Powstał pomorski pakiet stabilizacji sportu dzieci i młodzieży. Ma pomóc organizacjom sportowym dotkniętym pandemią

Powstał pomorski pakiet stabilizacji sportu dzieci i młodzieży. Ma pomóc organizacjom sportowym dotkniętym pandemią

Fot. Sarah Bedu /unsplash.com

W związku z pandemią koronawirusa i zawieszeniem działalności kluby oraz organizacje sportowe znalazły się w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Potrzebny jest m. in sprzęt do pracy zdalnej. Wielu trenerów i instruktorów może stracić środki do życia. Dlatego Samorząd Województwa Pomorskiego we współdziałaniu z Pomorską Federacją Sportu opracował specjalny program, który ma wspomóc środowisko sportowe. Do rozdysponowania będzie 350-400 tys.

Program ma wspierać działalność klubów i organizacji sportowych skupionych w Pomorskiej Federacji Sportu

Sport w epidemii ledwo dyszy

Przepisy związane z pandemią najpierw ograniczyły, a potem uniemożliwiły odbywanie zajęć sportowych i treningów. – Ze swej strony monitorujemy sytuację, rozmawiamy z wojewódzkimi związkami sportowymi oraz klubami, które borykają się z problemami finansowymi. Pomagamy w ich rozwiązywaniu – mówi Maciej Kowalczuk, za-ca dyrektora Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego, jeden z inicjatorów programu antykryzysowego. –Niektóre, zwłaszcza te mniejsze kluby potrzebują środków na podstawowe zakupy. Ostatnio poprzez Pomorski Związek Jeździecki dokupiona została pasza i owies dla koni w małych klubach jeździeckich. – dodaje Kowalczuk.

Tego typu problemów jest coraz więcej. W trudnej sytuacji znaleźli się także trenerzy i instruktorzy.

Jak będzie wyglądała pomoc?

Aktualnie większość trenerów różnych dyscyplin sportowych przeszła na pracę zdalną z zawodnikami. Często brakuje odpowiedniego sprzętu i wiedzy informatycznej. Dlatego Pomorska Federacja Sportu zaopatruje ich w komputery i oprogramowanie oraz organizuje zdalne dokształcanie szkoleniowców.

– Naszą pomoc określa pomorski pakiet stabilizacji sportu dzieci i młodzieży, który ma zapobiegać stratom w tym środowisku – tłumaczy Bartosz Krawczyński, dyrektor Pomorskiej Federacji Sportu. – Na bieżąco monitorowana jest aktualna sytuacja zawodowa trenerów współpracujących z PFS, szkolących dzieci i młodzież na terenie województwa. Mamy przygotowane rozwiązania, które mają zrekompensować niedogodności związane z utratą dochodów. Działaniami na początek objęci zostaną trenerzy unihokeja, pięcioboju nowoczesnego, badmintona, taekwondo-itf, którzy znaleźli się w bardzo złej sytuacji finansowej – podkreśla Krawczyński.

W wyniku korekty budżetowej, środki, które miały być przeznaczone na organizacje wielu imprez odwołanych z powodu pandemii, przesunięto na utrzymanie lokalnych struktur sportowych. Wartość działań, które zostaną podjęte w ramach specjalnej pomocy, szacowana jest aktualnie na około 350-400 tys. złotych. Kwota ta może się jednak zmienić w zależności od czasu trwania pandemii i bieżących potrzeb środowiska. Zgodnie z informacjami z sobotniej konferencji rządu, od 04 maja pomorski sport ma być stopniowo „odmrażany”.

Źródło:

https://pomorskie.eu/-/powstal-pomorski-pakiet-stabilizacji-sportu-dzieci-i-mlodziezy-ma-pomoc-organizacjom-sportowym-dotknietym-pandemia?fbclid=IwAR1KMaYK-BAoDPygldvPZCDDpqKadwoT5An81JWBhxq0uNrfPUFbu3D5I3o