XIII Mistrzostwa Woj. Pomorskiego LZS w szachach za nami.

XIII Mistrzostwa Woj. Pomorskiego LZS w szachach za nami.

13 listopada 2021 r. po raz 13. w Trąbkach Wielkich Gminne Zrzeszenie LZS wraz z Pomorskim Zrzeszeniem LZS byli organizatorami Mistrzostw Województwa Pomorskiego LZS w szachach szybkich, które rozegrano w Bibliotece Publicznej. Mistrzostwa są jednocześnie turniejem memoriałowym im. Mieczysława Goczewskiego – byłego wieloletniego kierownika Gminnego Ośrodka Zdrowia w Trąbkach Wielkich, wielkiego pasjonata królewskiej gry a także reprezentanta Polski – arcymistrza brydżowego, który zdobywał w barwach LKS Neptun Gdańsk medale Mistrzostw Polski. Ponadto odnosił w swej długiej karierze liczne sukcesy brydżowe na arenie międzynarodowej.
Uroczystego otwarcia zawodów w Bibliotece Publicznej w Trąbkach Wielkich dokonał główny koordynator zawodów Jan Trofimowicz, Z-ca Prezesa Pomorskiego Zrzeszenia LZS wraz z Prezesem GZ LZS w Trąbkach Wielkich Romanem Zielke i Tomaszem Kempą – Wiceprezesem GZ LZS a jednocześnie Radnym Powiatu Gdańskiego. W uroczystym rozpoczęciu wzięli udział: Wicestarosta Powiatu Gdańskiego Marzena Biernacka a także Dorota Bąk – Radna Powiatu Gdańskiego, jednocześnie dyrektor Gminnego Ośrodka Zdrowia w Trąbkach Wielkich. Na początku z racji jubileuszu 75-lecia LZS na Pomorzu wręczono medale „Za Zasługi dla Rozwoju Sportu, Rekreacji i Turystyki” a otrzymali je: bracia Sławomir i Karol Kusaj – szachiści z Ełganowa a jednocześnie od lat działacze piłkarscy w LZS i LKS Sokół Ełganowo, Paweł Meyer – wieloletni zawodnik LKS Sokół Ełganowo, Mariusz Trochimiuk i Łukasz Balcer – piłkarze i działacze sportowi z LKS Orzeł 1955 Trąbki Wielkie, Adam Kirszenstein – szachista i współorganizator finałów wojewódzkich „Złota Wieża” z Gniewu, Leszek Orczykowski – Dyrektor GOKSiR w Trąbkach Wielkich, doktor Dorota Bąk oraz Anita Zielke – szachistka z Kleszczewa od lat pomocna w pracy GZ LZS. Na ręce pani wicestarosty wręczono także medal dla Starostwa Powiatowego w Pruszczu Gdańskim za wspieranie poczynań oraz współorganizację imprez pod szyldem LZS.
Po uroczystym otwarciu zawodnicy zasiedli do szachownic i rywalizowali przez 5 godzin w trzech kategoriach wiekowych. W czasie mistrzostw była przerwa na ciepły posiłek dla uczestników i opiekunów najmłodszych szachistów. Organizatorzy zadbali także o ciepłe napoje oraz słodki poczęstunek dla uczestników.
W zakończeniu oprócz w/w wziął udział Ryszard Świlski, senator RP. W kategorii młodziczek rocznik 2009 i młodsze zwyciężyła Kornelia Zielińska z Gdańska, II miejsce wywalczyła Małgorzata Szczap a III Zofia Jabłońska – obie z Rotmanki. Wśród młodzików najlepszym okazał się Dawid Jabłoński z Rotmanki, przed Franciszkiem Dobrowolskim z Juszkowa i Jakubem Kasickim z Pruszcza Gdańskiego. W kategorii juniorów rocznik 2005-2008 tytuł mistrza wywalczył Adam Pawlak z Kleszczewa, II miejsce zdobył Natan Kilarski z Łegowa a III Paweł Ciesielski z Gdańska. W kategorii OPEN panie i panowie rywalizowali wspólnie. Wśród Pań zwycięzyła Agnieszka Błaszczuk z Jagatowa, II miejsce przypadło Lidii Myśliwiec z Gołębiewa Wielkiego a III Weronice Myszkowskiej z Gniewu. W kategorii seniorów zwyciężył Przemysław Kindler z UKS Korona Gdańsk, a kolejne miejsca wywalczyli: II – Wojciech Putlak z UKS Wda Lipusz, III – Andrzej Błaszczuk z Jagatowa, IV – Henryk Dobrowolski z Lipusza, V – Łukasz Gajdamowicz z LZS Gm. Puck, VI – Adam Kirszenstein z Gniewu. Zawodnicy i zawodniczki z miejsc na podium otrzymali puchary, sprzęt turystyczny oraz publikacje książkowe. Panowie, którzy zajęli miejsca I – VI w kategorii OPEN otrzymali także nagrody finansowe ufundowane przez Macieja Goczewskiego. Puchary trafiły także do trzech najwyżej sklasyfikowanych weteranów w kategorii 60+, w której zwyciężył Henryk Dobrowolski z Lipusza przed Edmundem Zielińskim ze Starogardu Gdańskiego i Krzysztofem Tyda z UKS Korona Gdańsk. Tradycyjnie nagrody dla najmłodszego i najstarszego uczestnika memoriału ufundowała Dorota Bąk. W tegorocznych zawodach otrzymali je: niespełna 8-letnia Zofia Jabłońska z Rotmanki i 83-letni Bolesław Ossowski z Nowej Wsi Rzeczna k. Starogardu Gdańskiego. Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymali także wyjątkowej urody drewniane medale w kształcie mapy Województwa Pomorskiego! Doktor Dorota Bąk przyznała także nagrodę specjalną dla wieloletniego działacza LZS – Wiesława Kempa z Trąbek Wielkich, który był jednym z pomysłodawców turnieju memoriałowego i przez wszystkie kolejne turnieje całym sercem angażował się w ich organizację.
Głównymi organizatorami mistrzostw i memoriału szachowego byli: Pomorskie Zrzeszenie LZS, GZ LZS w Trąbkach Wielkich oraz Rodzina Goczewskich. Ponadto wsparcie organizacyjne i poprzez zakup nagród poczynili: Senator RP Ryszard Świlski, GOKSiR Trąbki Wielkie, Starostwo Powiatowe w Trąbkach Wielkich. Impreza otrzymała także wsparcie ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego. Łącznie wystąpiło 50 zawodników, którzy reprezentowali: Gdańsk, Sopot, Gdynię oraz powiaty: gdański, tczewski, starogardzki, kościerski i pucki.

“Impreza dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego”

Opracował Jan Trofimowicz