II POMORSKA SPARTAKIADA LUDOWA O PUCHAR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO POMORSKIE – ŚWIĘTO PLONÓW 2023 Szemud

II POMORSKA SPARTAKIADA LUDOWA O PUCHAR MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO POMORSKIE – ŚWIĘTO PLONÓW 2023 Szemud

               

  W Szemudzie w Powiecie Wejherowskim w dniach 9-10 września 2023 odbyło się Pomorskie Święto Plonów. W ramach dziękczynienia za zebrane plony odbyła się m.in. II Pomorska Spartakiada Ludowa., którą przygotowało Pomorskie Zrzeszenie LZS w porozumieniu z Departamentem Sportu Urzędu Marszałkowskiego oraz Muzeum Sportu Wiejskiego w Łebczu.

W szranki do rywalizacji w konkurencjach rekreacyjnych stanęło 9 reprezentacji powiatowych. Nad całością spartakiady czuwali Prezesi LZS – Piotr Klecha i Jan Trofimowicz, których zarówno
w organizacji jak i startach w konkurencjach wspierali niezawodni Roksana Klecha, Wiesław Oberzig oraz Krzysztof Wos. Urząd Marszałkowski podczas całej spartakiady reprezentował wśród uczestników dyr. Departamentu Maciej Kowalczuk.

W konkurencji rzutów woreczkami do koła hula hop bezbłędnie zadanie wykonała Irena Hering
z Powiatu Bytowskiego, kolejne miejsca zajęły Anna Rokita z Powiatu Chojnickiego a trzecie
 po dogrywce Marcin Richert z Powiatu Kartuskiego. W rzutach laczkami w parach zwyciężyli małżonkowie Klaudia i Wiesław Oberzig  z Pucka, przed Katarzyną i Jerzym Szreder z Kościerzyny oraz Teresą Ellwart i Piotrem Klecha – Wejherowo. W konkurencji slalom na taczce – pan wiezie panią ponownie najlepsi okazali się Klaudia i Wiesław Oberzig – Puck przed Małgorzatą Kudlik i Ireneuszem Wirkusem z Bytowa oraz Anną i Krzysztofem Kwintal z Kartuz. Najcelniej do tarczy rzutkami celowali: Weronika Bloch z Chojnic, Marian Cichon z Pruszcza Gdańskiego oraz Grzegorz Ziętarski z Bytowa.
W konkursie piłkarskim najszybciej slalom pokonywali oraz strzelali do bramki odpowiednio: Tomasz Kundlik z Bytowa, Jan Trofimowicz z Pucka oraz Bożena Kobiella z Wejherowa. Dużo emocji wzbudził konkurs rzutów podkową do celu. W końcowej klasyfikacji zwyciężył Hubert Skrodzki ze Starogardu Gdańskiego, kolejne miejsca premiowane przypadły w udziale Magdalenie Gwiździńskiej z Chojnic oraz Annie Milewczyk z Pucka. Duże zainteresowanie wzbudziła konkurencja dojenia krowy na czas. Tytuł mistrzyni w tej konkurencji obroniła ubiegłoroczna zwyciężczyni ze spartakiady w Debrznie
w Powiecie Człuchowskim  Justyna Zblewska z Chojnic. Druga lokata przypadła Magdalenie Kielińskiej z Wejherowa a trzecie po dogrywce Gertrudzie Wittbrodt z Pucka. W konkurencji biegów w workach rolniczych najlepszą okazała się Dorota Górniewska z Kościerzyny a wraz z nią pierwszej trójce znalazły się Małgorzata Kudlik z Bytowa oraz Irena Wrycza z Pruszcza Gdańskiego.

Uroczyste podsumowanie na dużej scenie dożynkowej poprowadził jak zwykle na wesoło Jan Trofimowicz. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej z konkurencji otrzymali pamiątkowe puchary oraz drobne pamiątki z Gminy Szemud. Dekoracji dokonali: Dyrektor Maciej Kowalczuk, Wójt Gminy Szemud Ryszard Kalkowski oraz Prezes Pomorskiego LZS Piotr Klecha. Na scenę zaproszono wszystkich uczestników by wręczyć im pamiątkowe medale uczestnictwa. Nagrodzono także reprezentacje powiatów w klasyfikacji generalnej. Zwyciężyła reprezentacja Powiatu Bytowskiego
(61 pkt.), przed Powiatem Puckim (57) oraz Powiatem Chojnickim (46). Kolejne miejsca zajęły odpowiednio: Powiat Gdański (45), Powiat Kościerski (42), Powiat Wejherowski (41), Powiat Kartuski (32), Powiat Nowodworsko – Gdański (28) oraz Powiat Starogardzki (27).

Zebrani sportowcy wiejscy wspólnie zanucili „Szła dzieweczka do laseczka…” i porwali do wspólnego śpiewania liczną widownię za co zebrali burzę oklasków.