Goczewski Mieczysław

trabki1604Sportowa rodzina LZS

Doktor „Mietek” z Trąbek Wielkich
Lekarz, szachista, mistrz brydża – reprezentant Polski, działacz LZS.

Zawsze jest na to właściwy czas, aby przypomnieć wspaniałą sylwetkę – Mieczysława Goczewskiego – szczerego patrioty, lekarza z Trąbek Wielkich, działacza społecznego LZS, a nade wszystko pasjonata sportu z ciekawym dorobkiem zawodniczym na arenach rozgrywek brydżowych i szachowych. Brakuje takich ludzi jak „doktor Mietek” – pełnych radości życia, uśmiechu „od ucha do ucha” i wielkiej ludzkiej życzliwości. Kompetentny, ale niezadufany w sobie. Przypomnijmy więc nieco faktów z jego życia, niestety, zakończonego przedwcześnie.
Rodem ze Szreńska, z rodziny wielodzietnej. Małoletni łącznik AK (ulotkarz z czasu okupacji Polski przez hitlerowskich reżim III Rzeszy). Po szkole średniej LO w Mławie szuka pracy na wybrzeżu. Nauczyciel „matmy” i fizyki w Gdańsku, ukończył studia medyczne i podjął pracę w Sobowidzu k. Trąbek Wielkich, następnie awansował na kierownika trąbkowskiego Ośrodka Zdrowia. Leczenie chorych nie przeszkadzało mu w realizacji życiowych pasji sportowych, jakimi były niewątpliwie brydż i gra królewska – szachy. Brydżysta doceniony przez władze sportowe związku i powołany do kadry narodowej. Zdobywa dwukrotnie tytuł wicemistrza Europy par seniorskich.
Największe sukcesy to: w 1969 r. I miejsce w „Bridge International Baltic Congres” w Gdańsku, w 1978 – zwycięstwo w Międzynarodowym Turnieju w Złotych Piaskach (Bułgaria), w 1988 r. – wicemistrz Europy par seniorów w Bonn (RFN), w 1989 r. – wicemistrz Europy par seniorskich w Salgomaggiore (Włochy) i wreszcie w 1998 r. – I miejsce w Turnieju z okazji 40 – lecia działalności Kupców Żuławskich w Elblągu. Był też wielokrotnym szachowym mistrzem Gminy Trąbki Wielkie i uczestnikiem wojewódzkich turniejów szachowych „Złotej Wieży”.
Zaproszony przez sportowe władze Słupska na brydżowy Turniej Solidarności w 2000 r. poczuł się źle, zasłabł i mimo pośpiesznej reanimacji nie udało się lekarzom uratować pana Mieczysława, który – można rzecz – zmarł „na placu boju” – sportowego boju!
Lubił śpiew i wszyscy mieszkańcy gminy widzieli, że „doktor Mietek” już blisko, bo potrafił zapukać do okna odwiedzanego domu z zaśpiewem jakiejś ulubionej piosenki. Chorzy czuli się z miejsca lepiej!
Pamiętam, jako były mieszkaniec Gołębiewka, że p. Mieczysław jako lekarz przychodził odwiedzić moich starszych już rodziców i zostawał tam nieco dłużej by rozmawiać o Armii Krajowej, o jego bieganiu z ulotkami akowskimi, o patriotyzmie i o życiu wreszcie. Ciekawe, bo znalazł tam b. dobrego słuchacza w postaci mojej Matki, żołnierza Legionów Polskich, która brała udział w obronie Warszawy. Mimo „stosu” żartów przed zasadniczą rozmową, wykazywał wielką dbałość o zdrowie podopiecznych. Panie Mieczysławie, my LZS – owcy pamiętamy o Tobie, a memoriałowy Indywidualny Turniej Szachowy „Złotej Wieży” Twego Imienia w Trąbkach Wielkich (organizowany dorocznie przez Gminne Zrzeszenie LZS i Radę Wojewódzką w Gdańsku jako mistrzostwa województwa) jest tego najlepszym dowodem!
Choćby tylko dla uczczenia sportowych dokonań Mieczysława Goczewskiego – warto przywrócić do intensywniejszego życia powszechność królewskiej gry w szachy wśród najmłodszych mieszkańców gmin i miast naszego województwa. Dlaczego? Bo życie do takie „wieczne szachy” i trzeba umieć grać!

Wspominał:
Wiesław Szczodrowski
Godziszewo

Źródło informacji:
Gminne Zrzeszenie LZS
w Trąbkach Wielkich
– regulaminy turniejowe