70 lat w życiu każdej organizacji czy instytucji to szmat czasu. Niełatwo jest spisać w krótkim tekście historię Ludowych Zespołów Sportowych Ziemi Pomorskiej, przez które przewinęło się setki tysięcy osób — działaczy, trenerów, zawodników. Wybraliśmy więc fakty najważniejsze.
Pierwsze LZS-y na terenie byłego woj. gdańskiego powstały w październiku 1946 roku na terenach, na których zachowała się tradycja przedwojennego TG „Sokół”, przede wszystkim na Ziemi Starogardzkiej — jednym z pierwszych był LZS Jaroszewy, gmina Skarszewy — oraz na terenie powiatów nowodworskiego, malborskiego, puckiego i wejherowskiego.
Lata 50 i 60 XX w. to okres dynamicznego rozwoju ilościowego kół wiejskich, okres spartakiad i innych masowych imprez. Jednocześnie to okres etatyzacji i biurokracji w Zrzeszeniu. W 1969 roku powstał ogólnowojewódzki WLKS Neptun, który poprzez terenowe ośrodki szkoleniowe docierał do małych wsi i osad, wyszukiwał talenty sportowe. Zaowocowało to wynikami sportowymi. Ale odbywało się kosztem kół wiejskich. Decentralizacja jaka dokonała się w latach 70. XX w. stworzyła możliwości rozwoju mniejszym ogniwom. Nastąpiła aktywizacja kół LZS w Starogardzie, Pucku, Bytowie, Człuchowie i Malborku. Powstało ponad 20 ludowych klubów sportowych specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach. Przełom lat 80 i 90. to okres szerokich zmian organizacyjnych, a przede wszystkim sposobu finansowania sportu na wsi — wielu kołom LZS trudno było odnaleźć się w nowej rzeczywistości polityczno-gospodarczej. Po gwałtownym kryzysie ilościowym, który dotknął koła wiejskie, nastąpił okres odbudowy. Ustawa o samorządzie i o kulturze fizycznej otworzyły nowe możliwości rozwoju sportu wiejskiego. Sport gdzieś trzeba uprawiać, potrzebna jest więc baza sportowa, a ta prawie zawsze zależała od inicjatywy lokalnych samorządów. Wielkie inwestycje w latach 50 (kompleks Gdańsk-Osowa), 60. (sale gimnastyczne szkół sportowych), 70. (Nowy Dwór, Choczewo, Trąbki Wielkie) i osiemdziesiątych (Agro-Kociewie) XX wieku powstały dzięki nakładom państwa. W ostatnich 15 latach na pomorskiej wsi dzięki samorządom lokalnym zmodernizowano i zbudowano ponad 200 obiektów sportowych.
Najpopularniejszą dyscypliną sportową w LZS jest i była piłka nożna, podobnie jest na Pomorzu. W rozgrywkach prowadzonych przez Pomorski ZPN uczestniczy ponad 300 zespołów (juniorskich i seniorskich), w ligach gminnych i powiatowych ok. 200, w tym większość juniorskich.
Jednym ze sportów, który w latach 50. i 60. XX wieku przynosił pomorskim LZS dużo sukcesów było jeździectwo, a wszystko dzięki trzem klubom: LKS Nadwiślanin Kwidzyn, LKS Sopot i LZS Agro Kociewie. W ich barwach startowali olimpijczycy i mistrzowie Polski — Marian Babirecki, Wiesław Hartman, Andrzej Orłoś, Krzysztof Rafalak czy Zygmunt Waliszewski — 11–krotny mistrz Polski w powożeniu zaprzęgami, medalista mistrzostw Europy i świata.
W latach 90–tych na Pomorzu powstała najsilniejsza wówczas w Polsce grupa kolarstwa zawodowego, stworzył ją kolarz pruszczańskiego Neptuna Piotr Kosmala, a sponsorem była firma Mróz z Wielkopolski. W 2004 Kosmala stworzył kolejną grupę kolarską Intel-Action, która miała siedzibę w Otominie, pow. Gdański. W obu grupach prym wiedli kolarze — wychowankowie LZS: Cezary Zamana, Adam Wadecki, Łukasz Bodnar, Bartosz Huzarski i wielu innych.
W 1975 roku powstał GKS Cartusia Kartuzy, założył go klan Pryczkowskich, trzech braci, postanowiło szkolić młodych zapaśników. W 35–letniej historii klubu zawodnicy Cartusi zdobyli ponad 100 medali mistrzostw Polski.
W trudnych latach 90–tych XX wieku zrodził się pomysł utworzenia w kraju Uczniowskich Klubów Sportowych. Pierwszym klubem zarejestrowanym na Pomorzu był LUKS POL w Czersku (sekcje lekkiej atletyki i piłki ręcznej, później także żeglarstwa deskowego).
Piękne karty w naszej historii zapisał LKS Agro-Kociewie Starogard Gdański. Był spadkobiercą innego ludowego klubu — Neptun Starogard Gd. (kolarze, lekkoatleci, akrobaci, zapaśnicy, jeźdźcy). Wychował wielu znakomitych zawodników, w tym Andrzeja Grubbę, jego ojciec był w latach 70–tych prezesem klubu. W latach 2007–11 klub popadł w kłopoty finansowe. Za długi przekazał bazę hotelową i sportową nieodpłatnie miastu. Następnie klub zlikwidowano, a z sekcji sportowych utworzono nowe zrzeszenia.
Jednym z najstarszych ogniw na Pomorzu jest LZS Charzykowy, który powstał w 1947 roku. Oprócz lekkiej atletyki, siatkówki i piłki nożnej uprawiano tu sporty wodne — kajakarstwo, żeglarstwo i bojery wykorzystując atuty środowiska (piękne jezioro). Klub ten posiada chyba najwięcej tytułów mistrza Polski w bojerach.
Kilka słów należy poświęcić pomorskim szkołom rolniczym. Szkoły rolnicze to od połowy lat 50–tych XX wieku matecznik LZS-ów i ich baza sportowa. W każdej szkole istniał LZS lub LKS, który organizował zajęcia sportowe, wyławiał talenty, przygotowywał przyszłych działaczy sportowych. Szkoły te nadal związane są z LZS-ami, organizacyjnie najczęściej występują jako UKS-y, a jeden z nich ULKS Talex Borzytuchom to lekkoatletyczna potęga wojewódzka i krajowa.
Na początku lat 90–tych na Pomorzu powstała ciekawa inicjatywa organizacyjna — Gminne Stowarzyszenie Sportowe Pruszcz Gdański, jego pomysłodawcą był Tomasz Słupecki. Stowarzyszenie wykonuje zlecane przez gminę zadania ustawowe w zakresie sportu dzieci i młodzieży. Dziś na terenie Pomorze jest 9 GTS-LZS.
I na koniec o działaczach sportowych — bez nich na wsi sport by zginął. Lista jest długa. Ale wymieńmy tych, którzy związali z LZS prawie całe swoje dorosłe życie. Był nim na pewno Wacław Zaremba, założyciel i „legenda” Zrzeszenia LZS w kraju i województwie gdańskim. Kierował organizacją niemal 32 lata, będąc przewodniczącym i wiceprzewodniczącym urzędującym Rady Wojewódzkiej. Ponad 28 lat w kierownictwie pomorskich LZS jest również uczeń Wacława Zaremby — Wiesław Szczodrowski, obecnie sekretarz Rady Wojewódzkiej, a także Danuta Janczak — wieloletni pracownik Pomorskiego Zrzeszenia LZS, związana z LZS-ami od czasów Wacława Zaremby.
Dane Statystyczne
W ponad 560 ogniwach (w tym prawie 60 klubach) zrzeszonych jest około 22 800 osób (w młodzieży do lat 18 jest ok. 19 tysięcy). Co roku Pomorskie Zrzeszenie LZS organizuje prawie 7 tysięcy imprez sportowych i turystycznych, w których udział bierze ponad 164 tys. osób.
Najbardziej popularne dyscypliny sportowe to piłka nożna, kolarstwo, lekkoatletyka, kajakarstwo, zapasy.
Najbardziej znani zawodnicy i wychowankowie LZS na Pomorzu:
Brunon Bending — bokser, walczył w wagach od muszej do piórkowej. Dwukrotnie startował w IO — w Rzymie i Tokio, w Rzymie zdobył brązowy medal, dwukrotnie też reprezentował Polskę na ME — w 1965 zdobył srebrny medal.
Andrzej Grubba — najlepszy zawodnik w historii polskiego tenisa stołowego. Zaczynał karierę sportową w LZS Zelgoszcz, później reprezentował barwy Neptuna Starogard Gdański, gdzie działaczem był jego ojciec. Wybrany najlepszym sportowcem Polski w plebiscycie „Przeglądu Sportowego” w 1984 roku. Brązowy medalista MŚ, 4–krotny srebrny i 7–krotny brązowy medalista ME, Uczestnik trzech olimpiad (1988, 1992 i 1996). Zmarł w 2005 roku.
Wiesław Hartman – srebrny medalista olimpijski z Moskwy. Bronił barw Nadwiślanina Kwidzyn (1970-1986), wcześnie także Legii. Startował w skokach przez przeszkody. Urodzony 23 października 1950 w Kwidzynie.
Czesław Lang — kolarz szosowy i torowy, wychowanek LKS Baszta Bytów. Pierwszy tytuł mistrzowski jako senior zdobył na torze (4 km). Olimpijczyk z Montrealu i Moskwy, gdzie zdobył srebro. Reanimator podupadłego Tour de Pologne, niestrudzony propagator kolarstwa.
Andrzej Orłoś – uznawany jest za jednego z najwszechstronniejszych polskich jeźdźców. Trzykrotnie zdobywał mistrzostwo Polski: 1959 w WKKW, 1961 w ujeżdżeniu i 1964 w skokach. Był także 3-krotnym I wicemistrzem i 2-krotnym II wicemistrzem. Uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Rzymie w 1960. W 1959 w Mistrzostwach Europy w drużynowym WKKW zajął 4 miejsce.
Zygmunt Waliszewski – legenda Polskiego Powożenia Zaprzęgów Czterokonnych. Wielokrotny Mistrz Polski, uczestnik Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata, zwycięzca najbardziej prestiżowych zawodów w powożeniu zaprzęgami czterokonnymi m. in. wicemistrz świata indywidualnie z roku 1978 (Węgry), brązowy medalista z roku 1976 (Holandia). Jedenastokrotny mistrz Polski. W roku 1985 był numerem 1 w rankingu najlepszych zaprzęgów na świecie. Najlepszy sportowiec XXX-lecia LKS Agro-Kociewie. Znajduje się na liście 10 najwybitniejszych sportowców LZS województwa pomorskiego w latach 1946 – 2006.
Andrzej Wroński — zapaśnik (styl klasyczny) LKS Morena Żukowo, dwukrotny złoty medalista olimpijski — Seul 1988 i Atlanta 1996, startował też na olimpiadzie w Barcelonie (1992)) i Sydney (2000)) Zdobył jeden złoty, jeden srebrni i 2 brązowe medale MŚ oraz 3 złote oraz 2 brązowe medale ME.
Kazimierz Zimny — jeden z czołowych polskich długodystansowców. Karierę sportową rozpoczynał w tczewskich LZS-ach. Dwukrotnie startował na olimpiadzie — w Melbourne (1956) i Rzymie (1960) gdzie zdobył na 5000 m brązowy medal. Ma też dwa srebrne medale ME na tym samym dystansie.
Historia Naszych Klubów:
Błyskawica Postolin:
Historia klubu sportowego związana jest z historią Postolina. Jest również historią cząstki życia każdego z jego mieszkańców. Rok powstania klubu, czyli 1936 jest datą przypuszczalną.
Według posiadanej przez ówczesnych działaczy wiedzy, a która to wiedza przekazywana była przez kolejne pokolenia z ust do ust, wynika, że w okresie międzywojennym w Postolinie działały towarzystwa sportowe polskie i niemiecki. W myśl wszelkich prawdopodobieństw za rok powstania klubu, zrzeszającego wszystkich chętnych do uprawiania sportu był rok 1936, kiedy to z okazji 700 – lecia Postolina oddano do publicznego użytku wybudowane na tę okazje boisko piłkarskie i basen kąpielowy. Po zakończeniu działań wojennych, bo już w roku 1946 grupa młodych zapaleńców: Edwin Pawelczak, Zygmunt Steiniger, Alfons Grucza, Stanisław Trapski reaktywowali klub sportowy. Dużą pomocą służył im kierownik miejscowej szkoły, późniejszy poseł na Sejm – Florian Wichłacz. To dzięki Jego staraniom, w ramach podjętej przez Krajową Radę Narodową uchwały o współpracy miasta ze wsią, patronem naszego klubu zostało Przedsiębiorstwo Spedycyjno – Rozładunkowe Hartwig z Gdańska. Firma ta przekazała drużynie stroje piłkarskie. Niebieskie koszulki z białymi kołnierzykami i czerwone spodenki z białym lampasem. Te kolory zostały do dziś klubowymi barwami. Prócz strojów Gdańszczanie przywieźli ze sobą drużynę piłkarką MZKS Związkowiec, która rozegrała mecz z miejscową drużyną. Wynik 5:0 dla Postolina.
Od chwili powstania po dzień dzisiejszy, Błyskawica jest jedynym klubem na terenie gminy Sztum, a jednym z trzech na terenie obecnego powiatu (Powiśle Dzierzgoń, Powiśle Stary Targ), który jest cały czas aktywny na mapie sportowej Ziemi Sztumskiej. Przez cały ten okres powojenny klub występował pod sztandarem Ludowe Zespoły Sportowe. W latach 50 – tych w Kwidzynie działał klub sportowy Błyskawica wywodzący się, jak i klub z Postolina spod znaku Rodła. Podjęto uchwałę, ażeby również miejscowy klub nazywał się tak samo. Tak zostało do dziś. Pierwszymi zawodnikami w zorganizowanych rozgrywkach piłkarskich (przełom lat 40/50) byli: Bronisław Chruściński, Franciszek Floriański, Edwin Pawelczak, Alfons, Zygmunt i Jan Steiniger, Gerard Rycek, Paweł Szpruda, Bruno Grucza, Paweł i Jan Smoliński, Stanisław Trapski, Zygmunt i Wincenty Jackiewicz, Jan Behnke, Alojzy Klewicz i nieco później: Erwin Bednarski, Gerard Szpruda, Tadeusz Radtke, Franciszek Bolewski. Kierownikiem drużyny był Józef Dolatta.
Dzięki staraniom działaczy w roku 1956 klub otrzymuje patrona. Zostaje nim zespół PGR Watkowice. Klub otrzymuje nazwę WKS Błyskawica Postolin, przy Zespole PGR w Watkowicach. Zostaje zatrudniony trener Kazimierz Sokołowski – dotychczasowy trener Juranda Malbork. Powstaje sekcja podnoszenia ciężarów, którą prowadzi czołowy zawodnik województwa gdańskiego, pionu LZS – Jan Szypniewski. Prócz niego trenują i występują: Gerard Szpruda, Gerard Smoliński, Hubert Donajski, Konstanty Lewicki, Franciszek Dziedowicz. Sekcja występuje w rozgrywkach i turniejach LZS województwa gdańskiego. Istnieje ona do roku 1964. Od roku 1959 klub wraca do nazwy LZS Błyskawica Postolin.
W roku 1966 powstaje sekcja tenisa stołowego, którą prowadzi Czesław Mielniczek. W sekcji początkowo występują: Olga Jaromiej (obecnie Rogiewicz), Edward Steiniger, Franciszek Marksteiner. Sekcja rozwiązuje się w roku 1970. W roku 1969 zostaje wybudowana w czynie społecznym szatnia na boisku i wyremontowany zostaje basen kąpielowy, który po 2 latach, przez głupotę urzędników i niedopatrzenie został zniszczony i zniknął z mapy wsi na zawsze. W roku 1970 klub uzyskuje kolejnego patrona, którym zostaje PGR Michorowo. Klub nosi nazwę LZS Błyskawica Postolin – Michorowo. Trenerem zostaje Józef Kaliszewski – dotychczasowy trener Olimpii Sztum, której (po likwidacji klubu) zawodnicy przechodzą do Postolina.
W roku 1972 klub po raz kolejny wraca do nazwy LZS Błyskawica Postolin i uczestniczy w różnych klasach rozgrywkowych, na klasie C począwszy po klasę A włącznie. W roku 2002 klub zostaje zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowniczym i przyjmuje status stowarzyszenia i nazwę LKS Błyskawica Postolin. Prócz drużyny seniorów, do sezonu 2014/15 klub prowadził również drużynę młodzieżową. Ze względu na klasę rozgrywkową (obecnie klasa B) trudno o pozyskanie sponsora. Klub opiera swoją działalność na aktywności jego członków oraz wsparciu finansowym w formie dotacji z budżetu Miasta i Gminy Sztum. W roku 2006 w ramach Programu Operacyjnego Odnowa Wsi wyremontowano szatnię i płytę boiska. W latach 2015 i 2016 przy wsparciu społeczeństwa zrealizowano wnioski w ramach budżetu Obywatelskiego poprzez montaż piłkochwytów i bramek piłkarskich.
Historia klubu pokazuje, że miał on zawsze istotne miejsce na mapie sportowej Ziemi Sztumskiej. Przez wiele lat z klubem związanych było wielu zawodników i działaczy. Przez ostatnie kilkanaście lat funkcje prezesa klubu sprawuje Piotr Steiniger. W okresie istnienia Błyskawica rozgrywała mecze nie tylko z lokalnymi rywalami, ale również z znanymi klasowymi klubami takimi jak np. Lechia Gdańsk. Marka LKS Błyskawica Postolin jest rozpoznawalna w środowisku sportowym. Stowarzyszenie nie tylko prowadzi drużynę piłki nożnej, ale angażuje się w różnego rodzaju działalność kulturalno-oświatową. Współpracuje również z lokalnymi podmiotami takimi jak Rada Sołecka, OSP czy KGW.
LKS Prime Food Brda Przechlewo
Początki kultury fizycznej i sportu były bardzo trudne, gdyż brakowało sprzętu, instruktorów oraz nauczycieli wychowania fizycznego, a obiekty sportowe były zdewastowane. Historia klubu sięga bowiem zakończenia II wojny światowej. Wiosną 1945 roku społecznicy z własnej inicjatywy i spontanicznie organizowali zajęcia sportowe. Właśnie wtedy w Przechlewie powstało pierwsze w powiecie człuchowskim koło LZS. Zorganizowano wówczas sekcję piłki siatkowej oraz tenisa stołowego. W 1955 roku przy kole LZS zaczęto prowadzić zajęcia z piłki koszykowej, piłki ręcznej. Rok wcześniej działała już sekcja szermiercza. W 1956 r. koło LKS przyjęło nową nazwę „BRDA” Przechlewo. W tym roku powołano również do życia sekcję piłki nożnej, która po roku wygrała rozgrywki klasy „C” i awansowała do klasy „B”. W latach 60. swoją działalność rozwinęła sekcja lekkoatletyczna oraz sekcja szachowa. Od 10 lutego 1976 r. klub przyjął nazwę Ludowy Klub Sportowy „Brda” Przechlewo, a od stycznia 1988 r. klub działał pod nazwą Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy „Brda” Przechlewo. Ostatnia zmiana nastąpiła 30 marca 2001 roku. Stało się to zgodnie z umową sponsoringową zawartą z zakładami mięsnymi Prime Food i przedsiębiorstwem rolnym Poldanor SA, a klub przyjął nazwę LKS Prime Food Brda Przechlewo, pod którą występuje do dzisiejszego dnia.
Ludowy Zespół Sportowy „Wisła” Walichnowy
Założycielami zespołu piłkarskiego w Wielkich Walichnowach byli kierownik Szkoły Podstawowej w Małych Walichnowach Ludwik Nagórski oraz zamieszkały w Wielkich Walichnowach kolejarz Antoni Kwiatkowski. Trzeba dodać, że A. Kwiatkowski przed II Wojną Światową występował w barwach tczewskiej „Unii”.
Pierwsze spotkania piłkarskie odbyły się w 1947 r. w Wielkich Walichnowach, na boisku powstałym za starym wałem, tę część Wielkich Walichnów do dziś określa się mianem Duchy, zapewne ze względu na bliskość cmentarza. Powstanie boiska możemy zawdzięczać nie tylko grupie entuzjastów, ale także faktowi, że na okresowo zalewany teren, o bardzo lichej (jak na Nizinę Walichnowską) glebie, nie było chętnych rolników.
Założyciele zespołu zajmowali się sprawami organizacyjnym, trenowali piłkarzy, a także sami byli zawodnikami. O sprzęt troszczył się bramkarz Edward Mazur. Pozostali piłkarze rekrutowali się spośród mieszkańców Małych i Wielkich Walichnów, Polskiego Gronowa, byłych mieszkańców Walichnów i ich kolegów, kawalerów odwiedzających walichnowianki, a także uczniów i studentów przyjeżdżających na wakacje. Rozgrywane wówczas mecze były spotkaniami towarzyskimi. Przeciwnikami były przede wszystkim drużyny z Tczewa (głównie „Unia”), Pelplina, a także „Budowlani” Gdańsk. Ze względu na brak linii autobusowej goście jechali pociągiem do Pelplina, następnie kolejką wąskotorową do Wielkich Walichnów.
W następnych latach, także w okolicznych miejscowościach, zaczynały powstawać zespoły piłkarskie. Sparingpartnerami w latach pięćdziesiątych były drużyny z Kulic, Pólka, Radostowa, Subków, Gogolewa, Gręblina i Gniewu. Należy jeszcze dodać, że przeciwnikami „Wisły” w latach pięćdziesiątych byli także piłkarze zza Wisły, z Piekła i Białej Góry. Jedna z wypraw za Wisłę mogła skończyć się tragicznie, gdyż przewoźnik (rybak z Wielkich Walichnów) zamiast 3 kursów łodzią w drodze powrotnej wykonał jedynie 2, zabierając oczywiście wszystkich zawodników. Łódź zaczynała nabierać wody, szczęśliwie wszystko skończył się jedynie na strachu.
Działalność zespołu w środowisku lokalnym nie ograniczało się jedynie do treningów i meczów. Zawodnicy przygotowywali przedstawienia teatralne dla mieszkańców, organizowali zabawy, wszystko po to, by dać upust młodzieńczym siłom witalnym, a także zasilać kasę zespołu. Jak wspomina grający od 1952. Henryk Rode, dużą pomoc otrzymał zespół od RSP „Wierność” w Wielkich Walichnowach .
Drużyna zaczęła brać udział w regularnych rozgrywkach ligowych pod koniec lat 50. Od tamtej pory czyni to nieprzerwanie od dziś.
W latach 60 zespół grał już w kl. „B”(w owym czasie była jeszcze kl. „C”). Dwukrotnie miał szansę awansu do kl. „A” . W decydujących, barażowych spotkaniach piłkarze z Walichnów jednak przegrywali, raz z drużyną ze Skórcza (1:2), w kolejnym roku z drużyną z Pszczółek (1:5). Kadrę tamtego zespołu stanowili: Henryk Rode ,bracia Jan, Edmund , Zygfryd Rutkowscy, Zygmunt Pawłowski ,bracia Jan i Eugeniusz Kruczkowscy, Lech Kowalczyk, Henryk Bałdyga, Marian Tigelski, Jan Kwaśniewski, Jerzy Matuszewski, Stanisław Bańczak, Norbert Małolepszy, Henryk Jaszewski , Józef Kordowski, Edward Mańkowski, Henryk Lubiński, Edward Syldatk, Norbert Witzenbach, Władysław Jaśkiewicz, Tadeusz Waśniewski, Jerzy Hibner.
Od sezonu1973/74 w rozgrywkach związkowych zaczęły występować 2 zespoły. „Wisła” I w kl. „B” i „Wisła” II w kl. „C” .W sezonie 1974/75 pierwszy zespół odnotował zaledwie 2 porażki i bezapelacyjnie (już na 5 kolejek przed zakończeniem rozgrywek!) uzyskał awans do kl. „A” . Notowano wiele wysokich zwycięstw, król strzelców Janusz Koczwara strzelił ponad 40 bramek. Jesień 1974 r. pozostaje w pamięci zawodników i kibiców nie tylko z powodu wysokich zwycięstw, ale także z faktu, że mecze rozgrywano na boisku „Mewy” Gniew. Głębokość wody na boisku w Wielkich Walichnowach przekraczała 1,5 m.
Kadrę pierwszego zespołu tworzyli: Marian Szołtun, Jerzy Markowski, Stanisław Tocha, Jan i Rajmund Fickowie, Jan Kwiatkowski, Henryk Mańkowski, Marian Frąckiewicz, Kazimierz Szołtun, Jan Wodzisławski, Zygmunt i Janusz Koczwarowie, Eugeniusz Brzeziński i Mariusz Śledź. Na wszystkich meczach tego sezonu obecny był założyciel zespołu Antoni Kwiatkowski. Drugi zespół prowadził wówczas Roman Kordecki.
Od jesieni 1975 r. opiekę nad zespołem przejął trener Stanisław Mikołajczyk. Zespół zasili dwaj piłkarze tczewskiej „Wisły”- Stanisław Janczyński i Kazimierz Kamiński. Do zespołu dołączyli także najzdolniejsi piłkarze z drugiego zespołu – Piotr Koczwara, Wiesław Dębicki i Zdzisław Frąckiewicz oraz Henryk Lamek z „Orła” Subkowy. Kierownikiem drużyny został Kazimierz Kordecki.
W kl. „A” (odpowiednik obecnej V ligi) dawnego województwa gdańskiego drużyna była jednym wiejskim zespołem. Na 16 drużyn zajęła 8 miejsce. Naszymi przeciwnikami na boiskach byli min. piłkarze „Nogatu” Malbork, „Olimpii” II Elbląg, „Mewy Gniew”, „Rodła” Kwidzyn, „Powiśla” Dzierzgoń, „POM-u” Sztum, „Stoczniowca” Starogard Gd.
W trakcie tego sezonu zespół zmienił nazwę i status, stał się Ludowym Klubem Sportowym „Spółdzielca” Walichnowy. Powodem tej zmiany było kierownictwo RSP „Wierność” w Wielkich Walichnowach, które postanowiło solidnie wspomagać piłkę nożną i rozwijać także inne dyscypliny – kolarstwo i tenis stołowy.
W związku ze zmianą administracyjnego podziału kraju, zespół rozpoczął sezon 76/77 w klasie „A” (dzisiejsza liga okręgowa) nowego województwa gdańskiego. Zadaniem postawionym przed drużyną był awans . Mimo dobrej gry awans wywalczono dopiero sezon później – wiosną 1978 r. Liga, do której awansowano nazywała się wojewódzka kl. „A” i odpowiadała dzisiejszej IV lidze. Niestety, awans zbiegł się z odejściem prezesa, Stanisława Lewkowicza i trudnościami finansowymi. Odszedł także trener Mikołajczyk. Próbowano dokonać fuzji z drużyną „Mewy” Gniew, która ciągle grała w kl. „A”. Na szczęście do fuzji nie doszło i zespół zachował swoją tożsamość, dzięki temu istnieje do dziś. Negatywne skutki braku środków to spadek do kl. „A” i rozwiązanie drugiego zespołu.
Mimo skromnej zdobyczy punktowej młody zespół rozgrywał całkiem niezłe mecze, wiele z nich przegrał niewielką różnicą bramek, a jedyne zwycięstwo odniósł nad „Lechią” II Gdańsk. Ten zespół pokonaliśmy także wcześniej w rozgrywkach Pucharu Polski, na tymczasowym boisku przy nowym wale pokonaliśmy gości z Gdańska 2:1.
Duża pomoc grających trenerów – Stanisława Janczyńskiego i Ryszarda Kittowskiego – nie uchroniła zespołu przed kolejnymi spadkami, ostatecznie drużyna spadła do kl. „B”. Od tego czasu zespół zajmował eksponowane miejsca w tej klasie, walcząc o awans z zespołami „Mewy” Gniew i „Wierzycy” Pelplin. Zanotowano też duże sukcesy w rozgrywkach Pucharu Polski, mianowicie awans do piątej rundy. Wiosenne spotkanie z „Gedanią” Gdańsk (wówczas III liga) zakończyło się wynikiem 2:3 (po bardzo dobrej grze). W 1989r. „Wisła” awansowała do kl. „A”. Mimo dobrej rundy jesiennej, po powołaniu 6 podstawowych graczy do wojska, zespół nie utrzymał się w kl. „A”.
21 lipca 1990 r. na zebraniu członków i sympatyków zespołu postanowiono powrócić do dawnego statusu i nazwy Ludowy Zespół Sportowy „Wisła” Walichnowy
Ludowy Zespół Sportowy „Wisła” Walichnowy do roku 2015 występował w rozgrywkach kl. „B”.
Zajmując najczęściej miejsca w czołówce tabeli, w sezonie 2004/2005 drużyna zajęła 2 miejsce i grała mecze barażowe o awans do kl. „A” z zespołem „Santana” Wielkie Klincz. Po porażce 1:3 u siebie i remisie 1:1 na wyjeździe nie udało się osiągnąć celu. Podobnie w sezonie 2007/2008 przegrano baraż o kl. „A” z zespołem „Restal-Agri” Kulice. W następnym sezonie również zespół był w czołówce, pokonał m. in. 3:1 późniejszego zwycięzcę ligi KP Starogard.
W ciągu 70 lat istnienia zespołu w jego kadrach grało kilkuset piłkarzy, wielu z nich zostało już wspomnianych, jednakże wobec braku pełnej dokumentacji nie sposób wymienić wszystkich. Do grona tych jeszcze nie wymienionych, którzy wiele sił i zdrowia zostawili na boisku reprezentując „Wisłę” Walichnowy należą: Joachim Koczwara, bracia Franciszek i Wojciech Stawikowscy, bracia Grzegorz i Jerzy Brzezińscy, bracia Waldemar i Ryszard Kamrowscy, bracia Mariusz, Ryszard i Bogusław Jaszewscy, Łukasz Racki, bracia Dariusz i Tomasz Rutkowscy, bracia Zbigniew i Ryszard Cymanowscy, bracia Henryk, Roman i Tadeusz Kordeccy, Roman Rode, Tadeusz Lubiński, Zbigniew Brzeziński, Ireneusz Sarnowski, bracia Piotr i Waldemar Małolepsi, Ryszard Dębicki, bracia Marian i Franciszek Markowscy, bracia Jerzy i Lesław Kamrowscy, bracia Grzegorz i Dariusz Tomczyńscy, bracia Stanisław i Adam Mentlowie, Andrzej Szołtun, Henryk Tomczyński, bracia Dariusz i Wiesław Kosedowie, Jerzy Formela, Jerzy Chyła, Jerzy Flisikowski, Zbigniew Noga, Jerzy Szmagliński, Zdzisław Witzenbach, Tadeusz Manuszewski. Bogdan Glejzner, Zbigniew Adamczyk, bracia Wojciech, Tomasz, Jarosław i Sławomir Gdańcowie, Wojciech II Gdaniec, Ireneusz Guz, Dariusz Gajewski, Janusz Dębski, Henryk Bendyk, Zbigniew Bahr, Dariusz Reszczyński, bracia Andrzej, Roman i Krzysztof Zeglarscy, bracia Andrzej i Zdzisław Krzyżyńscy, bracia Piotr i Marek Sakowie, bracia Grzegorz i Krzysztof Kowalscy, Bolesław Fronckiewicz, Zdzisław Konopiński, Mariusz Rygalski, Florian Wodzisławski, bracia Wiesław i Grzegorz Błaszczykowie, Krzysztof Genski, Jacek Markowski, bracia Krzysztof i Wojciech Adamczykowie, Jacek Kamrowski, Marcin Syldatk, Bartosz Rajkowski, Artur Tarnosch, Wojciech Śledź, Dariusz Gąsiorowski, Leszek Adamczyk, Kamil Górski, Wojciech Baczewski, Waldemar Kusowski, bracia Ireneusz i Jakub Jesiołowscy, Tomasz Lewandowski, Łukasz Kamiński, Radosław Kamka, Krzysztof Kwaterowski, Dariusz Krzyżyński, Patryk Święcikowski, Paweł Banasiak, Lukasz Bańczak, Piotr Bryska, Arkadiusz Chraca, Paweł Cieszyński, Krzysztof Cyssewski, Michał Domke, Sebastian Fronckiewicz, Karol Głowiński, Wojciech Gdaniec, Marcin Gotowalski, Andrzej Jakubiak, Szymon Jesiołowski, Marek Kamrowski, Andrzej Kamrowski, Przemysław Kamrowski, Wiesław Krzyżyński, Łukasz Lasota. Karol Lenga, Andrzej Marcinkiewicz, Sławomir Sójka, Mateusz Stencel, Artur Seidowski, Wojciech Wolfahrt. Karol Lasota, Paweł Seidowski, Sławomir Szarfenberg, Wojciech Kordecki, Marcin Bieszka, Karol Żółtek, Bracia Dawid i Bartosz Krzyżyńscy, Bracia Karol i Wojciech Lenga, Kamil Tomczyński, Rafał Tomczyński, Mateusz Szołtun, Karol Gierszewski, Bracia Kamil i Piotr Kukczyńscy, Rafał Sójka, Maciej Włoch, Łukasz Konieczka, Mateusz Kamrowski.
Od 2015 nasz zespół nie gra w żadnych rozgrywkach ale mamy nadzieję, że kiedyś nastąpi reaktywacja klubu i będzie dalej kontynuował naszą bogatą historię mającą 70 lat.