IV Puchar Kociewia

IV Puchar Kociewia

puchar42015_001Już po raz czwarty rozegrany został mecz finałowy o Puchar Kociewia. Początkową zasadę rozgrywania pojedynku pomiędzy dwiema najwyżej sklasyfikowanymi drużynami z Kociewia przełamało samo życie. O ile w dwóch pierwszych edycjach tak było, o tyle w tych ostatnich uległy one zmianie. W miniony czwartek na boisku w Pinczynie Wierzyca pokonała Meteora 5:2.
Prestiżowy mecz o Puchar Kociewia zapoczątkowany został, po tym jak wymarła idea Piłkarskiego Pucharu Powiatu Starogardzkiego (2004-2008). W połowie pierwszej dekady nowego tysiąclecia takie trofea przypadały Polance Rokocin, Pogoni Smętowo oraz trzy krotnie Wierzycy Starogard. Trzy lata temu ideę na szerszą skalę (całego Kociewia) reaktywował poprzedni pomysłodawca, Ireneusz Makiła i został przez niego nazwanym Pucharem Kociewia. Przy współpracy z wojewódzkimi władzami LZS (Franciszek Kaszubowski) nabrał on większego wydźwięku i okazalszej oprawy. I Piłkarski Puchar Kociewia sezonu 2011/12 na boisku w Borkowie w meczu z Wierzycą Pelplin wygrała Wietcisa Skarszewy. W kolejnym sezonie spotkały się te same drużyny, jednak areną ich zmagań był kompleks sportowy w Czarnej Wodzie, a tym razem lepszymi okazali się piłkarze z Pelplina. W trzeciej edycji, przeprowadzonej już jakby systemem turniejowy, zagrały ze sobą na boisku w Rywałdzie, świeżo A klasowe drużyny: Sparty Kleszczewo, Orła Subkowy i miejscowej Korony. Wtedy Puchar zdobyli Kleszczewianie. W tym roku na pięknych obiektach KS Meteor Pinczyn Puchar Kociewia miał już swoją czwartą edycję. Zwyczajowo udział w nim wzięły zespołu, które po zakończonym niedawno sezonie wywalczyły awans o szczebel wyżej. Obyło się bez niespodzianki (chociaż po pierwszych 45 min na taką się zanosiło – gospodarze prowadzili 2:1), V ligowego Meteora Pinczyn pokonała III ligowa Wierzyca Pelplin 5:2 (1:2) bramki: Łukasz Racki 2, Daniel Sławiński, Patryk Drewek, Maciej Meler – Kryspin Karnat, Kamil Stanuch.
Po meczu obie drużyny otrzymały pamiątkowe puchary, trenerzy i działacze medale, a najlepszy piłkarz tego pojedynku, Łukasz Racki statuetkę ufundowana przez Pomorskie LZS.

Ireneusz Makiła