Podsumowanie roku 2020

Podsumowanie roku 2020

Nie sposób wymieniać tu wszystkich osiągnięć klubów spod znaku LZS, których pomimo trudnego roku było bardzo dużo. Częściowo te wyniki podsumujemy przy okazji Plebiscytu na Najpopularniejszych Sportowców i Trenerów LZS. Chcielibyśmy natomiast podsumować działania biura Pomorskiego Zrzeszenia LZS.

W roku 2020 realizowane były następujące zadania publiczne:

1) „Organizacja imprez sportowo rekreacyjnych i aktywizacja mieszkańców gmin i małych miast województwa pomorskiego”
zleceniodawca: Samorząd Województwa Pomorskiego;
termin realizacji: 02.01 – 30.12.2020 r.
Pomimo pandemii i olbrzymich zmian wprowadzanych do kalendarza imprez udało się przeprowadzić zgodnie z planem 74 imprezy sportowe oraz wesprzeć finansowo wyjazdy na Mistrzostwa Krajowego Zrzeszenia LZS. Z wiadomych przyczyn zmniejszyła się liczba uczestników imprez oraz ich zasięg, jednak całość zadania udało się zrealizować.

2) Zadanie pn.: Szkolenie i współzawodnictwo sportowe młodzieży, realizowane w Ośrodkach Szkolenia Sportowego Młodzieży LZS w roku 2020 (OSSM)
zleceniodawca: Krajowe Zrzeszenie LZS (środki pochodzące z FRKF)
termin realizacji zadania: 01.01 – 30.11.2020 r.;
kwota do finansowania: 79 182,00 zł;
W programie udział wzięły 2 OSSM s. kolarska i s. zapaśnicza GKS Cartusia Kartuzy.

3) Zadanie pn.: „Upowszechnianie różnych sportów w środowisku wiejskim WLKS 2020
zleceniodawca: Krajowe Zrzeszenie LZS (środki pochodzące z MSiT)
termin realizacji zadania: 01.01 – 05.12.2020 r.;
kwota dofinansowania:kwota dofinansowania: 109 715,00 zł;

W programie udział wzięło 13 Wiodących Ludowych Klubów Sportowych
• UKS Azymut 45 Gdynia – orientacja sportowa
• AML Słupsk – LA
• ULKS Talex Borzytuchom – LA
• KS Bloczek Team Pelplin – zapasy
• KTS-K GOSRiT Luzino – tenis stołowy i kickboxing
• GTS Pruszcz Gdański– Łęgowo koszykówka kobiet
• LKS Fenix Słupsk – LA
• GKS Żukowo – LA
• LKS Jantar Ustka – LA
• LLKS Ziemi Kociewskiej Skórcz – LA
• LKS Ziemi Puckiej Puck – LA
• KS Olimpia Osowa Gdańsk – unihokej
• ZKS Miastko – zapasy mężczyzn

4) Zadanie pn. „Zapobieganie uzależnieniom i patologiom i uzależnieniom społecznym przez sport”
zleceniodawca: Samorząd Województwa Pomorskiego;
termin realizacji zadania: 18.05 – 15.12.2020 r.
kwota dofinansowania: 20 000,00 zł;

W ramach projektu funkcjonowało 5 grup, w których młodzież spotykała się na systematycznych zajęciach rekreacyjno – sportowych, brała udział w zawodach, uczyła się, że dobrze jest aktywnie spędzać czas, a także dowiadywała się o szkodliwości różnych używek oraz jak zapobiegać uzależnieniom. Grupy obejmowały swoim działaniem tereny gmin Trąbek Wielkich, Smętowa Granicznego, Lubichowa, Pruszcza Gdańskiego oraz Czerska.

5) Zadanie pn. „Aktywny Senior”
zleceniodawca: Samorząd Województwa Pomorskiego;
termin realizacji zadania: Od: 01.06 – 15.12.2020
kwota dofinansowania: 15 000,00 zł;
W ramach projektu funkcjonowało 5 grup, w których seniorzy spotykali się na systematycznych zajęciach rekreacyjno – sportowych oraz uczyli się podstawowej obsługi komputera czy smartfona. Grupy obejmowały swoim działaniem tereny Trąbek Wielkich, Pucka, Luzina, Chmielna oraz Sztumu.

6) Zadanie pn. Stop Samotności otwieramy nowe możliwości!
zleceniodawca: Samorząd Województwa Pomorskiego;
termin realizacji zadania: 01.09 – 15.12.2020
kwota dofinansowania: 15 000,00 zł;
W ramach projektu funkcjonowało 5 grup, w których seniorzy spotykali się na systematycznych zajęciach rekreacyjno – sportowych oraz towarzyskich, podczas których uczyli się podstawowej obsługi komputera czy smartfona. Część spotkań odbyła się on-line. W ramach zadania zakupiony został sprzęt sportowy, który służył seniorom podczas zajęć. Grupy obejmowały swoim działaniem tereny gmin: Pszczółki, Lichnowy, Nowy Dwór Gdański, Szemud, Luzino.

7) Zadanie pn. Działania pomocowe dla seniorów
zleceniodawca: Samorząd Województwa Pomorskiego;
termin realizacji zadania: Od: 18.05 – 15.07.2020
kwota dofinansowania: 10 000,00 zł;
W ramach projektu zakupiony został sprzęt sportowy, który będzie służył seniorom oraz przygotowano treningi on-line z propozycją ćwiczeń w domu. Sprzęt otrzymali seniorzy z terenu powiatów: wejherowski, pucki, gdański, starogardzki, kartuski, sztumski, nowodworski, bytowski. Łącznie zakupiono i rozdano 200 kompletów piłka fitness + mata.

Ponadto otrzymaliśmy i rozliczyliśmy dodatkowe środki ze Starostwa Powiatowego w Starogardzie Gdańskim oraz Fundacja Energa na organizację III Wojewódzkiej Seniorady Ludowych Zespołów sportowych. We współpracy z GOKSiR Chmielno zorganizowaliśmy, dofinansowaną ze środków PROW, Kulturalno-Sportową Spartakiadę KGW.

Poza konkursami udało się pozyskać 13 731 zł z tytułu 1% podatku. Środki te trafią do:
Gminne Zrzeszenie LZS Trąbki Wielkie
Grom Nowy Staw
GTS Pruszcz Gdański
Klif Chłapowo
UKS Sokół Malbork
LKS Prime Food Brda Przechlewo
LZS Kaszubia Starzyno
Interplastic Olimpia Osowa Gdańsk
Dolina Noteci Racing Team
Pogoń Smętowo
UKS Korona Gdańsk
Uczniowski Klub Sportowy ” Olimpik „
WKS Nożyno

Poza aspektem finansowym rozpoczęliśmy digitalizację i zbiór pamiątek do Muzeum Sportu LZS, które ma powstać z okazji 75 lecia LZS. Za jej zebranie odpowiada Jan Trofimowicz, który w mijającym roku wziął udział w kilkudziesięciu spotkaniach z wieloma naszymi działaczami, sportowcami i trenerami, którzy oprócz pamiątek przekazują nam swoją historię, która jest Historią naszego zrzeszenia

W znacznym stopniu wykonaliśmy porządki w bogatym archiwum LZS. Udało się spotkać bądź otrzymać pamiątki, zdjęcia oraz informacje od byłych sportowców, działaczy, trenerów m.in z: Strzelna, Pucka, Swarzewa, Trąbek Wielkich, Ełganowa, Gołębiewka, Sobowidza, Pszczółek, Smętowa Granicznego, Skórcza, Gardei, Trzciana, Postolina, Gościszewa, Sztumu, Kościeleczek, Nowego Dworu Gdańskiego, Nowego Dworu Gdańskiego, Skarszew, Godziszewa, Trzcińska, Słupska, Bytowa, Gdańska, Gowina, Pelplina, Tczewa, Dąbrówki Tczewskiej, Przodkowa, Rusocina, Pruszcza Gdańskiego, Gdańska Oruni, Rzucewa, Charbrowa, Choczewa, Starej Kiszewy, Czarnej Dąbrówki, Owidza, Bytowa, Luzina, Wejherowa, Starogardu Gdańskiego, Ryjewa, Chmielna, Do najcenniejszych „eksponatów” oprócz archiwalnych zdjęć i dokumentów zaliczyć można przede wszystkim sztandary m.in Powiatowego Zrzeszenia LZS z Kościerzyny, Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Słupsku, Rady Gminnej Zrzeszenia LZS w Starogardzie Gdańskim, dyplomy sportowców z lat 50 i 60 ubiegłego wieku, pamiątkowe trofea sprzed lat, medale i wyjątkowo bogatą kolekcję proporczyków.

Jak widać w powyższym zestawieniu, mimo wielu komplikacji był to pracowity, ale udany rok dla Pomorskiego Zrzeszenia LZS. Serdecznie dziękujemy wszystkim zaangażowanym we współpracę na rzecz rozwoju sportu w województwie pomorskim! Dziękujemy Samorządowi Województwa Pomorskiego, Krajowemu Zrzeszeniu LZS, klubom LZS z naszego województwa, sponsorom, osobom przekazującym 1% podatku, wolontariuszom i wszystkim osobom, które wspierają naszą działalność na każdej płaszczyźnie. Życzymy sobie i Państwu dalszej owocnej współpracy i aby ten Nowy Rok okazał się trochę bardziej przewidywalny… Zdrowia i wszelkiej pomyślności!