Nikodem Bigus 5 na mistrzostwach Świata! Patryk Zaborowski wraz z kadrą Narodową Kick-light na podium!

Nikodem Bigus 5 na mistrzostwach Świata! Patryk Zaborowski wraz z kadrą Narodową Kick-light na podium!

W dniach 15-23.10.2021 we Włoskim Jessolo nieopodal Wenecji odbyły się Mistrzostwa Świata w Kickboxingu Seniorów i Mastersów( Weteranów). Na czempionacie nie zabrakło Kaszubów. Selekcjoner Polski Patryk Zaborowski wraz reprezentacją Kadry kick-light w kickboxingu zdobył 3 miejsce w klasyfikacji medalowej , natomiast Nikodem Bigus podopieczny Rebelii Kartuzy zajął mocne 5 miejsce na świecie.

            Nikodem Bigus dokonał niemożliwego, w debiucie w ringu załapał się do ścisłej czołówki światowego Kickboxingu. W ringowej odmianie low-kick do 75 kg w której walczył Niko startowało  18 zawodników. W pierwszej odsłonie reprezentant Kartuz w drodze losowania otrzymuje wolny los by kolejnego dnia zmagań skrzyżować rękawice z reprezentantem Meksyku. Dwie pierwsze rundy pod dyktando Polaka z delikatną przewagą dwóch punktów. W trzeciej Ernesto Canavati rzuca się do odrabiania punktów na co Bigus odpowiada celnymi kontratakami. Tym samym powiększa przewagę do kilku punktów i odnosi zwycięstwo. W drugiej walce o przejście do strefy medalowej zawodnik z Kaszub rywalizuje z Chorwatem. Od samego początku leworęczny reprezentant Antonio Krajinowic próbuje wywrzeć presję na biało-czerwonym co ze średnim skutkiem mu się udaje. Pierwsza runda z delikatna przewagą Chorwata. Cały czas Rebeliant w grze… pod koniec drugiej rundy zawodnik z Bałkanów znajduje słabszy punkt w obronie Polaka , przeprowadza szereg akcji pięściarskich mających na celu osłabienie tułowia Nikodema a co za tym idzie odebrania tlenu. 3 rundę rozpoczynamy z 4 punktami straty. Nikodem się rozpędza bo ewidentnie druga runda osłabiła Antonio. Całą trzecia rundę Bigus próbuje dobrać się do skóry mocno osłabionego Chorwata… Zabrakło niewiele u pierwszego sędziego różnica dwóch uderzeń 2 i 3 sędzia orzekli przegraną 3 uderzeniami. Nikodem Bigus w debiucie ringowym kończy jako 5 zawodnik globu!. O wiele mniej szczęścia miał faworyt Kaszubskiego Centrum Sportów Walki Kamil Mateja. W ostatnich dniach przed mistrzostwami wykluczyła choroba.

            Patryk Zaborowski szkoleniowiec lokalnej Rebelii Kartuzy na co dzień pełni funkcję Trenera Kadry Narodowej Kick-light Polskiego Związku Kickboxingu. Podobnie jak Nikodem miał również ogromny wkład w sukces Polski na czempionacie. Prowadzona przez niego oraz Seweryna Szczepankowskiego Kadra Kickboxingu kick-light w klasyfikacji medalowej zajęła 3 miejsce na Świecie!!! Jest to ogromny sukces trenera Rebelii zwarzywszy na fakt ,że w mistrzostwach wystąpiło 1536 zawodników z 65 państw. Przystąpienie Kickboxingu do rodziny sportów Olimpijskich podwoiło ilość uczestników oraz znacznie podniosło poziom rywalizacji przyciągając pokrewne sporty takie jak Karate czy Taekwondoo. Reprezentacja prowadzona przez Zaborowskiego uległa tylko Turcji z trzema złotymi medalami, o włos przegrała z reprezentacją Węgier z 2 złotymi i jednym srebrnym.

Finalnie Zawodnicy kadry Zaborowskiego zdobyli 2 złote medale w wadze superciężkiej i ciężkiej oraz aż 5 medali brązowych!!! Polacy potwierdzili przynależność do ścisłego Top globu. Pozostałe style Kickboxingu ulokowały się odpowiednio na 6 miejscu – Light-contact i Full-Contact oraz na 7 miejscu K1 oraz Low-kick. Generalna klasyfikacja bez podziału na formuły dała Polsce mocne 9 miejsce !

„ Cieszę się ze mogę dokładać swoją cegiełkę do sukcesu polski na arenach światowych, Kaszubski akcent od lat jest zauważalny w sztabie szkoleniowym Polskiego Związku Kickboxingu. Z roku na rok poszerzamy horyzonty szkoleniowe zbierając doświadczenie w różnych dziedzinach sportu. Nieustanna pogoń drużyn aspirujących do Olimpiady niejako wymusza w nas nieustanna naukę i rozwój. Za dwa tygodnie kolejne emocje, troje juniorów Rebelii weżnie udział w Mistrzostwach Europy Kadetów i Juniorów w Czarnogórze. Nikola Zaborowska 52 kg K1, Armin Wilczewski 75 kg low-kick oraz Kacper Śleszyński 67 kg low-kick”

Wyniki Kadry Kick-light prowadzonej przez Patryka Zaborowskiego i Seweryna Szczepankowskiego:

Tytułu mistrzów Świata zdobyli:

+94 kg Rafał Gąszczak

-94 kg  Michał Grzesiak

Brązowe medale zawisły na szyjach :

50 kg Nicola Kaczmarek

60 kg Paulina Stenka

69 kg Grzegorz Błotnicki

79 kg Roger Garbaczewski

 89 kg Mateusz Kamiński

Bez pozycji medalowych wracają

55 kg Kinga Szlachcic

60 kg Amelia Cymerman

+70 kg Paulina Badowska

57 kg Jakub Gil

63 kg Michał Gwaj

74 kg Mateusz Niżejewski