Wojewódzka Spartakiada Sportów Ludowych Seniorów 60 +Aktywna Wieś 2023 Łebcz

Wojewódzka Spartakiada Sportów Ludowych Seniorów 60 +Aktywna Wieś 2023 Łebcz

W Łebczu w Gminie Puck z okazji 1. rocznicy powołania do życia pierwszego w Polsce Muzeum Sportu Wiejskiego odbyła się WOJEWÓDZKA SPARTAKIADA SPORTÓW LUDOWYCH SENIORÓW 60+. Panie i panowie rywalizowali w 2 kategoriach wiekowych 60+ i 70+. Długo trwały przygotowania do wydarzenia – począwszy od stworzenia regulaminu z nietypowymi konkurencjami, poprzez pisma kierowane do różnych organizacji  instytucji z prośbą o pomoc i wsparcie, wnioski i prośby o patronaty nad wydarzeniem. A później przyszedł czas na tworzenie banerów, plakatów, numerków startowych, list, bonów na jedzenie, przygotowanie obiektu na zawody aż po rozkładanie namiotów, ławek, dekorowanie sceny… tych wszystkich działań przed, 10-ek telefonów, e-maili uczestnicy nie widzą i dobrze bo mają się bawić, ale są one niezbędne by impreza wypadła przynajmniej przyzwoicie… jednak i tak najwięcej zależy od pogody atmosferycznej, a ta na 15 czerwca była niepewna. Tak bardzo potrzebny deszcz „szedł” od poranka w stronę Łebcza, były telefony, czy przyjeżdżać bo u nas leje… a w Łebczu nie… przyjechali pierwsi uczestnicy, trwały przygotowania do imprezy i zaczęło padać i pytanko – jak i czy uda się przeprowadzić imprezę… Opatrzność wysłuchała modlitwy. Spadł potrzebny deszcz jednak kilka minut po godzinie 12.00 na czas rozpoczęcia intensywność zmalała by po chwili niebo się przejaśniło…. Cudowna sprawa!

Wszystkich przybyłych powitali Prezesi Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha z Z-cą Janem Trofimowiczem. Wśród gości byli: Wicemarszałek Województwa Pomorskiego – Wiesław Byczkowski, Starosta Powiatu Puckiego Jarosław Białk, Z-ca Wójta Gminy Puck Piotr Neubauer i Barbara Bałka – pełnomocniczka Marszałka Województwa Pomorskiego ds. polityki senioralnej… ktoś zapyta a dlaczego właśnie ona? Otóż miało miejsce wręczenie wyróżnień przyznanych przez Samorząd Województwa Pomorskiego – w konkursie Marszałka pn: ZWYCZAJNY – NIEZWYCZAJNY SENIOR laureatem z Powiatu Puckiego – został długoletni zawodnik, trener, mentor, działacz, archiwista, koordynator wydarzeń sportowych i turystycznych w Gminie Puck i LKS Ziemi Puckiej – wciąż aktywny PAN WALDEMAR PŁOMIEŃ –  rodem z pobliskiego Połczyna. W kategorii PRZYJACIEL SENIORÓW – nagrodę otrzymał pomysłodawca spartakiady – JAN TROFIMOWICZ, m.in. za działania podejmowane na rzecz sportowców seniorów w rodzinnym Ełganowie, następnie za pracę aktywizującą m.in. seniorów w Gminie Linia zwłaszcza na rzecz Związku Kombatnatów RP i Byłych Więźniów Politycznych a także za organizowanie wojewódzkich zawodów sportowo – rekreacyjnych dla seniorów z ramienia Zrzeszenia LZS. Były dyplomy, grafiki Miasta Gdańska i kosze obfitości dla laureatów. O swoim trenerze Panie Waldku pamiętali m.in. mieszkańcy Połchowa, a w ich imieniu kwiaty na ręce trenera złożył Szymon Groenwald. I było gromkie sto lat dla Pana Waldka. Sprawnie wręczono także podziękowania za pomoc w przygotowaniu Spartakiady, które otrzymali: Starosta Jarosław Białk, Wójt Tadeusz Puszkarczuk, Prezes Rady Gminnej LZS Jerzy Tkaczyk, inspektor ds. z Ośrodka Sportu Kultury i Turystyki w Gminie Puck Wiesław Oberzig, Koło Gospodyń Wiejskich w Łebczu, Sołtys i Sołectwo Łebcz, Ochotnicza Straż Pożarna w Łebczu, Zespół Szkolno – Przedszkolny w Łebczu, Irena i Andrzej Renusz z Mieroszyna, Dr. Oetker – zakład produkcyjny w Łebczu, Michał Kowalski Dyr. COS „Cetniewo” we Władysławowie. Po krótkich ciepłych przemówieniach przyszedł czas na ogłoszenie spraw regulaminowych, które przekazał niezawodny Brunon Ceszke ze Strzelna, który wykonał z synem Błażejem gigantyczną pracę jeszcze przed spartakiadą – przyjmował zgłoszenia, skrupulatnie dzielił zgłoszonych do poszczególnych konkurencji w danej kategorii wiekowej i płci. To mrówcza praca statystyczna, która później usprawnia wydarzenie, ale potrzeba długich godzin by przygotować całą dokumentację…

No i zaczęła się rywalizacja na całego…. Pod fachową opieką sędziowską złożoną z działaczy LZS z Gminy Puck, LKS Ziemi Puckiej oraz trenerów i organizatorów sportu z Gminy Luzino konkurencje przebiegały sprawnie w przyjaznej atmosferze. W międzyczasie seniorzy raczyli się pysznościami przygotowanymi przez panie z KGW Łebcz, zwiedzali Muzeum Sportu Wiejskiego, mieli możliwość zobaczyć pojazdy, które służą seniorom do przemieszczania się, kiedy mają problemy z samodzielnym poruszaniem. O muzyczny podkład, wspólny śpiew i pląsy zadbali bracia Tadeusz i Hieronim Korthals – zespół „SZWAGRY” z Połczyna, którym pomagał konferansjer Jan Trofimowicz. Wiele grup przywiozło ze sobą tablice promujące dane koło seniora, był zatem czas by obejrzeć piękne prace plastyczne. Równolegle do konkurencji ludowych trwała rywalizacja w Otwartych Mistrzostwach Pomorza LZS seniorów w strzelaniu z karabinka pneumatycznego odpowiednio w kategoriach K i M 60+ i 70+. Nad strzelectwem czuwali druhowie z OSP Łebcz, którzy też stanowili zabezpieczenie medyczne imprezy.

Około godziny 16.00 kiedy trwały przygotowania do ogłoszenia wyników w klasyfikacji indywidualnej przeprowadzono losowanie nagród niespodzianek ufundowanych przez: Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Stację Benzynową CPN Renusz z Łebcza, COS „Cetniewo” we Władysławowie, OKSiT w Gminie Puck, Pomorskie Zrzeszenie LZS, Muzeum Sportu Wiejskiego, Dr Oetker. Przy dowcipnych komentarzach prowadzącego i salwach śmiechu seniorzy odbierali kolejne nagrody. Wręczono statuetki specjalne, które otrzymali Nagrodę Fair Play – Zbigniew Ruszkowski z Lini, wręczono także nagrodę dla najstarszego małżeństwa uczestniczącego w spartakiadzie a byli to państwo Gertruda i August Wittbrodt z Łebcza, którzy przez życie kroczą wspólnie od 57 lat! Były też nagrody dla najwcześniej urodzonych seniorów – zarówno pani i pan mieli odpowiednio po 88 lat.

I przyszedł czas na ogłoszenie wyników i dekorację, której dokonali: Wójt Gminy Puck Tadeusz Puszkarczuk, Prezes LZS Piotr Klecha, Sołtys Łebcza Przemysław Grandicki oraz Rafał Fraitag. W konkurencji DOJENIE KROWY nagrody otrzymali, w kat. K- 60 1. Miejsce – Anna Gleinert z Starego Barkoczyna, 2. Elżbieta Dettlaff z Gowina, 3. Barbara Piontke ze Smętowa Granicznego. W kat. M – 60; 1. Ryszard Ropela z Przywidza, 2. Andrzej Szeffka z Leśniewa 3. Ryszard Krzynówek z Celbowa. W kat. K 70 1. Gertruda Wittbrodt z Łebcza, 2. Zofia Gliszczyńska ze Starego Barkoczyna, 3. Janina Jursze z Przywidza. W kat. M 70 1. Kazimierz Drzeżdżon z Gnieżdżewa, 2. Leon Chamier Gliszczyński z Przywidza, 3. Grzegorz Czapp z Leśniewa. W BIEGU Z JAJKIEM NA CZAS najlepsi okazali się: w kat. K 60: 1. Ewa Stromska – Strzelno, 2. Henryka Szpica – Luzino, 3. Teresa Ostrowska – Stary Barkoczyn. W kat. K 70: 1. Genowefa Ceynowa z Władysławowa, 2. Teresa Paekur ze Starego Barkoczyna, 3. Wiesława Joksz z Władysławowa. W kategorii M 60: 1. Andrzej Szeffka z Leśniewa, 2. Józef Kuchnowski ze Strzelna, 3. Marian Banit z Cewic. W kat. M 70: 1. Jan Jeka z Władysławowa, 2. Jerzy Rinca z Gnieżdżewa, 3. Tadeusz Malinowski ze Sztumu. W konkurencji BIEGI W WORKACH padły następujące rezultaty: w kat K 60: 1. Henryka Szpica z Luzina, 2. Krystyna Dudziak również z Luzina, 3. Bożena Litwiniak z Przywidza. W kat. K 70: 1. Grażyna Soboń – Rożyńska ze Smętowa Granicznego, 2. Magdalena Tuszer ze Starzyna, 3. Irena Miller z Wejherowa. W kategorii M 60: 1. Julina Żaczek – Strzelno, 2. Mieczysław Sobisz – Stary Barkoczyn, 3. Adam Lipski – Smętowo Graniczne. W kat. M 70: 1. Jan Kołpak ze Sztumu, 2. Franciszek Kuźmiński ze Wejherowa, 3. Grzegorz Lipski ze Smętowa Granicznego. W konkurencji rzutowej kamieniami do celu KAK – FRYC miejsca na podium wywalczyli kolejno, w kat. K 60: 1. Halina Lewandowska z Gowina, 2. Grażyna Piernicka z Gowina, 3. Krystyna Adrian – Orzeł ze Strzelna. W kat. K 70: 1. Irena Loewnau z Władysławowa, 2. Wiesława Joksz z Władysławowa, 3. Ewa Samel ze Starzyna. W kat. M 60: 1. Jan Bolda z Celbowa, 2. Marek Wołoszyk z Nowej Karczmy, 3. Krzyszfot Krzoska z Gowina. W kat. M 70:
1. Stanisław Gleinert ze Starego Barkoczyna, 2. Andrzej Bławat z Gołębiewa Wielkiego, 3. Józef Kepke ze Strzelna. Wiele emocji, pozytywnych emocji i dowcipów wzbudziła konkurencja RZUT GUMOFILCEM.  W poszczególnych kategoriach najlepsi byli, K 60: 1. Maria Kita z Cewic, 2. Bernadeta Albecka z Leśniewa, 3. Ewa Stromska ze Strzelna. W kat. K 70: 1. Agnieszka Renusz ze Strzelna, 2. Maria Mazerska ze Sztumu, 3. Anna Harthcen z Cewic. W kat. M 60: 1. Brunon Ceszke ze Strzelna, 2. Ryszard Rapela z Przywidza, 3. Stanisław Sadowski ze Starego Barkoczyna. W kategorii M 70: 1. Franciszek Kuźmiński z Wejherowa, 2. Zygmunt Litwińczuk z Przywidza, 3. Jan Kołpak ze Sztumu. Salwy śmiechu padały podczas konkurencji JAZDA NA TACZCE W PARACH. Najszybciej trasę między pachołkami pokonywali, w kat 60+ 1. Adela Roeske i Józef Oberzig ze Strzelna, 2. Elżbieta Przekop i Zygmunt Litwińczuk z Przywidza, 3. Alicja Janolewicz i Andrzej Drzeżdżon z Władysławowa. W kat. 70+ 1. Urszula Grzenkowicz i Stanisław Konkel z Luzina, 2. Daniela Surma i Grzegorz Lipski ze Smętowa Granicznego, 3. Helena Kapela i Grzegorz Czapp z Leśniewa. Wiele radości, uśmiechów i okrzyków dało się słyszeć podczas konkurencji RZUT PODKOWĄ DO CELU. W poszczególnych kategoriach najwięcej punktów zdobyli: K 60: 1. Gabriela Orzeł ze Strzelna, 2. Longina Badziąg z Łebcza, 3. Bogumiła Liss ze Starego Barkoczyna. W kategorii K 70: 1. Genowefa Miotke z Wejherowa, 2. Maiaranna Najda ze Sztumu, 3. Danuta Zielona z Cewic. W kat. M 60: 1. Julina Żaczek – Strzelno, 2. Wincenty Gaffka z Celbowa, 3. Józef Albecki z Leśniewa. W kat. M 70: 1. Andrzej Skurzewski z Gowina, 2. Ryszard Lipowski z Wejherowa, 3. Wiesław Kempa z Trąbek Wielkich. Do klasyfikacji generalnej liczyły się też punkty za przygotowanie tablicy promującej dany klub bądź koło seniora. W klasyfikacji generalnej sklasyfikowano 21 drużyn seniorów, które skupiają seniorów z ponad 30 miejscowości Pomorza. W punktacji zespołowej zwyciężyło Koło Seniorów ze Strzelna w Gminie Puck,
2. Leśniewo, 3. (119,5) Stary Barkoczyn. Kolejne miejsca zdobywały: 4. Władysławowo, 5. Przywidz, 6. Celbowo, 7. Wejherowo, 8. Cewice, 9. Sztum, 10. Smętowo Graniczne. Na kolejnych miejscach sklasyfikowano seniorów z: Luzina, Gnieżdżewa, Łebcza, Pucka, Starzyna, Gołębiewa Wielkiego, Lini, Trąbek Wielkich, Pszczółek, Mieroszyna i Ełganowa. Dla 10 najlepszych ekip przygotowano okazałe puchary, natomiast zwycięskie koło otrzymało dodatkowo nagrodę finansową. Każdy uczestnik za miejsce na podium otrzymywał pamiątkowy pucharek, zaś wszyscy uczestnicy pamiątkowe medale uczestnictwa. Dodatkowym aspektem rywalizacji były Otwarte Mistrzostwa Pomorskiego LZS w strzelectwie seniorów. w klasyfikacji ogólnej miejsca na podium wywalczyli, w kat: K 60: 1. Grażyna Bańskowska z Cewic, 2. Renata Hinc z Gowina, 3. Lucyna Lenkiewicz z Władysławowa. W kat. K 70: 1. Barbara Karwasz z Wejherowa, 2. Teresa Migalska z Władysławowa, 3. Bogumiła Karcz z Pszczółek. W kat. M 60: Zbigniew Rożyński ze Smętowa, 2. Mieczysław Sobisz z Nowego Barkoczyna, 3. Józef Kuchnowski ze Strzelna. W kat. M 70: 1. Janusz Marszałek z Władysławowa, 2. Jan Janowicz z Cewic, 3. Andrzej Skurzyński z Ustarbowa.

Cieszy fakt, że do Łebcza na spartakiadę dotarły media pomorskie i lokalne. Byli przedstawiciele z: Telewizji Polskiej –  TVP 3 Gdańsk, red. Sportowy Radia Gdańsk – Włodzimierz Machnikowski, który przygotował materiał na szerszą audycję o Pomorskim LZS i Muzeum Sportu Wiejskiego, Telewizja Chopin, Polska Dziennik Bałtycki, Radio Kaszebe, Portal Internetowy Kaszuby24.pl

Wydarzenie realizowane było przy wsparciu z projektu AKTYWNA WIEŚ, realizowanego przez Pomorskie i Krajowe Zrzeszenie LZS ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.