SPARTAKIADA DOŻYNKOWA PODCZAS POMORSKIEGO ŚWIĘTA PLONÓW. DEBRZNO, 17.09.2022r.

SPARTAKIADA DOŻYNKOWA PODCZAS POMORSKIEGO ŚWIĘTA PLONÓW. DEBRZNO, 17.09.2022r.

W Debrznie na południowo – zachodnim krańcu Województwa Pomorskiego w dniach 17-18 września odbyło się Pomorskie Święto Plonów – tradycyjne Dożynki Wojewódzkie. Pierwszego dnia oprócz prezentacji artystyczno – kulturalnych i kulinarnych powiatów odbyła się SPARTAKIADA DOŻYNKOWA zorganizowana przez Pomorskie Zrzeszenie LZS.

            W nietypowym miejscu, bowiem na przykościelnym placu rozegrano rywalizację w 8 konkurencjach „ludowych”. Do zmagań przystąpiło 6 reprezentacji powiatów z Pomorza. Pierwszą z konkurencji był slalom piłkarski. Zawodnicy pokonywali z piłką salom między pachołkami by następnie z 7 metrów trafić do bramki do unihokeja. I wcale nie było to łatwe zadanie.

            Zwyciężył reprezentant Powiatu Puckiego – Igor Pecz drugie miejsce wywalczył  Tomasz Szala z Powiatu Kościerskiego a trzecie Adam Stefański  Z Powiatu Chojnickiego. W zmaganiach polegających na skokach w „workach zbożowych” między pachołkami zwyciężył Wiktor Kowalski z Powiatu Chojnickiego przed Krzysztofem Brzozowskim z Powiatu Puckiego oraz Ireną Wrycza z Powiatu Gdańskiego. W konkurencji rzutowej trampkiem i kaloszem najdłuższą sumę metrów uzyskali: Agnieszka Maszota i Mateusz Halman z Powiatu Puckiego przed Moniką Wolik – Littwin i Tomaszem Szala z Powiatu Kościerskiego a także Magdaleną Lemańczyk i Mariuszem Paluchem z Powiatu Chojnickiego. W konkurencji dla „szefów powiatów” – rzuty ringo – bezapelacyjnie zwyciężył Marian Cichon z Pruszcza Gdańskiego przed Sebastianem Matthes z Chojnic i Moniką Wolik – Littwin z Kościerzyny. Wiele aplauzu wśród publiczności wzbudziły skoki przez skakankę. Zawodnicy mieli do wykorzystania 40 sekund. Bezapelacyjnie zwyciężył Konrad Paluch z Chojnic przed Anną Pecz z Pucka i Małgorzatą Wrycza z Pruszcza Gdańskiego. Kolejną konkurencją w parach była jazda na taczce. Dystans około 80 metrów między pachołkami najszybciej pokonali: Agnieszka Laskowska i Szymon Dettlaff z Powiatu Puckiego przed Mirosławą Gajda i Tomaszem Kabatem z Powiatu Chojnickiego oraz Kamilą Lejk i Marcinem Zielińskim z Powiatu Kartuskiego. Wiele salw śmiechu wśród zebranych wzbudziła konkurencja dojenia sztucznej krowy na czas. Najlepszą „dojarką” okazała się Justyna Zblewska z Powiatu Kościerskiego, drugie miejsce zajęła reprezentantka Powiatu Chojnickiego – Weronika Błach – Knopik a trzecie Irena Marzejon z Powiatu Puckiego. Rywalizację zwieńczyło wyciskanie ciężarka 17,5 kg w pozycji siedzącej jedną ręką. Zwyciężył bezapelacyjnie Marian Dorawa z Chojnic, który „wycisnął” aż 217 razy – prawą ręką! Warto dodać, że Pan Marian od 5 lat nieprzerwanie zwycięża w tej konkurencji podczas Ogólnopolskich Igrzysk LZS, ostatnie przed trzema tygodniami odbyły się w Słubicach! Kolejne miejsca wywalczyli: Krzysztof Brzozowski z Powiatu Puckiego i Rafał Fraitag z Powiatu Wejherowskiego.

            Nad sprawnym przebiegiem konkurencji czuwali: Piotr Klecha – Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS, wraz z Zastępcą Janem Trofimowiczem a także Magdalena Janczak – Dyrektor Biura Pomorskiego LZS i animator sportu w Luzinie – Rafał Freitag.

            Podczas uroczystego wręczenia nagród – (wszyscy zawodnicy i zawodniczki za zajęcie miejsc 1-3 otrzymywali puchary, medale i nagrody rzeczowe) dekoracji dokonali: Maciej Kowalczuk – Z-ca Dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu w Urzędzie Marszałkowskim, Piotr Klecha Prezes Pomorskiego LZS oraz Burmistrz Miasta i Gminy Debrzno Wojciech Kallas. W klasyfikacji generalnej zwyciężyła reprezentacja POWIATU CHOJNICKIEGO (106 pkt.), przed POWIATEM PUCKIM (105 pkt.), oraz POWIATEM GDAŃSKIM (76 pkt.). Kolejne miejsca zajęły: POWIAT KOŚCIERSKI (72 pkt.), POWIAT KARTUSKI (37 pkt.) oraz POWIAT WEJHEROWSKI (20 pkt.). Całość uroczystego podsumowania i wręczenia nagród z poczuciem humoru – jak zwykle zachęcając – do przyłączania się do Rodziny Sportowej LZS a także odwiedzin w Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu – poprowadził Jan Trofimowicz.

Impreza została dofinansowana przez Samorząd Województwa Pomorskiego