Uwaga Sołtysi! Można zdobyć nagrody finansowe dla wsi. Rusza konkurs Funduszu Sołeckiego

Uwaga Sołtysi! Można zdobyć nagrody finansowe dla wsi. Rusza konkurs Funduszu Sołeckiego

Jeśli zrealizowaliście ciekawe inwestycje i chcecie się tym pochwalić zgłoście się do konkursu „Fundusz sołecki – najlepsza inicjatywa”. Trwa już etap wojewódzki konkursu, w którym pula nagród wynosi 12 tys. zł.

Zgłoszenia konkursowe można nadsyłać do 15 marca 2022 r. do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

Lokalne projekty

Boiska, siłownie na otwartym powietrzu czy remonty wiejskich świetlic. Takie małe, lokalne projekty sprzyjają tworzeniu przestrzeni publicznych oraz umacnianiu kontaktów społecznych. Ale także znacząco odmieniają wiejski krajobraz.– Bardzo często jednak o nich zapominamy. A warto się nimi pochwalić. Pokażmy mieszkańcom Pomorza, jak nasze wsie pięknieją – mówi Józef Sarnowski, wicemarszałek województwa pomorskiego.

Okazją do tego jest nowy konkurs „Fundusz Sołecki – najlepsze inicjatywy”. Zgłoszenia już trwają.

Wyjątkowy konkurs

W konkursie startować mogą sołectwa z całego Pomorza.–  Celem jest nie tylko promocja idei Funduszu Sołeckiego. Chodzi tu także o aktywizację mieszkańców obszarów wiejskich – mówi wicemarszałek.

Konkurs może też stanowić doskonałą okazję do edukacji społeczeństwa w zakresie planowania lokalnego i uwzględniania w nim dbałości o środowisko. W regulaminie przewidziane są nagrody finansowe dla najlepszych. A co będzie oceniać komisja?– Najwięcej punktów można otrzymać za pozytywny wpływ projektu na poprawę warunków życia. Komisja będzie też zwracać uwagę na zaangażowanie mieszkańców a także oryginalność i innowacyjność projektu – opisuje wicemarszałek Sarnowski.

Dla najlepszych przewidziane są nagrody finansowe. Za zajęcie pierwszego miejsca wygrać można 5 tys. zł, za drugie miejsce 4 tys. zł, a zdobywca najniższego miejsca na podium otrzyma 3 tys. zł.

Informacje praktyczne

Aby wystartować w wojewódzkim etapie konkursu należy do 15 marca 2022 r. nadesłać do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego aplikację.– Trzeba wypełnić formularz oraz dołączyć 10 dobrej, jakości zdjęć wykonanej inwestycji. Każde sołectwo może zgłosić tylko jeden projekt – wyjaśnia Sarnowski.

Co ważne, w konkursie nie mogą brać udziału sołectwa, które uzyskały dotację w ramach programu Aktywne Sołectwo Pomorskie. Szczegółowe informacje, regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa w Biuletynie Informacji Publicznej.