Prawie 600 zawodników pobiegło na Pomerania Trail 2020

Prawie 600 zawodników pobiegło na Pomerania Trail 2020

Prawie 600 uczestników pojawiło się na starcie II edycji Pomerania Trail, która odbyła się 10 października w Gminie Luzinie z pięknie ulokowanym miasteczkiem zawodów w Klubie Jeździeckim Barłomino.

Zawodników na starcie przywitała pogoda podobna jak w roku poprzednim, duże zachmurzenie i opady deszczu. Nie zniechęciło to biegaczy i piechurów do uczestnictwa na trudnych kaszubskich trasach. Takie warunki przysporzyły uczestnikom dużo satysfakcji i uśmiechu na mecie, którzy zgodnie uznawali, że tutejsze szlaki  to jedne z najpiękniejszych, a także najtrudniejszych na Pomorzu. Zawody ściągnęły na start zawodników z całej Polski, a na listach startowych pojawiło się również parę nazwisk ze Szwecji, Irlandii oraz Ukrainy. Zawodnicy zostali podzielenie na fale startowe, a w miasteczku zawodów były przestrzegane wszystkie wymogi sanitarne. Zawody były punktowane do międzynarodowej federacji ITRA, dzięki której można zbierać punkty i starać się o kwalifikację do najtrudniejszych zawodów na świecie Ultra Trail du Mont Blanc 2021.

Druga edycja Pomerania Trail odbyła się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka, Prezesa  Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotra Klechy oraz Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych Andrzeja Koniecznego. Zawody były wspierane również przez Ministerstwo Sportu i Powiat Wejherowski.

Sponsorem głównym zawodów była sieć sklepów sportowych Decathlon Trójmiasto z siedzibami w Gdańsku (Kartuska, Przymorze) oraz Rumii. Sponsorami został również: producent zegarków wielofunkcyjnych i sportowych marka Polar, marka Browar Bytów – piwo z serca Kaszub. Wszystkie firmy ufundowały najlepszym uczestnikom nagrody.

Na koronnym dystansie mierzącym 63 kilometry oraz 1800 metrów przewyższenia zwyciężył z bardzo dobrym czasem 5:35:24 Arkadiusz Ostaszewski z Józefowa (Decathlon Kartuska). Na mecie wyprzedził o ponad pół 7 minut Michała Sitarka z Österhaninge ze Szwecji i Rafała Nojmana z Dobrego Miasta.  Wśród kobiet triumfowała Joanna Oberlan-Maroń z Torunia, pokonując trasę w 6:20’. Na 2 miejscu uplasowała się Anna Kukuć-Kwapiszewska z Elblągą, a na 3 miejscu Dorota Gałuszka z Grudziądza.

Krótszy, ale równie trudny dystans maratonu, czyli 43 km i 1250 przewyższenia padł łupem Adriana Kępki z Wiekowa, który ma już na koncie parę zwycięstw w biegach ultra. Adrian osiągnął czas 3:28’ na trasie PT43 i wyprzedził o ponad 15 minut Andrzeja Baranowskiego z Warszawy oraz Krzysztofa Przybylskiego z Boreczna. Pierwsza z Pań dobiegła Katarzyna Merda z czasem 4:20 i wyprzedziła nieznacznie Lidie Kołodziejczyk z Wejherowa oraz Elżbietę Stawarską z Torunia.

Dystans półmaratonu+ zebrał na starcie prawie 200 uczestników w tym także piechurów Nordic Walking. PT25 mierzył 25 kilometrów i 550 metrów przewyższenia. Tutaj rywalizacja była najbardziej zacięta, ale szans rywalom nie dał Przemysław Giżyński z Płocka z czasem1:44:53. Drugie i trzecie miejsce przypadło odpowiednio Piotrowi Jarzą z Solca Kujawskiego i Dariuszowi Rudnickiemu z Pogórza. Pierwsza z pań dobiegła na metę Anna Sawicka z Rumii osiągając zarówno szósty czas OPEN 2:00:17. Drugie miejsce zajęła Patrycja Różdżyńska z Poznania, a na najniższym stopniu podium stanęła Joanna Fornalska z Gdańska. Wśród piechurów Nordic Walking wśród Panów najlepsze czasy osiągnęli Rafał Błądek 3:36’ i Liliana Bury 3:59’.

Najkrótszy dystans PT12, czyli 12km i ponad 200 m przewyższenia podczas zmagań na kaszubskich szlakach, padł łupem Mateusza Lipńskiego ze Słupska z bardzo dobrym czasem 45:21’, na drugim miejscu przybiegł Piotr Suchenia z Redy, który na finiszu wyprzedził Łukasza Mielewczyka z Wicka. Wśród Pań triumfowała Iwona Suchenia (małżonka Piotra) z czasem 1:02:18’ przed Anną Michno z Gdańska oraz Joanną Stanek-Lipulską ze Szczytna. W kategorii Nordic Walking najlepszy czas 1:34:31’ osiągnęło małżeństwo Anna i Krzysztof Skiba, którzy przyjechali aż z Legnicy.

II edycję Pomerania Trail wspierali także: NZOZ Elmed Car (wsparcie logistyczne i medyczne), marka Bombus Energy (batony Raw), Cukiernia Wenta (wypieki na punktach żywnościowych), Masarnia Dominik Mięsny (wyposażenie punktów żywnościowych).

Organizator zawodów stowarzyszenie Pomerania Sports współpracowało przy organizacji z Klubem Jeździeckim Barłomino na czele z Dyrektorem Adamem Nicponien, a także z Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Luzinie oraz z Ochotniczą Strażą Pożarną w Luzinie, Bożympolu Wielkim i Rozłazinie.