XXVI Bieg Niepodległości, Borzytuchom 11.11.2022

XXVI Bieg Niepodległości, Borzytuchom 11.11.2022

W XXVI Biegu Niepodległości wystartowało i kończyło rywalizację 1041 zawodników. Szacujemy, że była również podobna ilość pozostałych osób, opiekunów, organizatorów, kibiców itd. Wystartowały reprezentacje kilkudziesięciu szkół i klubów z powiatu bytowskiego i innych powiatów, a nawet województw (Lębork, Sławno, Kościerzyna, Człuchów, Słupsk, Chojnice, Ustka, Kartuzy).

Impreza dofinansowana ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej, których dysponentem jest Minister Sportu i Turystyki; Samorządu Województwa Pomorskiego, Pomorskiego Zrzeszenia LZS oraz sponsorów.

Bieg został zorganizowany zgodnie z założeniami. Przygotowano trasę o różnych długościach pętli . Zawodnicy biegli w swoich kategoriach wiekowych na  dystansach od 100m do 5000m.  Zaletą jest parking i plac  Lasów Państwowych, który wielkością odpowiada potrzebom organizacji tak dużej imprezy. Dla uczestników przygotowano posiłek regeneracyjny, kiełbaskę i bułkę , bigos, herbatę, wodę, owoce i słodycze . Rozmowy o organizacji zaczęły się już w poprzednim roku , Zarząd klubu pisał wnioski do samorządów i sponsorów o wsparcie finansowe imprezy. Zabezpieczono zawody pod względem obsługi medycznej, bezpieczeństwa , nagłośnienia i sędziowską. Do organizacji zaangażowano dużą grupę społeczności lokalnej : uczniów, rodziców, nauczycieli , strażaków itd. Dzięki dotacjom i środkom od sponsorów zakupiono atrakcyjne nagrody , medale, puchary, upominki dla uczestników. W biegu głównym zawodnicy byli ubrani w biało – czerwone koszulki . Warunki atmosferyczne zarówno przed imprezą jak i w czasie trwania były sprzyjające. O godzinie 9.00 odbyła się uroczysta msza święta w kościele , a o godz. 10.45 prezes RW LZS Pan Piotr Klecha otworzył Bieg Stulecia  XXVI Bieg Niepodległości. W otwarciu uczestniczył również Prezes POZLA Gdańsk i jednocześnie dyrektor biegu Pan Jarosław Ścigała.  O godzinie 11.11 wystartowali uczestnicy biegu głównego Biegu Stulecia . Godzina 12.00 to wspólne odśpiewanie Hymnu dla Niepodległej .Licznie obsadzony był tradycyjnie bieg główny gdzie wystartowało 177 zawodników. Łącznie w zawodach udział wzięło ponad 1000 uczestników. 230 osób pobiegło na koniec zawodów w biegu na 1000m pamięci tragicznie zmarłych Dominika Serafinowskiego i Kryspina Garskiego. Uczestnicy tego spontanicznego biegu otrzymali na mecie pamiątkowe drewniane medale.  Przybyła duża grupa kibiców, nauczycieli, trenerów, sympatyków i oficjeli. Na zakończenie zawodów wręczono atrakcyjne nagrody za czołowe lokaty  w poszczególnych biegach , kategoriach indywidualnych i drużynowych,  losowano również nagrody na cel statutowy. Zawody były transmitowane live przez telewizję internetową KP Sport, uzyskały ok 3 tys. wyświetleń .