Sportowcy wiejscy na start – II Pomorska Spartakiada Rekreacyjno – Kulturalna Kół Gospodyń Wiejskich

Sportowcy wiejscy na start – II Pomorska Spartakiada Rekreacyjno – Kulturalna Kół Gospodyń Wiejskich

Po raz drugi w na obiektach sportowych w Chmielnie odbyła się rywalizacja sportowo – rekreacyjna Kół Gospodyń Wiejskich. Organizatorami przedsięwzięcia byli: Pomorskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w Gdańsku,  Gmina Chmielno, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie. Mimo wyjątkowego czasu pandemii zgłosiło się 20 reprezentacji z różnych stron Pomorza. Otwarcia zawodów dokonali: Wójt Gminy Chmielno Michał Melibruda, Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha oraz Dyrektor GOKSiR w Chmielnie Edyta Klasa. Wydarzenie nie byłoby możliwe gdyby nie środki, które Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie pozyskał z „Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”. Operacja współfinansowana była ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020″. Kilka słów do zawodniczek skierował radny Sejmiku Wojewódzkiego Dariusz Męczykowski. Następnie sprawy regulaminowe oraz szczegóły dotyczące poszczególnych konkurencji przedstawił pomysłodawca i główny koordynator przedsięwzięcia i spiker w jednej osobie Jan Trofimowicz – Wiceprezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS.

            I rozpoczęła się rywalizacja w dwóch blokach – rekreacyjnym i kulturalno- artystycznym. Komisja w składzie Ewa Gilewska – etnograf z Muzeum Etnograficznego w Gdańsku, Elżbieta Szymroszczyk – Ball – emerytowany pracownik „Cepelii” z Warszawy, Natalia Bigus – instruktor tańca ludowego oraz muzyk Piotr Jereczek oceniali występy piosenkarskie ” Piosenka promująca KGW”, oraz taneczne poszczególnych kół – „Tańce świata”. Komisja z uwagą pochyliła się także nad pięknymi pracami plastycznymi. Tematem przewodnim tablic przygotowanych przez panie były ” Dobre praktyki z obszarów wiejskich”. Ostatnim zadaniem artystycznym było przygotowanie ozdoby – bukietu z kwiatów i ziół  Pomorza oraz płodów rolnych zbieranych aktualnie. W poszczególnych konkurencjach miejsca na podium zajmowały: PIOSENKA PROMUJĄCA KGW – I miejsce  KGW Kamienica Szlachecka, II – KGW Sadłuki a III KGW Zelewo. TABLICA PREZENTUJĄCA DOBRE PRAKTYKI –  I – KGW Sikorzyno, II KGW Bolszewo, III KGW Lisewo. OZDOBA – BUKIET –  I miejsce KGW Miechucino, II KGW Kamienica Szlachecka, III KGW Sikorzyno.  TAŃCE ŚWIATA – I miejsce – Kamienica Szlachecka, II KGW Zelewo, III KGW Kochanowo. Komisja sędziowska w składzie: Jolanta Radecka, Piotr Jasielski oraz Grzegorz Janneck czuwali nad sprawnym przebiegiem konkurencji rekreacyjnych i sportowych. W kolejnych konkurencjach najlepsze okazywały się: RZUTY ZIEMNIAKAMI DO PATELNI: I miejsce KGW Strzepcz, a kolejne KGW Lalkowy i KGW Borzestowska Huta. W DOJENIU KROWY NA CZAS zwyciężyła reprezentantka KGW Strzepcz przed koleżankami z KGW Osówek i KGW Zelewo. W bardzo emocjonującym przeciąganiu liny najsilniejsze okazały się panie z KGW Zelewo przed KGW Strzepcz i KGW Kożyczkowo. W konkurencji UBIJANIA PIANY NA CZAS najszybszą okazała się pani z KGW Miechucino a kolejne miejsca na podium zajęły panie z KGW Osówek i KGW Wierzchowo dworzec. W konkurencji – JAZDA NA NARTACH NA CZAS zwyciężyła 3-osobowa reprezentacja KGW Strzepcz przed KGW Lalkowy i KGW Lisewo. W SLALOMIE NA TACZCE – najlepsze okazały się kobietki z KGW Kamienica Szlachecka przed KGW Strzepcz i KGW Osówek. W konkurencji RZUTÓW DO CELU – a 3 osobowe zespoły rzucały: ringo, woreczki i piłeczki zwyciężyła reprezentacja KGW Strzepcz przed KGW Sikorzyno oraz KGW Długi Kierz. Skoro spartakiada odbywała się nad pięknym jeziorem w Chmielnie, nie mogło zabraknąć konkurencji związanej z wodą. panie miały za zadanie pokonanie dystansu kilkudziesięciu metrów ROWEREM WODNYM z nawrotem wokół boi. Tę konkurencje zdominowały panie z KGW Lisewo przed KGW Kożyczkowo oraz KGW Sadłuki.

Przed ogłoszeniem wyników organizatorzy rozlosowali wśród uczestniczek liczne nagrody niespodzianki ufundowane przez sponsorów. Następnie przyszedł czas na ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów dla każdej z 3. reprezentacji za zajęcia miejsc I- III w każdej z konkurencji. Zwieńczeniem Spartakiady było ogłoszenie klasyfikacji generalnej. Wszystkie koła otrzymały piękne wazony przygotowane przez Zakład Ceramiczny słynnej Rodziny Necel z Chmielna… Wazony były specjalnie opisane i będą z pewnością wyjątkową pamiątką ze Spartakiady. Wszystkie koła otrzymały równorzędne nagrody w postaci sprzętu AGD. W końcowej klasyfikacji ogólnej zwyciężyło KGW STRZEPCZ – GMINA LINIA, (POWIAT WEJHEROWSKI – 131 pkt.), – dodatkowa nagroda ufundowana przez Posła do Parlamentu Europejskiego  Annę Fotyga, II miejsce i nagrodę Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego zdobyło KGW ZELEWO – GMINA LUZINO (POWIAT WEJHEROWSKI 112pkt.), III miejsce i nagrodę Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa wywalczyło KGW KAMINIECA SZLACHECKA – GMINA STĘŻYCA (POWIAT KARTUSKI – 109pkt.). Tuż za podium znalazło się KGW OSÓWEK – GMINA OSIECZNA (POWIAT STAROGARDZKI 99pkt.). Koło dodatkowo otrzymało nagrodę ufundowaną przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Kolejne miejsca zajęły:

V. KGW LALKOWY – GMINA SMĘTOWO GRANICZNE (POWIAT STAROGARDZKI 96pkt)

VI. KGW MIECHUCINO – GMINA CHMIELNO (POWIAT KARTUSKI 92pkt.)

VII-VIII. – KGW JAROMIERZ – GMINA CZŁUCHÓW (POWIAT CZŁUCHOWSKI 90pkt.)

VII-VIII – KGW WIERZCHOWO – DWORZECZ – GMINA CZŁUCHÓW (pkt.90)

IX = KGW SADŁUKI – GMINA MIKOŁAJKI POMORSKIE (POWIAT SZTUMSKI  88 pkt.)

X – KGW BOLSZEWO – GMINA WEJHEROWO (POWIAT WEJHEROWSKI 88 pkt.)

XI – XII. – KGW LISEWO – GMINA KROKOWA (POWIAT PUCKI 83 pkt.)

XI – XII. – KGW KOCHANOWO – GMINA LUZINO (POWIAT WEJHEROWSKI 83pkt.)

XIII – KGW SIKORZYNO – GMINA STĘŻYCA ( POWIAT KARTUSKI – 80 pkt.)

XIV – KGW DŁUGI KIERZ – GMINA SIERAKOWICE – (POWIAT KARTUSKI 75pkt.)

XV – KGW KOŻYCZKOWO – GMINA CHMIELNO (POWIAT KARTUSKI 67 pkt.)

XVI – KGW NOWY WIEC – GMINA SKARSZEWY (POWIAT STAROGARDZKI 66pkt.)

XVII – KGW BORZYSTOWSKA HUTA – GMINA CHMIELNO ( POWIAT KARTUSKI 21pkt.)

XVIII – KGW OSOWO – GMINA KARSIN (POWIAT KOŚCIERSKI)

XIX – KGW KOŹMIN – GMINA SKARSZEWY (POWIAT STAROGARDZKI)

XX – KGW KOŁODZIEJE – GMINA SULĘCZYNO (POWIAT KARTUSKI)

Po ogłoszeniu wyników był czas na wspólną fotografię i  fanfary dla najlepszych. Wójt Gminy Chmielno Michał Melibruda zaprosił wszystkie Koła Gospodyń na III Pomorską Spartakiadę do Chmielna już za rok… Ogromne podziękowania należą się pracownikom GOKSiR Chmielno za zaangażowanie w organizację wydarzenia, a także licznym osobom i instytucjom, które wsparły w różny sposób przedsięwzięcie.

Więcej w mediach:

https://dziennikbaltycki.pl/chmielno-ii-pomorska-spartakiada-kgw-najlepsze-byly-panie-ze-strzepcza-zdjecia/ar/c13-15120039