SPORT TO NAJLEPSZY SPOSÓB DO POKONYWANIA GRANIC – Św. Jan Paweł II
Pomorskie Zrzeszenie Ludowe Zespoły Sportowe w 2022 roku
Przed kilkoma dniami zakończyliśmy 2022 rok…
Czas na pewne podsumowania z realizacji planów i zamierzeń… Jaki to był czas? Z pewnością okres wytężonej pracy i podejmowania odważnych decyzji w Pomorskim Zrzeszeniu LZS.
Podobnie jak całe Zrzeszenie LZS włączyliśmy się do realizacji Rządowego Programu KLUB. Przygotowania niezbędnej dokumentacji i kwalifikacji klubów, tysiące stron
do przeczytania, weryfikacji, setki telefonów a następnie liczne spotkania kontrolne w klubach na całym Pomorzu. Programem Rządowym KLUB objętych zostało w naszym województwie w sumie 310 klubów i stowarzyszeń a pula przekazanych środków o 3 520 000 zł! Dzięki Rządowemu Programowi KLUB z pewnością Zrzeszenie LZS jest na nowo bardziej rozpoznawalne w środowisku sportowym. Nad całością projektu w Pomorskim Zrzeszeniu LZS czuwała niezawodna Kierownik Biura Magdalena Janczak.
W pracy „papierkowej”, związanej z funkcjonowaniem biura panią Magdę wspomaga Natalia Blok z Pelplina. Pracy związanej z dokumentacją nie widać, a jest ona wyjątkowo żmudna i wymaga niebywałej konsekwencji, staranności, dotrzymania wszelkich terminów związanych z różnymi umowami, programami i płatnościami! Pomorskie Zrzeszenie LZS funkcjonuje w oparciu o środki pozyskiwane z różnych źródeł m.in. grantów i programów organizowanych przez: Samorząd Województwa Pomorskiego, Ministerstwo Sportu i Turystyki, Krajowe Zrzeszenie LZS, a także lokalne samorządy szczebla gminnego i powiatowego.
Po wielu latach przerwy Zrzeszenie LZS w partnerstwie z klubami i samorządami prowadziło program pn. „Organizator Sportu w Środowisku Wiejskim”. Dzięki wparciu ze środków centralnych Ministerstwa Sportu i Turystyki za pośrednictwem Krajowego Zrzeszenia LZS – osoby od lat związane w terenie z naszą organizacją mogły otrzymać wsparcie finansowe, które w jakimś stopniu rekompensowało pracę związaną z organizacją wydarzeń sportowych, rekreacyjnych bądź turystycznych we wszystkich powiatach naszego województwa. Programem objętych zostało w sumie 25 osób. Na projekt związany
z działalnością organizatorów w terenie przekazano 294 000.
Wielką, również często niewidoczną pracę, poprzez liczne spotkania, rozmowy, uzgodnienia wykonał Prezes Piotr Klecha, który konsekwentnie kieruje naszą pomorską łodzią LZS w dobrym kierunku.
Na miarę możliwości i umiejętności wspierali go w poczynaniach Zastępcy – Jarosław Ścigała, który również jako Prezes Pomorskiego Okręgowego Związku LA coraz bardziej rozwija na wielu płaszczyznach „królową sportu” na Pomorzu. Pod jego kierunkiem wielu zawodników z naszych klubów osiągało liczne sukcesy na arenach międzynarodowych i ogólnopolskich.
W roku 2022 Ośrodkami Szkolenia Sportowego Młodzieży LZS były:
GKS Cartusia Kartuzy – sekcja zapasów
GKS Cartusia Kartuzy – sekcja kolarska
ULKS Talex Borzytuchom – sekcja lekkiej atletyki
a także AML Słupsk – sekcja lekkiej atletyki
W sumie OSSM otrzymały dofinansowanie w kwocie 140 910 zł. z różną konfiguracją w zależności od zdobytych punktów w klasyfikacji dzieci i młodzieży oraz zajętych punktowanych miejsc.
Pośród klubów, które w 2022 otrzymywały za wyniki sportowe dzieci i młodzieży w projekcie pod nazwą Wiodące Ludowe Kluby Sportowe znalazły się poniższe kluby, a łączna dotacja wyniosła 110 768 zł
UKS Azymut 45 Gdynia – orientacja sportowa
KS Bloczek Team Pelplin – zapasy kobiet i zapasy styl wolny
KTS-K GOSRiT Luzino – tenis stołowy
MKS Jantar Ustka – futsal
Kartuski KK Rebelia Kartuzy – kickboxing,
KS Beniaminek 03 Starogard Gdański – futsal
LKS Jantar Ustka – lekkoatletyka
GKS Cartusia Kartuzy – lekkoatletyka
ZKS Granica Gdańsk – zapasy styl klasyczny
KKL Rodło Kwidzyn – lekkoatletyka
SKS Olimpia Osowa Gdańsk – unihokej
ZKS Miastko – zapasy styl klasyczny
O ile sportem wyczynowym zajmował się w sposób szczególny Wiceprezes – trener Jarosław Ścigała o tyle rekreacją dzieci, młodzieży dorosłych zajmowali się Piotr Klecha i wraz z Zastępcą Janem Trofimowiczem. Do najważniejszych wydarzeń w minionym roku sportowym na Pomorzu zaliczyć z pewnością można – organizację Finałów Wojewódzkich – eliminacji do Ogólnopolskich Turniejów Piłkarska Kadra Czeka, które odbyły się w: Osicach, Żelkowie i Malborku. Wszystkie turnieje gromadziły liczne drużyny, które rywalizowały w duchu fair play. Zwycięstwa przypadły w udziale – w Małej Piłkarskiej Kadrze – wśród dziewcząt drużynie Kaperki Puck a wśród chłopców Osiczanka Osice. W grupach starszych czyli Piłkarskiej Kadrze Czeka wśród dziewcząt najlepsze okazały się zawodniczki Prometeusza Tuchomie a wśród chłopców AP Kowale. Wszystkie w/w zespoły wystąpiły w rozgrywkach centralnych, które odbywały się w okresie letnim na południu kraju. Spośród nich najlepszy wynik – III miejsce i brązowe medale wywalczyli chłopcy z AP Kowale.
Pomorskie Zrzeszenie LZS zorganizowało we współpracy z samorządami i klubami zrzeszonymi w LZS m.in Mistrzostwa Pomorza LZS w szachach drużynowych w Gniewie gdzie zwyciężył UKS Korona Gdańsk przed ZSR Skórcz i UKS Alfil Gniew. W zmaganiach mistrzowskich w tenisie stołowym w Straszynie w Gminie Pruszcz Gdański prym wiedli gospodarze a wraz z nimi grali m.in. zawodnicy z Rychnów, Sierakowic, Kartuz, Ceder Wielkich. W Rychnowach w Gminie Człuchów odbył się tenisowy turniej z okazji powitania wiosny, w którym wystąpiło ponad 100 zawodników z kilku województw północnej i zachodniej Polski. W klubowych Mistrzostwach Województwa LZS w lekkiej atletyce zespołowo zwyciężyła Akademia Młodego Lekkoatlety w Słupsku
Szachiści indywidualni rywalizowali w Otwartych Mistrzostwach LZS Trąbkach Wielkich, udział wzięli reprezentanci 9 powiatów. W Pelplinie pośród wielu turniejów w tym także o zasięgu ogólnopolskim (Mistrzostwa Pomorza LZS dziewcząt) odbyły się Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS Młodziczek w zapasach kobiet. Drużynowo nasze województwo zajęło V miejsce. W klasyfikacji klubowej V miejsce wywalczyły gospodynie z Bloczek Team Pelplin pod opieką Natalii i Adama Blok, na dalszych miejscach uplasowały się GKS Cartusia Kartuzy oraz LKS Żuławy Nowy Dwór Gdański.
Na stałe w kalendarzu zapisały się już Wojewódzkie Igrzyska LZS, które w tym roku odbyły się w gościnnych Kołczygłowach w Powiecie Bytowskim. W tym miejscu szczególne podziękowanie należą się wójtowi Arturowi Kalinowskiemu i dyrektorowi GOKSiR Zofii Franc za podjęty trud i zaangażowanie. Ukłony także dla niezawodnych druhów z OSP i innych współorganizatorów z okolicy. Upalna pogoda nie przestraszyła zawodników. Łącznie wystąpiło ponad 500 osób reprezentujących ponad 30 samorządów z Pomorza. W poszczególnych dyscyplinach najlepszymi okazali się: w piłce nożnej 6-osobowej – LZS Fenix Mechowo z Gminy Puck, w piłce siatkowej plażowej kobiet – Gmina Pruszcz Gdański, wśród siatkarzy na plaży zwyciężyli gospodarze z Kołczygłów. Wśród koszykarek zwyciężyły panie ze Skórcza a wśród panów – Gmina Człuchów. W przeciąganiu liny kobiet złoto wywalczyły panie z Gminy Puck a wśród panów z Gminy Pruszcz Gdański. W Marszu Nordic Walking na dystansie 5000 m zwyciężali – wśród pań i panów zawodnicy z Gminy Dziemiany. W wyścigu kolarskim dominowali bytowianie. W biegu przełajowym na 5000 m zwyciężyła zawodniczka z Kościerzyny i zawodnik z Gminy Człuchów. W darcie najlepszy okazał się przedstawiciel z Dębnicy Kaszubskiej. W wyciskaniu ciężarka 17,5 kg zwyciężali siłacze z Gminy Pruszcz Gdański. W klasyfikacji generalnej po raz kolejny zwyciężyła Gmina Puck przed gminami: Pruszcz Gdański i Kołczygłowy. Igrzyska Wojewódzkie odbywały się w ramach ogólnopolskiej Akcji – AKTYWNA WIEŚ zorganizowanej przez KZ LZS przy współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki. Zwycięzcy Igrzysk Wojewódzkich LZS mieli prawo reprezentowania Pomorza podczas jubileuszowych XXV Igrzysk Ogólnopolskich, które odbyły się pod koniec sierpnia w Słubicach i Kostrzynie nad Odrą. Najlepsze wyniki podczas Igrzysk Ogólnopolskich LZS osiągali: Marian Dorawa w wyciskaniu ciężarka 17,5 kg – po raz kolejny obronił tytuł Mistrza Polski LZS wyciskając odważnik aż 201 razy! Srebrne medale wywalczyli panowie w przeciąganiu liny (reprezentanci gmin: Puck i Pruszcz Gdański) oraz piłce nożnej – Gmina Puck, panie brąz w przeciąganiu liny ( Pruszcz Gdański i Puck) oraz samorządowcy ze Smętowa Granicznego i Gminy Pruszcz Gd. Wiele miejsc medalowych zajęli lekkoatleci pod opieką Jarosława Ścigały, którzy pochodzili z następujących klubów: ULKS Talex Borzytuchom, AML Słupsk, LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz, GKS Cartusia Kartuzy, LKS Zantyr Sztum. Wśród zapaśników prym wiedli reprezentanci z KS Bloczek Team Pelplin, GKS Cartusia Kartuzy i ZKS Granica Gdańsk.
Czas letni sprzyjał rywalizacji na wesoło. Po raz 5 w Skarszewach w powiecie starogardzkim odbyła się Wojewódzka Seniorada LZS o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego. W zawodach udział wzięli seniorze z kilkudziesięciu miejscowości i miast Pomorza. Najliczniejsze reprezentacje oprócz gospodarzy ze Skarszew wystawiły gminy: Puck, Luzino, Trąbki Wielkie, Chmielno, Nowa Karczma.
Po raz stadion w Chmielnie był areną zmagań członkiń Kół Gospodyń Wiejskich, które rywalizowały w Wojewódzkiej Spartakiadzie Rekreacyjno – Kulturalnej. Spośród 20 kół z terenu całego Pomorza główny puchar zdobyło KGW w Osowie z Gminy Karsin w Powiecie Kościerskim a kolejne miejsca na podium wywalczyły: KGW Aktywni Dąbrówka Tczewska z Gminy Tczew – Powiat Tczewski oraz Kółko Rolnicze KGW Paczewo z Gminy Sierakowice w Powiecie Kartuskim.
Nowością wśród ubiegłorocznych imprez była Spartakiada Dożynkowo o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego, która odbyła się podczas wojewódzkiego dziękczynienia za plony, które odbyło się w Debrznie w Powiecie Człuchowskim. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła reprezentacja Powiatu Chojnickiego przed Powiatem Puckim i Gdańskim.
W poszczególnych regionach odbywały się cykliczne wydarzenia, organizowane przez kluby, które są członkami Pomorskiego LZS, na szczególną uwagę zasługują m.in. – biegi przełajowe m.in. w: Sztumie, Kwidzynie, Smętowie Granicznym, Osiecznej, Lubichowie, Skórczu, Skarszewach, Skorzewie, Borzytuchomiu, Ustce, Lini, Luzinie, Połczynie, Będominie, Pogódkach, Wiślinie.
Zawody z długoletnim rodowodem, które miały wyjątkowo wysoki poziom zarówno sportowych jak i organizacyjny zorganizowano m.in. 40. Ogólnopolski Turniej Bursztynowa Sztanga w Nowym Dworze Gdańskim, Ogólnopolski Miting Rzutowy w Połczynie, Ogólnopolski Czwórbój Rzutowy Weteranów w Pucku, Mistrzostwa Pomorskiego Zrzeszenia LZS w 10-boju w Puck, Mistrzostwa Województwa Pomorskiego LZS w zapach w Sierakowicach podczas których zwyciężył drużynowo ZKS Granica Gdańsk przed GKS Cartusia Kartuzy i ZKS Miastko. W Miastku z okazji 40-lecia ZKS Miastko również odbył się cykliczny Ogólnopolski Turniej Zapaśniczy. Po raz kolejny zapaśnicy zmagali się podczas Drużynowych Wojewódzkich Mistrzostw LZS, które połączone są z Memoriałem Braci Pryczkowskich. Zwyciężył ZKS Granica Gdańsk przed GKS Cartusia Kartuzy i ZKS Miastko.
W Konarzynach i Sierakowicach młodzież rywalizowała podczas zmagań sportowych szkół. W Chłapowie odbyły się m.in. wyścigi w ramach Pucharu Polski w kolarstwie przełajowym. Każdy region i klub ma swoją specyfikę i dzięki temu była różnorodność oferty dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów.. Nowością na sportowej mapie LZS na Pomorzu był projekt pod nazwą Liga Trampkarzy i Młodzików LZS, którą kierował SKS Vigo Tuchom z powiatu kartuskiego. Cieszy fakt, że projekt zyskał aplauz i uczestniczyły w lidze drużyny z kilku powiatów, m.in.: puckiego, wejherowskiego, kartuskiego, kościerskiego, bytowskiego. Rywalizowali młodzi piłkarze ale także ci nieco starsi. Za sprawą silnej reprezentacji oldbojów ze Słupska odbyły się tam m.in. Mistrzostwa Pomorza LZS, w których tryumfowali zawodnicy z Ustki. Warto dodać, że oldboje grali także m.in. z Kobylnicy, gdzie odbył się turniej międzynarodowy oldbojów z udziałem zawodników z sąsiednich krajów! Mieszkańcy Łebcza z Gminy Puck stanowili reprezentację Województwa Pomorskiego podczas Finału Krajowego akcji pn. AKTYWNA WIEŚ w Województwie Lubelskim. W okresie jesienno – zimowym odbyły się po raz III Otwarte Mistrzostwa Pomorza LZS w Bowlingu Seniorów. Rywalizowali reprezentanci aż 9 powiatów spośród których zwyciężali: zawodnicy z gmin: Trąbki Wielkie, Puck i Tczew.
W 2022 roku Pomorskie Zrzeszenie LZS a zwłaszcza Piotr Klecha i Jan Trofimowicz wiele czasu i serca poświęcili w prace adaptacyjne i powstanie pierwszego w Polsce Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu w Gminie Puck. Pomysł z jednej strony szalony z drugiej innowacyjny, stąd wiele było wyzwań i niewiadomych. Z perspektywy czasu, coś co nie miało prawa powstać w tak krótkim okresie, udało się w sposób wyjątkowo okazały. Wiele osób oferowało wsparcie dla przedsięwzięcia – wyróżnić należy zwłaszcza samorządowców z Gminy Puck z Jerzym Tkaczykiem Z-cą Wójta Gminy Puck – jednocześnie Sekretarzem Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS na czele. Słowa podziękowania skierować należy
do Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka a także Z-cy Dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim – Macieja Kowalczuka. Spośród hojnych sponsorów na pierwsze miejsce wysunęli się bezapelacyjnie Jan i Piotr Koszałka – właściciele PHU Koszałka w Kartuzach, którzy w ramach darowizny przekazał wiele materiałów budowlanych, stolarskich, wykończeniowych i elektrycznych.
Uroczyste otwarcie muzeum z udziałem wielu znamienitych gości, sportowców, trenerów, działaczy, seniorów, parlamentarzystów oraz przedstawicieli samorządu różnych szczebli. Podczas uroczystej gali ponad 30 osób otrzymało odznaki „Za Zasługi dla Sportu”, które przyznał Minister Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk. Odznaczenia wręczył Prezes Krajowego Zrzeszenia LZS Mieczysław Kazimierz Baszko. Wyróżnienia przyznał także Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk. Medale „De nihilo nihil fit” (Nic nie powstaje z niczego) wraz z marszałkiem wręczali: Wicemarszałek Józef Sarnowski.
Od lipca odbywały się w Muzeum lekcje muzealne połączone z elementami gier ludowych dla dzieci i młodzieży. Przewodnikami po Muzeum są Jan Trofimowicz i Brunon Ceszke. W grudniu w Białowieży odbyło się podsumowanie całorocznej działalności Zrzeszenia LZS. W spotkaniu szkoleniowym udział wzięli m.in. Piotr Klecha, Jan Trofimowicz, Magdalena Janczak, a także trenerzy Dariusz Malecki z Kartuz oraz Rafał Freitag z Luzina.
W programie spotkania w Białowieży była m.in. rywalizacja rekreacyjno – sportowa reprezentantów poszczególnych województw. Dzięki zaangażowaniu drużyny zwłaszcza kolegi Rafała – Pomorskie w klasyfikacji generalnej okazało się najlepsze! W konkursie organizowanym przez MSiT oraz KZS LZS pod nazwą „Promowanie i upowszechnianie aktywności fizycznej poprzez wyróżnienie najlepszych projektów realizowanych w środowisku wiejskim” wysoką VI lokatę zdobył UKS Olimpik Lubichowo. Natomiast
I miejsce w Polsce za uzyskaną ilość punktów w klasyfikacji dzieci i młodzieży w unihokeju zdobył SKS Olimpia Osowa Gdańsk. W klasyfikacji województw w całorocznej rywalizacji podczas Mistrzostw Polski Krajowego Zrzeszenia LZS Pomorskie zajęło VII miejsce. Zwyciężyło po raz kolejny Województwo Wielkopolskie. W klasyfikacji województw w systemie dzieci i młodzieży Pomorskie zajęło IX miejsce.
Było też sporo sukcesów indywidualnych i klubowych, do których zaliczyć z pewnością można medale zapaśniczki Magdaleny Głodek z KS Bloczek Team Pelplin – srebro podczas Młodzieżowych Mistrzostw Europy U-23 oraz srebro podczas Młodzieżowych Mistrzostw Świata w Hiszpanii, złoto w biegu na 100 m Marka Zakrzewskiego podczas ME Juniorów w Jerozolimie, srebro Żanety Stenka z KTS-K GOSRiT Luzino podczas Mistrzostw Świata juniorek w kickboxingu we Włoszech, brąz Pauliny Stenka z Luzinia podczas Mistrzostw Europy Seniorek w kickboxingu w Turcji. Sukcesy na szosie święcili kolarze GKS Cartusia Kartuzy, którzy po raz 5 z rzędu zdobyli Drużynowe Mistrzostwo Polski w jeździe na dochodzenie. Ich koleżanka klubowa Kamila Mróz zdobyła np. tytuł Szosowej Mistrzyni Polski U-23. Liczne medale na Mistrzostwach Polski wywalczyli reprezentanci LKS Nadwiślanina Kwidzyn podczas Mistrzostw w 3-boju siłowym.
Jak widać sukcesów zarówno sportowych jak i organizacyjnych było sporo! To zasługa wielkiej pracy licznego zawodników, trenerów a także oddanych działaczy, którzy niejednokrotnie angażują nie tylko swój prywatny czas ale także szukają wsparcia finansowego od sponsorów na działalność statutową klubów i stowarzyszeń. Wielkie podziękowania należą się wielu hojnym sponsorom, którzy mimo niełatwej sytuacji gospodarczej wspomagają sportowców i kluby na całym Pomorzu. Nie byłoby sportu
i rekreacji fizycznej na poziomie amatorskim jak i osiągnięć sportowych w sporcie wyczynowym gdyby nie wsparcie samorządowców wszystkich szczebli. Kluby i stowarzyszenia chętnie i często korzystają ze środków samorządowych, które w wielu przypadkach są podstawową składową budżetów klubowych.
W minionym roku Pomorskie Zrzeszenie LZS realizowało wiele projektów. Środki Samorządu Województwa Pomorskiego obejmowały: organizację Imprez o charakterze wojewódzkim i międzywojewódzkim oraz ogólnopolskim w różnych regionach Pomorza, ponadto programy pn: „Aktywny Senior”, „Spartakiada Dożynkowa w Debrznie”, „Zapobieganie uzależnieniom i patologiom społecznym przez sport”. Oprócz wcześniej wspomnianych programów Zrzeszenie realizowało także: „Od Aktywności fizycznej do sportu i zdrowia” a także „Aktywna Wieś”.
Wyrazy wdzięczności należą się także samorządowcom, którzy nieodpłatnie wynajmują swoim mieszkańcom a także stowarzyszeniom obiekty sportowe, by można było rozwijać pasje sportowe, trenować i przygotowywać się do startów podczas imprez. Udało się pozyskać wsparcie w postaci grantów na organizację wydarzeń startując w konkursach organizowanych przez: Pomorski Związek Piłki Nożnej, Powiat Pucki, Gminy – Puck i Trąbki Wielkie. Ponadto pozyskano wsparcie od Fundacji Energa a także Totalizatora Sportowego.
Niestety zdarzają się miejsca, gdzie włodarze wprowadzają dość wysokie opłaty
za korzystanie z obiektów tym samym zniechęcając do uprawiania sportu i aktywności fizycznej.