Z kart historii

W roku 2021 Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe obchodzić będzie 75-lecie swego istnienia i wszechstronnej działalności na niwie organizacji przedsięwzięć sportowych, rekreacyjnych, turystycznych ale także i kulturalnych na terenach wiejskich i małomiasteczkowych. LZS to kuźnia medalistów – uczestników olimpijskich zmagań, Mistrzostw Świata i Europy oraz wielu innych znaczących imprez sportowych w wielu dyscyplinach sportowych. LZS to jednak przede wszystkim tysiące imprez organizowanych w niewielkich miejscowościach, to liczne drużyny piłkarskie, które były niekiedy jedynym przejawem działalności sportowej na wsi. To setki tysięcy dzieci, młodzieży, dorosłych i weteranów, którzy poprzez, sport, rekreację i turystykę spełniają swoje pasje życiowe a przy okazji dbają o stan zdrowia ducha i ciała!

W roku jubileuszu Pomorskie Zrzeszenie LZS planuje zorganizować wystawę, która prezentować będzie bogactwo działań, osiągnięć, wydarzeń, sukcesów LZS-ów na Pomorzu. Wystawa może być tym ciekawsza, że obecne województwo pomorskie obejmuje terytorialnie części 4 byłych województw: gdańskiego, elbląskiego, słupskiego i bydgoskiego. Różne rejony, ciekawe osobowości, zdeterminowani i oddani działacze. Od pewnego czasu trwa porządkowanie archiwum Pomorskiego Zrzeszenia LZS, w którym udało się ocalić od zapomnienia liczne fotografie, protokoły, komunikaty z imprez, ciekawe fotografie z imprez, sylwetki mistrzów sportu z różnych części województwa.

Obecnie, kiedy więcej czasu możemy poświęcić na przeglądanie pamiątkowych zdjęć, dokumentów, przypominanie zdarzeń zwracamy się do Państwa z prośbą o podjęcie starań skanowania i opisywania zdjęć z imprez Państwa klubów sportowych, gminnych i powiatowych Zrzeszeń LZS, spartakiad sportowych, meczy i zawodów sportowych, które mogą wzbogacić zbiory Pomorskiego Zrzeszenia LZS.

Z pewnością w rożnych miejscach są przechowywane ciekawe pamiątki – dyplomy, puchary, sprzęt sportowy i stroje używane przed 10-kami lat. To wszystko może „nabrać nowego życia” i pięknie promować Państwa kluby, stowarzyszenia, ogniwa i koła LZS. (istnieje możliwość wykonywania zdjęć cyfrowych, skanowania – aby np. jedyne oryginały zostały u Państwa – technika obecnie pozwala na wyjątkowo wiele…)

Za Państwa zgodą kolejne cenne dokumenty prezentować będziemy także z czasem na stronie Pomorskiego Zrzeszenia LZS. Jeśli znacie Państwo najstarszych działaczy LZS, którzy może swą aktywność na niwie promowania sportu w barwach LZS przejawiali przed laty – prosimy o kontakt, ewentualnie wiadomości o takich „cichych bohaterach”. Powstał też pomysł stworzenia Encyklopedii Sportu LZS w Województwie Pomorskim. Jednak, aby przedsięwzięcie ujrzało „światło dzienne” i zawierało jak najwięcej ciekawych materiałów potrzebne jest zaangażowanie wielu oddanych ludzi.

Prosimy o przekazywanie zdjęć lub skanów materiałów na maila: historia.pomorskielzs@wp.pl

W razie pytań prosimy o kontakt:
Jan Trofimowicz – tel. 508738161

Materiały Pomorskiego Zrzeszenia LZS

W celu otwarcia galerii proszę kliknąć na nazwę albumu (podkreślone).

Kroniki Rady Wojewódzkiej LZS tom I – lata 1952-1965 oraz tom II – lata 1966 – 1970

Kronika Gminnej Komisji Turystyki Wiejskiej – Starogard Gdański – rok 1989

Pamiątki przekazane przez członków LZS

GZ LZS Trąbki Wielkie

MLKS Victoria Sztum

MLKS Baszta Bytów

LZS Sokół Ełganowo

LKS Żuławy Nowy Dwór Gdański

LZS Błyskawica Postolin

Smętowo Graniczne

LZS Błyskawica Luzino

Linki do stron zawierających dane o historii naszych klubów:

LZS Sokół Strzelno

GKS Gardeja