ZAPASY Wielki sukces miasteckich zapasów!

ZAPASY Wielki sukces miasteckich zapasów!

ooradom20156_008Zapaśniczy Klub Sportowy Miastko z dorobkiem pięciu medali został drugim klubem w Polsce podczas XXI Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w zapasach w stylu klasycznym.

Na matach w Radomiu w dniach 26-28 czerwca odbyła się XXI Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży (Mistrzostwa Polski Kadetów do lat 17) w zapasach w stylu klasycznym. W zawodach wzięło udział 160 zawodników z 51 klubów z całej Polski. Zawody stały na bardzo wysokim poziomie.
Zapaśniczy Klub Sportowy Miastko reprezentowało tylko 6 za to bardzo walecznych chłopaków, którzy wcześniej uzyskali awans z eliminacji centralnych. To dzięki nim ZKS Miastko zdobył w klasyfikacji drużynowej wicemistrzostwo Polski.
W klasyfikacji indywidualnej Mistrzami Polski zostali Artur Szczęsny (42 kg) i Filip Petrończak (46 kg).
Artur Szczęsny w drodze po złoty medal stoczył trzy walki. W pierwszym pojedynku pokonał Dominika Waśkowicza (Sobieski Poznań) przez przewagę techniczną 8:0. W półfinale Artur spotkał się z Patrykiem Rożentalskim (Sokół Lubawa), którego pokonał na punkty 4:2. Był to bardzo cięty pojedynek. Należy nadmienić, że Artur rywalizował z zawodnikiem z Lubawy o występ w Mistrzostwach Europy. W walce finałowej przeciwnikiem naszego zawodnika był Filip Januszewski (Sokół Lubawa). Artur kontrolując przebieg całej walki wygrał ją wysoko na punkty 9:3.
Kolejnym złotym medalistą jest Filip Petrończak, który w kategorii wagowej do 46 kg stoczył cztery walki. W tej wadze Filip nie miał sobie równych. Pierwszą walkę wygrał on z Michałem Karecińskim (Pogoń Ruda Śląska) przez położenie na łopatki. W kolejnych trzech walkach Filip pokonał swoich przeciwników przez przewagę techniczną już w pierwszej rundzie. Kolejno walczył z Mateuszem Barabaszem (Ajas Gdańsk), Dominikiem Dudzińskim (Olimpijczyk Radom) oraz w finale z Marcinem Mireckim (Zdrowy Targówek).
Ze srebrnym medalem mistrzostw Polski kadetów wrócił Piotr Zabłocki, który walczył w kategorii wagowej do 69 kg. Nasz zawodnik stoczył 4 walki. W pierwszej walce wygrał z Krystianem Stasiakiem (Unia Swarzędz) na punkty przez przewagę techniczną 8:0. W drugiej walce Piotrek spotkał się z Michałem Łysomirskim (Cement Gryf Chełm). Kontrolując przebieg całej walki wygrał z nim na punkty 6:0. W półfinale Piotrek pokonał Karola Chudzika (Olimpijczyk Radom) przez przewagę techniczną 12:2. W walce o „złoto” rywalem nie do pokonania dla Piotrka okazał się Norbert Daszkiewicz (Śląsk Wrocław) – reprezentant Polski. Nasz zawodnik przegrał z nim na punkty 0:10.
Również bardzo dobry występ w tej kategorii wagowej zaliczył Paweł Zabłocki (brat bliźniak), który zmagania na radomskich matach zakończył z brązowym medalem. Paweł swoją jedyną walkę przegrał podobnie jak jego brat Piotr z zawodnikiem Śląska Wrocław tylko nieco wcześniej – w półfinale. W pozostałych trzech swoich walkach Paweł odniósł zdecydowane zwycięstwa.
Kolejnym naszym brązowym medalistą został Hubert Rudnik (76 kg). Stoczył on pięć pojedynków, z czego tylko w jednym musiał uznać wyższość Jakuba Madaja (PTC Pabianice). Była to trzecia walka, którą przegrał na punkty 2:4. Jakub Madaj został późniejszym mistrzem Polski w tej kategorii wagowej. Walka o brąz była bardzo zacięta. Już w pierwszej rundzie Hubert dał się rzucić na plecy za 4 pkt. Natomiast w drugiej rundzie nasz zawodnik zaczął systematycznie odrabiać straty. Wykonując rzut suplesowy a następnie tzw „wózek” zakończył walkę wynikiem 10:4.
Jakub Bednarz zajął piąte miejsce w kategorii wagowej do 63 kg. Stoczył on pięć zaciętych pojedynków. W walce o brązowy medal Kuba przegrał z Damianem Cisewskim (Śląsk Wrocław) przez położenie na łopatki.

Klasyfikacja końcowa najlepszych klubów w Polsce XXI OOM:

1. AKS Piotrków Trybunalski 50 pkt
2. ZKS Miastko 42 pkt
3. PTC Pabianice 37,5 pkt
4. Olimpijczyk Radom 36 pkt
5. Sobieski Poznań 32,5 pkt
6. Sokół Lubawa 31 pkt

K. Wanke:
Jestem bardzo dumny z postawy moich zawodników. Bardzo dobre przygotowanie psychomotoryczne spowodowało, że wszyscy, którzy zakwalifikowali się do mistrzostw Polski walczyli o medale.
Duża ilość punktów wywalczonych przez zawodników z Miastka przyczyniła się również do zajęcia drugiego miejsca w klasyfikacji województw.
Należy nadmienić że ZKS Miastko zakończył zmagania w XXI OOM z największą ilością medali (5 medali) wśród wszystkich 51 występujących klubów.
Zapaśniczy Klub Sportowy Miastko wprowadził najwięcej, bo aż dwóch zawodników na dziesięć kategorii wagowych, do reprezentowania Polski w Mistrzostwach Europy Kadetów, które odbędą się w dniach 4-9 sierpnia w Subotica – Serbia.
Po 8 latach ZKS Miastko powtórzył sukces z 2007 roku, gdzie również zajął wysokie drugie miejsce w Polsce w klasyfikacji drużynowej.

Kazimierz Wanke