Sportowcy wiejscy na start – III POMORSKA SPARTAKKIADA KULTURALNO-REKREACYJNA KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH

Sportowcy wiejscy na start – III POMORSKA SPARTAKKIADA KULTURALNO-REKREACYJNA KÓŁ GOSPODYŃ WIEJSKICH

Po raz trzeci w na obiektach sportowych w Chmielnie odbyła się rywalizacja sportowo – rekreacyjna Kół Gospodyń Wiejskich Województwa Pomorskiego. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Pomorskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Gdańsku,  Gmina Chmielno, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Do rywalizacji zgłosiło się 20 reprezentacji z różnych stron Pomorza. Otwarcia zawodów dokonali: Przewodniczący Rady Gminy Chmielno Stanisław Klimowicz, Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha oraz Dyrektor GOKSiR w Chmielnie Edyta Klasa. Wydarzenie nie byłoby możliwe, gdyby nie środki, które Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie pozyskał z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Sprawy regulaminowe oraz szczegóły dotyczące poszczególnych konkurencji przedstawił pomysłodawca i główny koordynator przedsięwzięcia i spiker w jednej osobie Jan Trofimowicz – Wiceprezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS.
I rozpoczęła się rywalizacja w dwóch blokach – rekreacyjnym i kulturalno- artystycznym. Komisja w składzie Ewa  Ball – Szymroszczyk – etnograf z Muzeum Etnograficznego w Gdańsku, Barbara Maciejewska- starszy kustosz w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Natalia Bigus – instruktor tańca ludowego oraz muzyk Piotr Jereczek oceniali występy piosenkarskie ” Piosenka promująca KGW” oraz taneczne poszczególnych kół – „Tańce świata”. Komisja z uwagą pochyliła się także nad pięknymi pracami plastycznymi. Tematem przewodnim tablic przygotowanych przez panie były „Dobre praktyki z obszarów wiejskich”. Obradom Jury w nowej konkurencji „Truskawka kaszubska-jak ją ugryźć?” przewodniczył Rafał Nowakowski-znany kucharz i znawca kuchni kaszubskiej zwycięzcą w tej konkurencji zostało KGW Kamienica Szlachecka, za nimi KGW Wierzchowo Dworzec oraz KGW Sierzno. Ostatnim zadaniem artystycznym było przygotowanie ozdoby – bukietu z kwiatów i ziół  Pomorza oraz płodów rolnych zbieranych aktualnie. W poszczególnych konkurencjach miejsca na podium zajmowały:

PIOSENKA PROMUJĄCA KGW –

I miejsce  KGW Kochanowo

II – KGW Kamienica Szlachecka

III KGW Paczewo

TABLICA PREZENTUJĄCA DOBRE PRAKTYKI –  

I – KGW Miechucino

II KGW we Frący

III KGW Dąbrówka Tczewska

OZDOBA – BUKIET –  

I miejsce KGW Miechucino

II KGW Kamienica Szlachecka

III KGW Paczewo  

TAŃCE ŚWIATA –

I miejsce – Kamienica Szlachecka

II KGW Zelewo

III KGW Wierzchowo Dworzec.

Komisja sędziowska w składzie: Jolanta Radecka, Paweł Radecki oraz Maciej Kożyczkowski czuwali nad sprawnym przebiegiem konkurencji rekreacyjnych i sportowych. W kolejnych konkurencjach najlepsze okazywały się:

RZUTY ZIEMNIAKAMI DO PATELNI: I miejsce KGW Kamienica Szlachecka, a kolejne KGW Strzepcz i KGW Długi Kierz. W DOJENIU KROWY NA CZAS zwyciężyła reprezentantka KGW Kożyczkowo przed koleżankami z KGW Kochanowo i KGW Strzepcz oraz KGW we Frący  i KGW Paczewo. W konkurencji UBIJANIA PIANY NA CZAS najszybszą okazała się pani z KGW Sierzno, a kolejne miejsca na podium zajęły panie z KGW Zelewo i KGW Strzepcz. W konkurencji – JAZDA NA NARTACH NA CZAS zwyciężyła 3-osobowa reprezentacja KGW Kochanowo przed KGW Lisewo i KGW Strzepcz. W SLALOMIE NA TACZCE – najlepsze były kobietki z KGW Kamienica Szlachecka przed KGW Jaromierz i KGW Wierzchowo Dworzec. W konkurencji RZUTÓW DO CELU – a 3 osobowe zespoły rzucały: ringo, woreczki i piłeczki, zwyciężyła reprezentacja KGW Lisewo przed KGW Sierzno oraz KGW Paczewo. Skoro Spartakiada odbywała się nad pięknym jeziorem w Chmielnie, nie mogło zabraknąć konkurencji związanej z wodą. Panie miały za zadanie pokonanie dystansu kilkudziesięciu metrów ROWEREM WODNYM z nawrotem wokół boi. Tę konkurencje zdominowały panie z KGW Kożyczkowo przed KGW Dąbrówka Tczewska oraz KGW Zelewo.
Przed ogłoszeniem wyników organizatorzy rozlosowali wśród uczestniczek liczne nagrody niespodzianki ufundowane przez sponsorów. Następnie przyszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów za miejsca I- III w każdej  z konkurencji. Zwieńczeniem Spartakiady było ogłoszenie klasyfikacji generalnej. Wszystkie koła otrzymały piękne wazony przygotowane przez Zakład Ceramiczny słynnej Rodziny Necel z Chmielna. Wazony były specjalnie opisane i będą z pewnością wyjątkową pamiątką  ze Spartakiady. Wszystkie Koła otrzymały równorzędne nagrody w postaci sprzętu AGD. W końcowej klasyfikacji ogólnej Panie walczyły o Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Zwyciężyło KGW Kamienica Szlachecka – Gmina Stężyca, (Powiat Kartuski – 135 pkt.) otrzymała Puchar Ministra Rolnictwa nagrodę ufundowaną przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, II miejsce i nagrodę Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zdobyło KGW Kochanowo – Gmina Luzino (Powiat Wejherowki 120 pkt.), III miejsce i nagrodę Prezesa PZ Ludowe Zespoły Sportowe wywalczyło KGW Sierzno – Gmina Bytów (Powiat Bytowski 117 pkt.). Tuż za podium znalazło się KGW Lisewo – Gmina Gniewino (Powiat Wejherowski 112 pkt.) oraz KGW Miechucino-Gmina Chmielno (Powiat Kartuski 109 pkt.) i KGW Zelewo-Gmina Luzino (Powiat Wejherowski 109 pkt.). Kolejne miejsca zajęły:
VI-KGW WIERZCHOWO DWORZEC – GMINA CZŁUCHÓW (POWIAT CZŁUCHOWSKI 104)
VII-KGW WE FRĄCY – GMINA SMĘTOWO GRANICZNE (POWIAT STAROGARDZKI 101)
Oraz KGW SADŁUKI- GMINA MIKOŁAJKI POMORSKIE (POWIAT SZTUMSKI 101)
VIII – KGW DĄBRÓWKA TCZEWSKA – GMINA TCZEW (POWIAT TCZEWSKI )
IX- KGW PACZEWO – GMINA  SIERAKOWICE (POWIAT KARTUSKI)
X – KGW KOŻYCZKOWO – GMINA CHMIELNO (POWIAT KARTUSKI)
XI – KGW DŁUGI KIERZ – GMINA SIERAKOWICE (POWIAT KARTUSKI)
XII – KGW STRZEPCZ – GMINA LINIA (POWIAT WEJHEROWSKI)
XIII – KGW JAROMIERZ – GMINA GARDEJA ( POWIAT KWIDZYŃSKI)
XIV – KGW EKOBABKI Z CHMIELNA – GMINA CHMIELNO – (POWIAT KARTUSKI)
XV – KGW SIKORZYNO – GMINA STĘŻYCA (POWIAT KARTUSKI)
XVI – KGW CHMIELNO STOWARZYSZENIE KOBIET NIEZALEŻNYCH – GMINA CHMIELNO (POWIAT KARTUSKI)
XVII – KGW BORZYSTOWSKA HUTA – GMINA CHMIELNO
XVIII – KGW ŻUROMINO – GMINA STĘŻYCA (POWIAT KARTUSKI)
XIX XX – KGW MAKS-GMINA CHMIELNO (POWIAT KARTUSKI)

Po ogłoszeniu wyników był czas na wspólną fotografię i  fanfary dla najlepszych. Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Edyta Klasa zaprosiła wszystkie Koła Gospodyń na IV Pomorską Spartakiadę do Chmielna już za rok… Ogromne podziękowania należą się pracownikom GOKSiR Chmielno za zaangażowanie w organizację wydarzenia, a także licznym osobom i instytucjom, które wsparły w różny sposób przedsięwzięcie.