XV Otwarte Mistrzostwa Woj. Pomorskiego LZS w szachach szybkich XV Memoriał im. Mieczysława Goczewskiego. Trąbki Wielkie – 21.10.2023 rok

XV Otwarte Mistrzostwa Woj. Pomorskiego LZS w szachach szybkich XV Memoriał im. Mieczysława Goczewskiego. Trąbki Wielkie – 21.10.2023 rok

21 października 2023 roku w auli. im. Św. Jana Pawła II w Szkole Podstawowej im. Kunegundy Pawłowskiej w Trąbkach Wielkich Gminne Zrzeszenie LZS w Trąbkach Wielkich zorganizowało po raz 15. doroczne święto szachów LZS. W tegorocznej edycji współorganizatorami byli: Rodzina Goczewskich, Samorząd Województwa Pomorskiego, Pomorskie Zrzeszenie LZS, Muzeum Sportu Wiejskiego, Urząd Gminy Trąbki Wielkie, SP w Trąbkach Wielkich. Pomoc finansową i rzeczową okazali podobnie jak w latach poprzednich Senator RP Ryszard Świlski oraz Kierownik Gminnego Ośrodka Zdrowia w Trąbkach Wielkich. Wydarzenie wpisywało się w obchody jubileuszu 50-lecia Rady Gminnej – Gminnego Zrzeszenia LZS w Trąbkach Wielkich.

Wszystkich przybyłych na zawody powitał Prezes GZ LZS Roman Zielke. Dalszą część poprowadził Jan Trofimowicz – Wiceprezes Pomorskiego i Gminnego Zrzeszenia LZS. Przywitano kolejno: Prezesa PZ LZS Piotra Klecha, Dyrektora Departamentu ds. Sportu w Urzędzie Marszałkowskim – Macieja Kowalczuka, długoletniego Sekretarza – obecnie Honorowego Prezesa Pomorskiego LZS – Wiesława Szczodrowskiego. Powitano także zawodników, którzy dotarli na zawody – zarówno tych, którzy od lat przyjeżdżają pograć
w królewską grę jak również tych, co debiutowali na zawodach w Trąbkach Wielkich. Dodać należy, że przybyli zawodnicy m.in. z: Gdańska, Sopotu, Gdyni, Wejherowa, Starogardu Gdańskiego, Tczewa, Gmin: Puck, Nowy Staw, Pruszcz Gdański, Lipusz, Żukowo, Kartuzy, Słupsk, Gniew, Człuchów. Wszelkie informacje techniczne przekazał sędzia główny zawodów Witosław Walkusz.

Minutą ciszy uczczono pamięć Mieczysława Goczewskiego ale także innych szachistów z Gminy Trąbki Wielkie: Stanisława Kusaja, Rajmunda Miecznikowskiego, Danutę Bławat – Kocur, Wiesława Myśliwca i Stanisława Szczura, którzy z powodzeniem przed laty brali udział w zawodach. 

Grano w trzech kategoriach wiekowych młodzików/-czek 2011 i młodsi, juniorów/-ek 2007-2010 oraz OPEN – 2006 i starsi/-sze systemem 7-mio rundowym. W najstarszej kategorii każdy z zawodników miał 15 minut na partię. Przybyli podziwiali scenerię w jakiej przyszło im rywalizować, m.in. piękny obraz z historii Polski, stroje rycerskie, pamiątkowe sztandary czy pamiątki po Macierzy Szkolnej działającej w Trąbkach Wielkich i sąsiednich miejscowościach w czasie międzywojnia w Wolnym Mieście Gdańsku.
Po rozegraniu kilku rund był czas na ciepły posiłek turystyczny dla uczestników. Jak podkreślają to jeden z nielicznych już w Polsce turniejów, podczas którego nie ma tzw. wpisowego a jeszcze oprócz licznych trofeów i nagród jest ciepły posiłek.

W uroczystym podsumowaniu zawodów, ogłoszeniu wyników
i wręczeniu nagród udział brali oprócz organizatorów, Goście – Błażej Konkol Wójt Gminy Trąbki Wielkie oraz Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Gdańskiego – Dorota Bąk.

Największym zwycięzcom okazał się Jerzy Kot z Wejherowa, reprezentujący UKS Wda Lipusz, którzy zdobył tytuł mistrzowski w kategorii OPEN, otrzymał puchar jako najstarszy uczestnik mistrzostw a także zwycięzca w kategorii seniorów 60+. W najsilniej obsadzonej kategorii OPEN 6 czyli tyle samo punktów co p. Kot zdobył Patryk Paziak z Nowego Stawu, który bronił barw UKS Korona Gdańsk. Przegrał jedynie poprzez ranking pomocniczy. Trzecie miejsce wywalczył Wojciech Putlak również z UKS Korona Gdańsk. Kolejne miejsca premiowane pucharami i nagrodami finansowymi wywalczyli kolejno: Krystian Czyrson – UKS Biała Królowa Pruszcz Gdański, Mateusz Zielonka – UKS Wda Lipusz oraz Łukasz Gajdamowicz – LZS Wicher Łebcz. W kategorii seniorek zwyciężyła Agnieszka Czapp – z Rady Gminnej LZS w Gminie Puck przed – Lidią Myśliwiec z Gołębiewa Wielkiego oraz Pauliną Filipek z UKS SP 11 Skoczek Tczew.

W kategorii juniorek zwyciężyła Zofia Potras z KS Olimpijczyk Kwakowo przed Aleksandrą Burak z UKS GAP Orlik Siemianice. Wśród juniorów rywalizację wygrał Franciszek Narwojsz z UKS Korona Gdańsk przed Ryszardem Pawelcem z Kleszczewa oraz Antonim Literskim z UKS Biała Królowa Pruszcz Gdański. W gronie najmłodszych uczestników zwyciężali – wśród dziewcząt: Helena Narwojsz z UKS Korona Gdańsk przed Dominiką Wolską z UKS SP 11 Skoczek Tczew oraz Magdaleną Czyrson z UKS Biała Królowa Pruszcz Gdański. Wśród chłopców zwyciężył Antoni Narwojsz z UKS Korona Gdańsk przed Patrykiem Węsierskim z Brodnicy Górnej oraz Michałem Zielonką z KKS Ormuzd Kartuzy. 3-je najmłodszych uczestników miało zaledwie 5 lat najstarszy pan Kot jest już w kategorii 80+. Wszyscy otrzymali pamiątkowe pucharki i nagrody niespodzianki. Każdy z uczestników otrzymał piękny pamiątkowy medal
z mistrzostw. Prowadzono jednocześnie w ramach turnieju –  47. edycję Mistrzostw Gminy Trąbki Wielkie, które na początku lat 70-tych zorganizowali działacze LZS. Zawody w późniejszych latach organizował GOKSiR w Trąbkach Wielkich. W ciągu 50 lat  jedynie w trzech edycjach nie doszły do skutku –
w czasie stanu wojennego oraz w okresie pandemii. W poszczególnych kategoriach wręczono pucharki za miejsca I-III w każdej z kategorii gminnych.