Kadra Pomorza LZS sezon 2018/19

Kadra Pomorza LZS sezon 2018/19

W drugim okresie swojego istnienia Kadra Pomorza LZS zorganizowała 6 konsultacji szkoleniowych, które odbył się w Luzinie (4 konsultacje), Bytowie (1) oraz Nowym Dworze Gdański (1). Powołanych zostało ponad 50 zawodników z klubów z terenu całego województwa Pomorskiego (min. Stolem Gniewino, GOSRiT Luzino. Dragon Bojano. Huzar Choczewo, Kaszubia Starzyno, Sokół Bożepole, Gwiazda Karsin, U2 Bytów, Żuławy Nowy Dwór Gdański, Morze Stegna Mady Ostaszewo, Wicher Wierzchucino). Rozegrane zostały również mecze sparingowe min. z drużyną Olimpii Elbląg rocznik 2002/03.

Kadra składała się głównie z zawodników urodzonych w 2002 roku. Wynikało to głównie z tego, że wielu tych zawodników miało już doświadczenie w grze na poziomie seniorskim. Jest to o tyle istotne, że trenerzy z wyższych lig poszukują głównie młodych zawodników, którzy mają doświadczenie z seniorskiej piłki, a nie jedynie z juniorskiej, nawet gdy mówimy o poziomie centralnym. Stad też takie wybory przy selekcji zawodników.

Wśród klubów, które współpracowały przy organizacji konsultacji były U2 Bytów, który odpowiadał za południowo zachodnią część województwa oraz Żuławy Nowy Dwór Gdański, które odpowiadały za wschodnią część. Trenerzy współpracujący pomagali w organizacji i prowadzeniu konsultacji oraz w naborze zawodników z regionu. Tego typu współpraca okazała się bardzo owocna i pozwoliła na sprawdzenie większej liczby perspektywicznych zawodników.

Warto podkreślić, że jeden z zawodników, którzy byli powoływani do Kadry LZS zwrócił swoją uwagę klubów II oraz III Ligi. Zarówno Olimpia Elbląg jak i Grom Nowy Staw są bardzo zainteresowane pozyskaniem tego zawodnika. Olimpia Elbląg zainteresowała się również zawodnikami z rocznika 2003 (Błażejem Zalewskim – Żuławy Nowy Dwór Gdański oraz Igorem Wiczkowskim GOSRiT Luzino) oraz Szymonem Maszota (Stolem Gniewino) z rocznika 2002.

Konsultacje prowadzone były dwufazowa. Pierwsza z nich polegała na wstępnej analizie kadry osobowe, poziomu ich umiejętności ale również podejścia do sportu. Rozgrzewki każdy z zawodników przeprowadzał samodzielnie, co pozwalało zaobserwować poziom zaangażowania do sportu jak i świadomość zawodników. Następnie przeprowadzone były gry techniczno-taktyczne polegające na rozwiązywania problemów boiskowych. Ostatnim elementem była gra właściwa, która miała być podsumowaniem konsultacji jak również kolejnym elementem selekcji.

Następne konsultacje nastawione były już na przygotowanie do meczów sparingowych. Treningi miały zapoznać zawodników z podstawowymi założeniami rozgrywania ataku oraz obrony tak by podczas meczów kontrolnych wyselekcjonowani zawodnicy mogli pokazać pełnie swoich możliwości.

Mecz z Olimpią Elbląg, która tydzień wcześniej walczyła o awans do Centralnej Ligi Juniorów, pokazał, że założenia były właściwe. Mecz zakończył się wynikiem 4-3 dla Olimpii, lecz na boisku widać było, że selekcja została przeprowadzona właściwie. Zawodnicy prezentowali wysoki poziom umiejętności piłkarskich jak również dobry organizacji gry. Najważniejsze jednak było to, że każdy z młodych piłkarzy zagrał mecz na dobrym poziomie pod względem motywacji oraz koncentracji.

Z całą pewnością wśród zawodników z rocznika 2002 jest kilka nazwisk, które warto promować dalej i istnieje duża szansa na to, że w przyszłości będą oni grać w piłkę na niezłym poziomie.  Trenerem Kadry Pomorza LZS w sezonie 108/19 był Paweł Radecki trener UEFA A