Mistrzostwa Pomorza LZS Drużyn Sołeckich w halowej piłce nożnej

Mistrzostwa Pomorza LZS Drużyn Sołeckich w halowej piłce nożnej

W niedziele 12 listopada na Hali Widowiskowo-Sportowej GOSRiT w Luzinie odbyły się Mistrzostwa Pomorza LZS Drużyn Sołeckich w Halowej Piłce Nożnej. W turnieju wzięło udział 10 zespołów reprezentujących sołectwa Luzino I – drużyna B klasy, Luzino II – drużyna ligi sołeckiej, Milwino, Damnicę, Charbrowo, Barłomino, Kniewo, Łęczyce, Kębłowo i Wierzchucino.

Impreza dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Pomorskiego

Zespoły podzielone na dwie grupy rozegrały łącznie 20 spotkań eliminacyjnych i 7 finałowych. W ostatecznym rozrachunku najlepsza okazała się drużyna Luzina, która na co dzień gra w gdańskiej klasie B i po rundzie jesiennej pewnie lideruje w swojej grupie. W finale współgospodarze pokonali po zaciętej walce zespół Łęczyc, a w meczu o III miejsce Wierzchucino okazało się lepsze od jednego z faworytów – Charbrowa. Inny bardzo mocny zespół, Damnica zajął piąte miejsce po pokonaniu Kniewa. Kolejne miejsca zajęły Luzino (zespół ligi sołeckiej), Barłomino, Kębłowo i Milwino.

Łącznie w turnieju zagrało niemal 100 zawodników, którzy dopiero co zeszli z B-klasowych i A-klasowych boisk, a częściowo– aż 4 zespoły – z boisk sołeckich, na których rywalizują w ramach luzińskiej ligi sołeckiej. Poziom był zaskakująco wysoki, nie zabrakło niespodzianek, padło mnóstwo bramek, mecze przebiegały w atmosferze fair play, również dzięki świetnie współpracującej parze sędziowskiej Magda Kołacz (w fazie finałowej zastąpił ją Mirosław Miotk) i Adam Olejniczak oraz grupie wolontariuszy z KTS-K Luzino, którą stanowili: Sara Pendowska, Karolina Płotek, Martyna Marszał, Oskar Marszał i Konrad Joskowski.

Puchary, medale i nagrody indywidualne ufundował Przewodniczący Rady Wojewódzkiej LZS na Pomorzu Piotr Klecha, a otrzymali je: król strzelców Sebastian Wiśniewski z Charbrowa, najlepszy bramkarz Dominik Składowski z Luzina I oraz najlepszy zawodnik Patryk Gaffke z Łęczyc.

Z roku na rok impreza ma coraz szerszy zasięg, także dzięki zwiększonej aktywności LZS na terenie Pomorza: w akcjach i turniejach Piłkarska Kadra Czeka i Mała Piłkarska Kadra Czeka Dziewcząt i Chłopców wzięło udział w tegorocznej edycji ponad 80 zespołów z całego województwa w kilkunastu turniejach powiatowych i finałach wojewódzkich, a w różnego rodzaju rozgrywkach seniorskich ponad 30. W coraz to nowych miejscach ruszają rozgrywki lig sołeckich, coraz więcej klubów wiejskich zrzeszonych jest w strukturach LZS. Niedzielny turniej także pokazał, że potencjał do rozwoju sportu na wsi jest bardzo duży.