaście lat… Czyżby w tej Gminie nikt się niczym nie wyróżniał? Mało prawdopodobne. Działacze Gminnego Zrzeszenia LZS podjęli już dawno kroki, by uhonorować tytułem chociażby kilka osób… jednak lata mijały i żadnej reakcji… jednak w lutym bieżącego roku ówczesna Rada Gminy Trąbki Wielkie podjęła uchwałę, w myśl której czterech nestorów Gminy otrzymało zaszczytny tytuł ZASŁUŻONY DLA GMINY TRĄBKI WIELKIE. Radni poprzedniej kadencji przyznali, jednak nie zdążyli dokonać dekoracji i wręczenia…. Dzieła dopełniła obecna władza. Pani Wójt Izabela Malinowska w swoim wystąpieniu z wyjątkowym taktem i zaangażowaniem nie kryjąc wzruszenia prezentowała kolejno dorobek zasłużonych – WŁADYSŁAWA MAZURKA z Sobowidza, SYLWESTRA Maliszewskiego z Gołębiewka, WIESŁAWA KEMPY z Trąbek Wielkich oraz JANA TROFIMOWICZA z Ełganowa. Jak w krótkiej laudacji zawrzeć choćby najważniejsze dokonania zasłużonych, którzy działają ponad 50 lat…. Było pięknie, dostojnie, serdecznie. Dekoracji wraz z Panią Wójt Izabelą Malinowską dokonała Przewodnicząca Rady Gminy Marta Pleskacz. Każdy z wyróżnionych powiedział do Radnych Gminy kilka słów, niekiedy głos z wzruszenia się łamał bo jak mówić o sobie… to chyba najtrudniejsze, tym bardziej, że nestorzy swą pracę traktowali niejednokrotnie jako służbę… Co łączy całą czwórkę – przywiązanie do barw Ludowych Zespołów Sportowych, z którymi pod rękę szli przez całe swoje życie. Oni kładli podwaliny w różnych aspektach dla przyszłych sukcesów sportowych, rekreacyjnych, turystycznych, kulturalnych ale organizacyjnych na terenie całej Gminy.
Warto wspomnieć, że WŁADYSŁAW MAZUREK z Gminą Trąbki Wielkie związany jest od 1970 roku (rocznik 1938), kiedy to przybył z Trzepowa gdzie nauczał i rozpoczął wraz z małżonką Haliną długoletnią pracę jako nauczyciel w Szkole Podstawowej w Sobowidzu. Wytrwał w zawodzie nauczyciela 50 lat! Jego pasją był i jest do dziś tenis stołowy – wielu wychowanków zdobywało medale zwłaszcza w tenisie stołowym w gminie, powiecie, województwie a nawet na szczeblu ogólnopolskim. Jednak szkoła w Sobowidzu święciła także sukcesy w lekkiej atletyce i piłce siatkowej. Przez dziesięciolecia do dnia dzisiejszego z ramienia Rady Gminnej LZS i GOKSiR-u organizuje zawody w tenisie stołowym dla mieszkańców gminy. Był założycielem UKS-u „Kosynier w Sobowidzu. Był także instruktorem harcerskim ZHP.
SYLWESTER MALISZEWSKI – jako jedyny urodzony na terenie obecnej gminy w Gołębiewie Wielkim (rocznik 1946), z zawodu rolnik, mgr inżynier z przygotowaniem pedagogicznym. Był krótko nauczycielem, przez dziesięciolecia agronomem gminnym pracując w dziale służby rolnej, następnie kierował wielohektarowymi gospodarstwami rolnymi w Gołębiewku i Zdunach. A przy tym kochał sport… zwłaszcza lekką atletykę. do dziś dzierży miano Mistrza Gminy Trąbki Wielkie m.in w rzucie oszczepem… był m.in Przewodniczącym Społecznego Komitetu Budowy Stadionu Gminnego w Trąbkach Wielkich, który oddano w 1974 roku. W roku powstania Gmin (1973) – powołano do życia Radę Gminną Zrzeszenia LZS w Trąbkach Wielkich, której Przewodniczącym został Sylwester Maliszewski. Organizował ogniwa LZS, struktury rywalizacji ogniw LZS w różnych dyscyplinach sportowych i rekreacyjnych. A gmina w pionie rozwoju sportu masowego należała do czołówki LZS-ów nie tylko w woj. gdańskim ale i na szczeblu ogólnopolskim. Po przemianach ustrojowych nie spoczął na laurach. Był inicjatorem i przez jakiś czas nawet Prezesem powstania Klubu Weterana LA w województwie. Stadion trąbkowski w połowie lat 90-tych był areną mitingów lekkoatletycznych o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim. A sam Sylwester zaczął kolekcjonować medale i trofea za wyniki jakie osiągał na imprezach mastersów w różnych konkurencjach LA – zwłaszcza rzutowych na imprezach rangi MP, ME i MŚ. W wolnych chwilach pisze wiersze. A, że uzdolnień ma wiele niech świadczy fakt, że jest autorem jest herbu Gminy Trąbki Wielkie.
WIESŁAW KEMPA (rocznik 1951) z Gminą Trąbki Wielkie związany od 1971 roku najpierw jako pracownik miejscowej mleczarni a następnie jako pracownik służby rolnej. Pełnił także funkcję Sekretarza Urzędu Gminy w Trąbkach Wielkich a następnie pracował w Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Sobowidzu. Pracę zawodową zakończył prowadząc działalność prywatną. Począwszy od 1973 nieprzerwanie związany z Radą Gminną Zrzeszenia LZS obecnie pod nazwą Gminne Zrzeszenie LZS – bez wątpienia NAJWIĘKSZY SPOŁECZNIK i DZIAŁACZ LZS w Gminie Trąbki Wielkie. Długoletni Przewodniczący Rady Gminnej LZS a następnie pomysłodawca i społeczny organizator z ramienia LZS całorocznej rywalizacji między sołectwami o Puchar Gminy Trąbki Wielkie, który na przełomie wieków zawierał kilkanaście dyscyplin sportowy i rekreacyjnych (obecnie pozostało już jedynie kilka)…. Przewodniczący Gminnej ale i Wojewódzkiej Komisji Turystyki Wiejskiej przy LZS. Współorganizator i uczestnik licznych edycji zlotów turystycznych LZS m.in na Westerplatte, w Otominie, Gołubiu, Wdzydzach Kiszewskich, Chmielnie. Turyści z Gminy Trąbki Wielkie pod jego dowództwem zdobywali m.in liczne medale i puchary podczas Ogólnopolskich Igrzysk LZS. Archiwista, dokumentalista, fotografik, poprzez tysiące zdjęć ocalił wiele ważnych wydarzeń, postaci, miejsc, rocznic ale i zawodów sportowych LZS. Zapalony kronikarz, pomysłodawca konkursu kronikarskiego w gminie, który nosi imię byłej dyr. GOKSiR w Trąbkach Wielkich Lidii Orzechowskiej. Obecnie niestrudzony propagator rekreacji fizycznej wśród seniorów, współzałożyciel i aktywny działacz Klubu Seniora Zawsze Młodzi w Trąbkach Wielkich. Wciąż pełen pomysłów, inspiruje, pomaga, służy radą.
JAN TROFIMOWICZ (rocznik 1941) przybył na teren obecnej gminy w 1964 roku i rozpoczął pracę w nauczycielską SP w Sobowidzu. W roku 1968 rozpoczął pracę jako nauczyciel w SP w Ełganowie, w której kierownikiem została małżonka Zofia i tej miejscowości jest wierny do dziś. W 1973 był jednym z założycieli Rady Gminnej LZS. Następnie był m.in dyrektorem ds. sportu w GOKSiR Trąbki Wielkie a jednocześnie kierował Szkolnym Związkiem Sportowym w Gminie. Sportowcy pod jego opieką zdobywali wówczas kilkukrotnie tytuł wiecemistrzowski w punktacji generalnej Woj. Igrzysk Młodzieży Szkolnej m.in w Sopocie, Wejherowie, Starogardzie Gdańskim. Współorganizował życie sportowe wśród mieszkańców Ełganowa. Jako opiekun koła Szkolnej Kasy Oszczędności w niewielkiej szkółce w Ełganowie 2-krotnie zajmował II miejsce w Polsce na najlepsze koło SKO! Przez dwie kadencje w niełatwych latach 80-tych kierował strukturami ogniska ZNP na terenie gminy. Po roku 1989 włączył się aktywnie włączył się w tworzenie struktur samorządu gminnego. Był radnym i Członkiem Zarządu Gminy Trąbki Wielkie. Jako mgr wychowania fizycznego był w latach 90tych pomysłodawcą i orędownikiem budowy pełnowymiarowej hali sportowej w Trąbkach Wielkich. W Ełganowie, pełnił także funkcję sołtysa, aktywnie włączył się w budowę pełnowymiarowego boiska sportowego i świetlicy wiejskiej. Sam startował z powodzeniem w gminnych zawodach lekkoatletycznych, strzeleckich a nawet brydżu sportowym. NIeustannie inspirował do wspólnego działania kolejne pokolenia mieszkańców, ucząc niejednokrotnie 2 nawet 3 pokolenia ełganowian. Od kilkunastu lat społecznie wraz z rodziną opiekuje się Miejscem Pamięci w Ełganowie. Faktem, który z pewnością miał wielki wpływ na szeroką działalność społeczną i wychowawczą p. Jana była śmierć matki i kolejne lata które jako kilkuletnie dziecko a następnie młodzieniec spędzał w domach dziecka.
W imieniu dzieci wyróżnionych – Zasłużonych – kwiaty i gratulacje złożyli Izabela Trofimowicz Paziak oraz Tomasz Kempa. Jan Trofimowicz (syn), Wiceprezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS, który pracy społecznej ale i sportowej uczył się u boku czterech wyróżnionych podziękował Włodarzom za docenienie „za życia” nestorów. Jednocześnie wskazywał by samorządowcy regularnie doceniali zaangażowanych mieszkańców w różnych obszarach – kulturze, sporcie, wolontariacie, oświacie, bezpieczeństwie itd. Wspomniał także Tych, którzy też z pewnością zasługiwali jako działacze sportowi na wyróżnienie a odeszli na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat i pamięć o Nich szybko ginie. Do grona zasłużonych z pewnością zaliczają się śp. Krystyna Kołkowska – pierwsza Naczelnik Gminy – budowniczy m.in stadionu, budynku GOKSiR-u, Urzędu Gminy Trąbki Wielkie. Lidia Orzechowska – była długoletnia dyr. GOKSiR, Bożena Witoń – nauczycielka wf z Sobowidza, Czesław Sebzda nauczyciel i długoletni działacz LZS Orlęta Czerniewo, nauczyciel i działacz LZS Unia Kłodawa, sportowcy i działacze LZS Orzeł Trąbki Wielkie: Manfred Kratzke, Kazimierz i Romuald Dunstowie, Bogdan Ołęczyn, Mieczysław Goczewski – długoletni kierownik ośrodka zdrowia w Sobowidzu i Trąbkach Wielkich – wielokrotny Mistrz Gminy w szachach, arcymistrz brydżowy medalista MP w barwach WLKS Neptun Gdańsk, wicemistrz Europy w brydżu, działacze Stanisław Kusaj i Jan Czerw z LZS Sokół Ełganowo, Kaziemierz Arym – działacz LZS Gryf Gołębiewo Wielkie, Alojzy Klukowski długoletni działacz LZS Błękitni Sobowidz i wielu wielu innych. Wystąpienie zebrani nagrodzili gromkimi brawami. Kol. Jan podkreślił, że im więcej dzieci i młodzieży na boiskach i halach sportowych uprawia rożne formy ruchu tym mniej dzieci z komórkami na przystankach a jednocześnie mniej pracy ma komisja np. do rozwiązywania problemów alkoholowych itp. Gratulacje wyróżnionym złożył także Honorowy Prezes Rady Wojewódzkiej LZS i Pomorskiego Zrzeszenia LZS Wiesław Szczodrowski, który wspominał o zaangażowaniu wymienionych na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci.
W niejednym oku zarówno wyróżnionych jak i samych samorządowców zakręciła się łza wzruszenia. Sport łączy kolejne pokolenia. Stąd przykład wyróżnionych niech będzie inspiracją do działania dla kolejnych młodszych pokoleń.