XXVIII BIEG RODŁA (Pomysk Wielki 03.10.2015 r.)

XXVIII BIEG RODŁA (Pomysk Wielki 03.10.2015 r.)

biegrod02015014W dniu 03.10.2015 r. w Pomysku Wielkim odbył się XXVIII BIEG RODŁA. Imprezę otworzył burmistrz Bytowa Roman Sylka prezes MLKS Baszty Bytów Kazimierz Kwidzyński, przypomniał historię i znaczenie biegu.

Organizatorem imprezy był Klub MLKS „Baszta” Bytów, wraz z Urzędem Miasta Bytów, Starostwem Powiatowym w Bytowie, Pomorskim Zrzeszeniem LZS w Gdańsku, Kompleksem Basenowo – Rekreacyjnym „Nimfa” w Bytowie, Radą Sołecką wsi Pomysk Wielki oraz Szkołą Podstawową w Pomysku Wielkim.
Imprezę obserwowali redaktorzy Kuriera Bytowskiego. Dekoracji medalowej dokonywali: burmistrz Bytowa Roman Sylka, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Treder, prezes MLKS Baszty Bytów Kazimierz Kwidzyński, Na imprezę przybyli goście: burmistrz Bytowa Roman Sylka, naczelnik wydziału edukacji kultury i sportu w starostwie Bytów Dariusz Glazik, przewodniczący Rady Miejskiej Jan Treder, sołtys Pomyska Wielkiego Beata Pawłowska oraz przewodniczący Gminnego Szkolnego Związku Sportowego w Bytowie, Marek Radtke.
W biegach szkolnych i biegu głównym startowało 685 zawodników w przedziale wiekowym od 5 do 69 lat. Trasa biegu przebiegała przez krosowe tereny leśne, pięknie ozdobione barwami jesieni. Organizator przygotował trasę tak, aby przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo zawodnikom.
Biegi młodzieżowe były rozgrywane od 350 do 1400 m. Bieg główny na dystansie 4000m.
Na starcie stanęło 685 osób w różnych kategoriach wiekowych. W Biegu Głównym udział wzięło 73 osób. Pierwsze miejsce zdobył Tadeusz Zblewski z MLKS Baszty Bytów a tuż za nim, na drugim uplasował się Grzegorz Ebel z MLKS Baszty Bytów na trzecim miejscu linie mety przekroczył Radosław Jankowski MLKS Baszta Bytów. W kobietach wygrała Beata Topka , druga Małgorzata Adamczyk obie z Talex Borzytuchom trzecia na mecie była Marlena Wieleba Tupot Ustka. Biegi Młodzieżowe rozegrano na dystansie od 350 m do 1400 m.

Punktacja drużynowa szkół podstawowych

I miejsce Szkoła Podst. nr 1 w Bytowie – 167pkt

II miejsce Szkoła Podst. Przechlewo – 106 pkt

III miejsce Szkoła Podst. Nr 2 w Bytowie – 93 pkt

Punktacja drużynowa Gimnazja

I miejsce Gimnazjum nr 2 w Bytowie – 78 pkt

II miejsce Gimnazjum Rychnowy – 56 pkt

III miejsce Gimnazjum Kołczygłowy – 44 pkt

Pierwszych sześciu zawodników w biegach młodzieżowych otrzymało nagrody rzeczowe, dyplomy, i puchary . W biegu głównym pierwsze szóstki w kategorii kobiet i mężczyzn otrzymało nagrody pieniężne, rzeczowe i puchary. Pucharami wyróżniono zwycięzców w klasyfikacji drużynowej szkół podstawowych i gimnazjów, a wyniki indywidualne zaliczone zostały do klasyfikacji cyklu „Cross Festival” . Medale i nagrody wręczał zwycięzcom Burmistrz Bytowa Roman Sylka, przewodniczący Rady miasta Jan Treder, prezes Mlks Baszty Bytów Kazimierz Kwidzyński. Wszyscy zawodnicy, którzy ukończyli bieg otrzymali pamiątkowe medale XXVIII Biegu Rodła. Każdy uczestnik Biegu Rodła mógł skorzystać z gorącej grochówki i herbaty przygotowanej przez Szkołę Podstawową, a także że słodkich bułek, napojów i słodyczy.
Impreza biegowa była szeroko popularyzowana w miejscowych mediach oraz na stronie Pomorskiego Okręgowego Związku LA zgromadziła liczną publiczność nie tylko lokalną, gościliśmy mieszkańców Gdańska, Wejherowa , Człuchowa, Lipusza, Skoszewa, Ustki, Wierzchowa, Szczecinka, Kościerzyny, Konarzyn, Dretynia, Łubna, Rychnowy, Przechlewa, Parchowa, Borowego Młyna, Tuchomia, Ugoszczy, Kołczygłów, Brzeżna Szlacheckiego Gostkowa , Rokit, Jasienia, i wiele innych .
Biegi szkół podstawowych prowadził w charakterze pilota medalista Mistrzostw Polski Juniorów na 400 m przez płotki , Paweł Wozniak.
Wspaniałej sportowej rywalizacji towarzyszyła aura polskiej jesieni. Sprawna organizacja i pomoc wolontariatu i OSP z Pomyska Wielkiego przyczyniły się do tego, że bieg odbył się zgodnie z założeniami, zapewniając bezpieczeństwo wszystkim startującym. Podstawowym celem biegu była popularyzacja biegania jako najprostszej formy ruchowej oraz podtrzymanie tradycji biegu Rodła.

Ze sportowym pozdrowieniem
Dariusz Kutełło

trener MLKS Baszta Bytów