XXVI Ogólnopolskich Igrzyskach LZS

Podczas XXVI Ogólnopolskich Igrzysk LZS nasze województwo wystawiło 80 osobową reprezentację naszego województwa.

Przez dwa dni nasi zawodnicy i zawodniczki rywalizowali w różnych konkurencjach.

W rekreacji jako województwo zajęliśmy III miejsce drużynowo a poszczególne dyscypliny zajęły następujące lokaty:

Koszykówka drużyn 3-osobowaych

Do turnieju kobiet zgłoszono tylko 5 drużyn, obowiązywał więc system każdy z każdym. Pierwsze miejsce zajęła drużyna woj. pomorskiego wygrywając wszystkie mecze, grała w składzie: Estera Głuszek-Lewandowska, Agnieszka Saidowska, Dorota Hibner i Agnieszka Wanta. Miejsce drugie zajęła drużyna województwa śląskiego a trzecie zajęła drużyna województwa mazowieckiego.

Przeciąganie liny kobiet

W turnieju kobiet startowało 8 drużyn. Po raz, już trudno zliczyć który, konkurencję tę wygrało woj. lubelskie. Drugie miejsce zajęło województwo pomorskie — Klaudia Cholewińska, Wiesława Sampolska, Estera Głuszek, Agnieszka Hoeft i Magdalena Lilla. Na najniższym stopniu podium stanęły zawodniczki z woj. śląskiego.

Przeciąganie liny mężczyzn

W turnieju mężczyzn rywalizowało 11 drużyn. I tu podobnie jak u kobiet wygrało woj. lubelskie. Drugie miejsce zajęło woj. pomorskie — Daniel Kamela, Rafał Głodowski, Grzegorz Stemplowski, Piotr Markowski i Tomasz Pułturzycki. Na trzecim stopniu podium stanęła drużyna woj. podlaskiego.

Wyciskanie odważnika mężczyzn

W kategorii wagowej 85+ kandydat do zwycięstwa był jeden — siłacz z Pomorza Marian Dorawa. Wszyscy wiedzieli, że będzie to ponad 100 wyciśnięć, ale ile dokładnie? Uczynił to 120 razy i oczywiście wygrał. Drugie miejsce zajął Grzegorz Kozyra z woj. lubelskiego — też dobry wynik 85 wyciśnięć, trzeci był Mariusz Labiszak z woj. dolnośląskiego — 68 wyciśnięć.

Wyciskanie odważnika kobiet

Odważnik ważył 10 kg. O kolejności decydowała ilość zaliczonych podniesień. W kategorii wagowej do 70 kg rywalizowało 9 zawodniczek. Najlepsza okazała się Alicja Banaś z woj. wielkopolskiego, która wycisnęła odważnik 29 razy, 25 razy uczyniła to Inez Szymańska z woj. dolnośląskiego, 23 wyciśnięcia zaliczyła Magdalena Janczak z woj. pomorskiego.

Mistrzostwa Polski Zrzeszenia LZS w zapasach kobiet, stylu wolnego i klasycznego odbyły się w dniach 25-26 sierpnia w ramach XXVI Ogólnopolskich Igrzysk LZS — Białystok 2023. W mistrzostwach o medale walczyli w grupie wiekowej junior młodszy oraz młodzieżówki. Województwo pomorskie wywalczyło aż 10 medali :