Hartman Wiesław

Kwidzyn 1980 r. Wieslaw Hartman na Nortonie. Fot. Jan Rozmarynowski /Forum

Medalista olimpijski w jeździectwie
Zawodnik LKS „Nadwiślanin” w Kwidzynie.

Urodził się 23.10.1950r. w Kwidzynie. Od najmłodszych lat interesował się końmi.

Pierwsze kontakty miał z nimi w gospodarstwie babci mieszkającej w Dankowie nieopodal Stada Ogierów w Kwidzynie. W Stadzie spędzał całe wakacje podglądając jazdy innych jeźdźców. Czasami pozwolili mu postępować na swoich koniach.
W 1967 r. rozpoczął pracę w Stadzie Ogierów w Kwidzynie i z tym miejscem związał swoje życie zawodowe i sportowe. W Stadzie w Zakładzie Treningowym zaczął ujeżdżał młode ogiery przygotowywane do próby dzielności. W tym okresie kierownikami Zakładu byli Józef Mioduszewski i Andrzej Orłoś (Olimpijczyk – 1960r. Rzym – 17 m. w wkkw, medalista MP).
Jazdy sportowej uczył Wiesława Jan Kubiak – medalista Mistrzostw Polski w skokach.
Po raz pierwszy w Mistrzostwach Polski W. Hartman wystartował w Starogardzie we wszechstronnym konkursie konia wierzchowego na koniu Kalif.
W roku 1969 rozpoczął służbę wojskową początkowo w wojskowym Klubie „Lotnik”, który został przekształcony w CWKS Legia Stara Miłosna. Trenerem w Legii był major Henryk Roycewicz srebrny medalista drużynowy z Igrzysk Olimpijskich w Berlinie w 1936r., medalista Mistrzostw Polski w ujeżdżeniu, skokach przez przeszkody i wkkw.
W 1973r. Wiesław opuścił wojsko i powrócił do Stada w Kwidzynie, gdzie pracował do czasu jego likwidacji. W LKS „Nadwiślanin” kontynuował karierę sportową odnosząc bardzo liczne sukcesy na hipodromach w Polsce i za granicą. Sukcesy w jeździectwie odnosili i w dalszym ciągu odnoszą także jego dzieci Karolina, Krzysztof, Maciej i Sławomir, dla których był trenerem i udostępniał swoje konie.
Największym jego sukcesem było zdobycie srebrnego medalu drużynowo w Igrzyskach Olimpijskich w Moskwie w 1980r. na koniu Norton.

Olimpijczycy 1

Zdjęcie ekipy z Olimpiady w Moskwie: od lewej trener Marian Kowalczyk, zawodnicy Marian Kozicki, Wiesław Hartman, Janusz Bobik, Jan Kowalczyk. Drużynowo srebrny medal Jan Kowalczyk indywidualnie złoty medal.

Indywidualnie zajął wysokie VI miejsce. W drużynie startowali: Jan Kowalczyk (zdobył złoty medal indywidualnie na koniu Artemor), Marian Kozicki na Bremenie (VIII m-ce) i Janusz Bobik na Szampanie.

Kolejne, najważniejsze osiągnięcia to m.in.:
Mistrzostwa Europy w skokach przez przeszkody:
Rotterdam –Holandia 1979 r.
IX m-ce w Puchar Narodów na Nortonie i Inwałdzie w zespole z Janem Kowalczykiem, Januszem Bobikiem i Krzysztofem Ferensteinem.
Hickstead – Anglia 1983r.
X m-ce w Pucharze Narodów na Nortonie z zespole z Rudolfem Mrugałą, Bohdanem Sas-Jaworskim, Janem Kowalczykiem i Januszem Bobikiem.

Mistrzostwa Polski w skokach przez przeszkody:
Sopot 1975 r.
IV m-ce na Cyriaku
Warszawa 1976r. 1978 i 1980r.
Srebrne medale na Nortonie
Warszawa 1983 r.
Brązowy medal na Nortonie
Łobez 1986r.
Brązowy medal na Harcie
Zawody Międzynarodowe w Akwizgranie w 1981r.
VI miejsce na Norton w Wielkiej Nagrodzie

Dzięki ciężkiej i systematycznej pracy przez 15 lat utrzymywał się w pierwszej „piątce” najlepszych jeźdźców – skoczków w kraju.

Norton był koniem życia Wiesława Hartmana. Z powodzeniem startował na nim w Zawodach Międzynarodowych w Lucernie, Kopenhadze, Aachen, Kolonii, Donaueschigen, Wiesbaden.
Na drugim miejscu stawia Cyriaka, na którym między innymi w MP w Sopocie w 1975r. zajął IV m-ce, I m-ce w Międzynarodowych Zawodach w skokach w Pradze 1975 r.
Hart to koń, na którym Wiesław Hartman zwyciężał i zajmował bardzo dobre miejsca w międzynarodowych zawodach w Sopocie, Lucernie Bratysławie, Rotterdamie, Aachen, Berlinie, Donaueschigen, Tripoli.
Oczywiście w karierze sportowej zawodnik dosiadał wielu innych koni między innymi Markusa, na którym wygrał z zespołem Puchar Narodów w Sopocie.
Obecnie pan Wiesław zajmuje się treningiem młodych jeźdźców i młodych koni.
Jest drugą kadencję członkiem Zarządu LKS „Nadwiślanin”.

Źródło informacji sportowej:
Marta Głuchowska
LKS „Nadwiślanin” w Kwidzynie

Magdalena Janczak

Kolejne zdjęcia:

Hartman na koniu Hart – potęga skoku w Mosznej
Norton (olimpijski koń) na Mistrzostwach Europy Hickstaed 81r.
Norton
Piaza di Siera (Rzym 79r.)