Rekordowy Bieg Przełajowy w Lini

22 kwietnia 2018 r. w Lini (powiat wejherowski) miał miejsce XIII WOJEWÓDZKI KASZUBSKI BIEG PRZEŁAJOWY TERENAMI KASZUBSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO. Głównymi Organizatorami imprezy byli: Gminne Stowarzyszenie LZS i Gminny Dom Kultury w Lini. Współorganizatorami przedsięwzięcia byli natomiast: Urząd Gminy w Lini, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Pomorskie Zrzeszenie LZS, Urząd Marszałkowski oraz liczni sponsorzy i darczyńcy. Ponad 2 miesiące trwały przygotowania do rywalizacji biegaczy – przygotowano odlewane medale, zakupiono okolicznościowe koszulki, przygotowano liczne nagrody rzeczowe i finansowe, pakiety startowe, uporządkowano tereny leśne, którymi wiodła trasa biegów, przygotowano gminny stadion sportowy.

Tradycyjnie bieg rozpoczęto od uroczystego przemarszu po bieżni stadionu za Gminną Orkiestrą Dętą z Lini. Następnie przy dźwiękach orkiestry odśpiewano hymn państwowy. Modlitwę w intencji wszystkich zawodników poprowadził ks. Łukasz Nowotny. Bogusława Engelbrecht – wójt gminy Linia otworzyła uroczyście bieg witając wszystkich przybyłych zawodników, trenerów, opiekunów, rodziców oraz licznych kibiców. Sprawy techniczne przedstawił główny organizator imprezy dyrektor GDK i jednocześnie Prezes GS LZS w Lini Jan Trofimowicz. I rozpoczęły się zmagania biegowe. Pierwsze na Lini startu stanęły dzieci w kategorii krasnoludków z rocznika 2011 i młodsze. Rywalizację bardzo przeżywały i dzieci i rodzice oraz opiekunowie. Najmłodsi rywalizowali na dystansie 200 metrów, wśród dziewcząt zwyciężyła Emilia Hermann z UKS Ekoludek Szczynurze, kolejne miejsca zajęły Zuzanna Trepczyk oraz Sandra Drywa obie z Lini oraz Wiktoria Lange ze Strzepcza. W tej samej kategorii chłopców zwyciężył Ignacy Krawczyk OSP Kłosowo, kolejne miejsca na podium zajęli Mateusz Waleśkiewicz z Wicka oraz Dawid Hopa z Lini. Następnie na dystansie 400m biegali uczniowie klas z roczników 2008 – 2010. W gronie dziewcząt zwyciężyła Amelia Sławska z GKS Żukowo a kolejne miejsca na podium zdobyły: Maja Marszewska z Hopowa oraz Małgorzata Reichelt ze Stobna. W gronie chłopców zwyciężył Oskar Roda z Wejherowa a kolejne miejsca medalowe przypadły w udziale Kryspinowi Garskiemu z Bytowa oraz Dawidowi Stenka z SP w Rokitach. Następnie po raz pierwszy w Lini rywalizowali zawodnicy z różnym stopniem niepełnosprawności. Przy wielkim aplauzie kibiców w gronie dziewcząt zwyciężyła Kornelia Grota z Luzina a kolejne miejsca zajęły: Tatiana Konkel z Luzina oraz Marzena Pranga z Kochanowa. W gronie chłopców zwyciężył Łukasz Gliszczyński z Bytowa a kolejne miejsca na podium zajęli Jakub Wirkus z Wejherowa oraz Błażej Magulski z Luzina. Kolejno występowały dziewczęta z roczników 2005-2007 na dystansie 1000 metrów. Na podium stanęły kolejno: Amelia Pobłocka z UKS Olimpijczyk Skorzewo, Magdalena Rybandt z GKS Żukowo oraz Aleksandra Kotłowska z SP Pobłocie. Wśród chłopców w tej samej kategorii zwyciężył Mateusz Buśko z UKS Ekoludek Szczenurze, a kolejne miejsca zajęli: Mikołaj i Szymon Półczyńscy z GKS Żukowo. Kolejną kategorię stanowiły dziewczęta z roczników 2002-2004, które biegały na 1400 metrów. Dwa równorzędne pierwsze miejsca wywalczyły: Weronika i Julia Mikołajewskie z GKS Żukowo, a wraz z nimi na podium stanęły Julia Gruchała z LKB im. Braci Petk Lębork Oraz Julia Ciećwierz z GKS Cartusia Kartuzy. Chłopcy z roczników 2002-2004 pokonywali dystans 1800 metrów. Zwyciężył Daniel Marszk z GKS Cartusia Kartuzy, a kolejne miejsca wywalczyli: Mikołaj Szczerba z SP Rokity oraz Filip Lewandowski z SKLA Sopot. Następnie rywalizowali juniorki i juniorzy z roczników 1999-2001. Zwyciężyła Sylwia Bulczak z Tuchlina przed Dagmarą Groth z GKS Żukowo oraz Renatą Strupińską z LKB Braci Petk Lębork. W gronie juniorów zwyciężył Norbert Jefimczyk z Damnicy przed Nikodemem Strongowskim z GKS Cartusia oraz Andrzejem Labuda z Kartuz. Wszyscy zawodnicy w kategoriach dzieci i młodzieży otrzymywali w pakietach medale oraz słodkie upominki. Trzy najlepsze osoby z każdej kategorii odlewane medale a także puchary, dyplomy oraz plecaki. Każdy z uczestników otrzymywał także los do loterii. Następnie rywalizowali zawodnicy w biegu głównym na dystansie 10 km. W kategorii OPEN Kobiet zwyciężyła Maria Maj-Roksz z Maja – Team Wejherowo. Kolejne miejsca na podium wywalczyły Joanna Rutkowska z GKS Kaszubi Luzino oraz Barbara Bączek – Motała z Amex Bączek Iława. W gronie mężczyzn w kategorii OPEN triumfował Tadeusz Zblewski z LKB im. Braci Petk Lębork przed Wojciechem Serkowskim z GKS Żukowo i Arkadiuszem Połeć z Sopotu. W kategorii weteranek 40-49 lat zwyciężyła Joanna Garska z Bytowa przed Dorotą Krzoska z Brus oraz Katarzyną Damps z Ziaja Skorzewo. W gronie mężczyzn 40-49 lat zwyciężył Bartosz Mazerski z LKS Zantyr Sztum a kolejne miejsca zajęli Grzegorz Kujawski z Pucka oraz Marek Jakubowski z Pszczółek. W gronie zawodniczek w kategorii 50-59 lat zwyciężyła Izabela Konecko z Sopotu, kolejne miejsca zajęły Bożena Pobłocka z Lęborka oraz Edyta Knitter – Klasa z Mściszewic. W gronie panów w kategorii 50-59 lat zwyciężył Piotr Pobłocki z Lęborka, przed Bogdanem Cebula z LKS Zantyr Sztum oraz Markiem Labuda z Lęborka. W kategorii 60 lat i więcej zwyciężyła Grażyna Witt z Sopotu przed Marią Białczak z Kębłowa. W gronie mężczyzn w kategorii 60 + zwyciężył Benedykt Król z Werblini przed Krzysztofem Nagórek ze Słupska oraz Mirosławem Anaczkowskim z LKS Szantyr Sztum. Organizatorzy wyróżnili także najlepszych zawodników z Gminy Linia. Wśród kobiet zwyciężyła Elżbieta Wiczkowska z Lini przed Małgorzatą Kozerską – Bulczak i Beatą Miotk –obie ze Strzepcza. Wśród mężczyzn zwyciężył Patryk Szulcek z Lini przed Tomaszem Stenka z Lewina i Mirosławem Wetta z Lini. Wszyscy w/w otrzymali nagrody finansowe, puchary i dyplomy. Z racji obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości wyróżniono pucharami przedstawicieli służb mundurowych, które wręczył Komendant Straży Miejskiej w Wejherowie Zenon Hinca. Puchary wywalczyli: Arkadiusz Połeć z Sopotu, Dariusz Guzowski z Trzebielina oraz Marcin Klonowski ze Sztumu. Każdy z zawodników w biegu głównym otrzymał piękny odlewany pamiątkowy medal z elementami obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości, koszulkę, kosmetyki AA firmy Oceanic a także materiały promocyjne. Dekoracji wszystkich kategorii dokonali wraz z panią Bogusławą Engelbrecht, Z-ca wójta Astrida Kaczyńska, Sekretarz gminy Mirosława Kuberna, Przewodniczący Rady Gminy Linia Czesław Hinz z zastępcą Andrzejem Labuda, Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Kazimierz Bistroń, Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha. Na zakończenie odbyło się losowanie szeregu nagród niespodzianek. Szczęście dopisało m.in. Mariuszowi Okrój z Domatówka i Natalii Todys z Bukowiny – wylosowali rowery, Jackowi Muszyńskiemu i Annie Stencel z Czarnej Dąbrówki – wylosowali sprzęt AGD, Julia Gruchała z Goręczyna i Piotr Krzebietke – wylosowali telewizory. Główną nagrodę – sprzęt wypoczynkowy ufundowany przez Firmę Markus ze Strzepcza wylosował Bogdan Jóskowski z Rekowa. Nad sprawnym przebiegiem czuwali druhowie strażacy OSP z Lini, Strzepcza oraz Lewina oraz grono harcerzy ZHP z Lini i Strzepcza, którzy zabezpieczali m.in. trasę biegu oraz stanowili zabezpieczenie medyczne. Panie ze Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” częstowały wszystkich pyszną zupą. Gospodynie z KGW Strzepcz raczyły zawodników, kibiców, trenerów specjałami kuchni kaszubskiej. Dla najmłodszych przygotowano darmowe dmuchańce. Było malowanie twarzy, pyszne lody oraz zabawki. Zatem dla każdego coś miłego. Obsługę komentatora zapewnił wieloletni trener i działacz sportowy Ryszard Mazerski. Najwięcej pracy wraz z dyrektorem GDK w przygotowanie biegu włożyły: Paulina Kuberna, Daria Grzenkowicz i Gabriela Syldatk. Tegoroczny bieg dzięki pięknej pogodzie przyciągnął do Lini niemalże 700 zawodników z całego Wybrzeża. Jak podkreślali zawodnicy szczególnie z miast bieg w Lini należy do najlepszych pod względem organizacyjnym na terenach wiejskich w województwie. Nie byłoby tylu atrakcji i wartościowych nagród gdyby nie pomoc finansowa i rzeczowa wielu sponsorów i darczyńców, którym organizatorzy składają serdeczne podziękowania. Środki i upominki na bieg przekazali: Urząd Gminy Linia, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Barbara i Kazimierz Bigus – Zakrzewo, FRONTPOL s.c. Godętowo – Paweł Antosz, OKNA I DRZWI WIKĘD Zakład Produkcyjny, Produkcja i Eksploatacja Kruszywa „FORMELLA”, Niepoczołowice, Firma PERFEKT – Dariusz Choszcz, Produkcja Styropiany STYRHOP Zakrzewo, Auto Naprawa Adam Ellwart Linia, Usługi Budowlane Jan Leyk Niepoczołowice, MARKUS Marek Myszka Strzepcz, Wioletta Lis – Dyszer Przetwórstwo mięsne „Lis” Sierakowice, Józef Formela GS „Samopomoc Chłopska” Sierakowice, Bank Spółdzielczy Sierakowice, Ewa Szczypior „Łëczk” Niepoczołowice, „Kruszywo” SP z o.o. Linia, Mariusz Kaliszewski Nadleśnictwo Strzebielino, Stefan Choszcz Zakład Drzewny – Linia, Stanisław Czaja Zakład Drzewny – Niepoczołowice, Piotr Ruszkowski Z. H. Rolnik – Linia, Marek Studziński Zakład Stolarski – Niepoczołowice, Adam Julke „ELWOZ” Szklana, Michał Kuczkowski „RIBENA”, OCEANIC S.A. – Katarzyna Głowacka, Aleksandra Kochanowska, Piotr Bazychowski – Explosion Club Potęgowo, Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Gdańsku, Pomorski Oddział ARIMR, Czesław Hinz – Smażyno, Grażyna Ellwart – Strzepcz, Maria i Czesław Szaradowscy – Strzepcz, Irena Lewińska – Linia