Godnie uczczono Bieg 3 Maja w Sztumie!

sztum 3 majaGodnie uczczono Jubileuszowy XXV Międzynarodowy Sztumski Bieg Solidarności 3 Maja dla upamiętnienia 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Były to również I Mistrzostwa Polski Pracowników Służby Więziennej w biegu na 10 km oraz I Mistrzostwa Miasta i Gminy Sztum w biegu na 10 km.

Dopisała pogoda, poziom sportowy, frekwencja i kibice i jak zawsze organizacja. Na starcie wszystkich biegów i marszu Nordic Walking stanęło 830 uczestników. Wystartowało 257 zawodniczek i zawodników w biegu głównym/ukończyło 251/, 515 dzieci i młodzieży/ w tym 194 przedszkolaków z rodzicami i dziadkami/ oraz 58 uczestników rekreacyjnego marszu Nordic Walking/ z gośćmi Val de Reuil./ Mimo, że nie było to rekordowe zawody/trudno o rekord, ponieważ w tym dniu jest wiele imprez biegowych/, ale były bardzo udane i doskonale zorganizowane z wieloma atrakcjami. Zwyciężył zawodnik kenijski, który był również pierwszy dzień wcześniej w Półmaratonie w Sopocie Hilary Kimayo z bardzo dobrym czasem 29.48, drugi był Pawel Olinyk/30.30/ z Ukrainy a trzeci Mohtar Behnari /32.13/ z miasta partnerskiego Val de Reuil z Francji. Na czwartym i piątym miejscu byli zawodnicy gospodarzy LKS ZANTYR Sztum Bartosz Mazerski i Robert Sadowski/32,57/, którzy wbiegli na metę razem, trzymając się za ręce. W śród kobiet zwyciężyła również zawodniczka kenijska Gajdys Biwot /35.17/, druga była z niewielką strata czasową, medalistka mistrzostw Polski Aleksandra Lisowska z AZS UWM Olsztyn/35.38/ a trzecia reprezentantka Ukrainy Svitlana Olinyk/37,19/. Na czwartym, piątym i siódmym miejscu finiszowały zawodniczki gospodarzy LKS ZANTYR Sztum: Małgorzata Tuwalska/39.10/, Elżbieta Tuwalska i Magda Bucewka. W Mistrzostwach Polski Pracowników Służby Więziennej w biegu na 10 km wystartowało 45 biegaczy. Zwyciężył Grzegorz Kozłowski, reprezentujący Areszt Śledczy Warszawa z dobrym czasem 34.43 i był siódmy w biegu open. Miło nam poinformować , że drugi na mecie był pracownik ZK w Sztumie, zawodnik LKS ZANTYR Sztum mieszkaniec Sztumu Krzysztof Garbowski. Również na drugim miejscu wśród kobiet bieg ukończyła była zawodniczka LKS ZANTYR Sztum, pracownik ZK w Sztumie Karolina Beger/47.06./. Zwyciężyła zawodniczka z Olsztyna Anna Mounier/44.48/. Rekordową obsadę miały I Mistrzostwa Miasta i Gminy Sztum w biegu na 10 km. Na mój apel, policzmy ilu jest nas biegających w Sztumie wystartowało aż 87 mieszkańców Miasta i Gminy Sztum/ nie wszyscy mogli wziąć udział/zabrakło m.in. Andrzeja Rogiewicza czy Rafała Chętnika, a widzę, że biegają jeszcze inni, nie tylko dla zdrowia/widziałem osobiście na zawodach poza Sztumem./ Zwyciężył Bartosz Mazerski, drugi był Krzysztof Garbowski a trzeci Jan Giembicki. W kategorii kobiet wygrała Magda Bucewka/43.10./, druga była Magda Urbanowska/45.54./ a trzecia Karolina Beger. W Sztumie ponad setka ludzi biega systematycznie, to imponujące.
BYŁY LICZNE ATRAKCJE W DNIU IMPREZY:
– w biegu głównym dopingowało 8grup uczniów Gimnazjum Sztum, Czernin i SP 2 Sztum
– były wykonywane zdjęcia do albumu „PASJI BIEGANIA” przez „Wasyla” Grabowskiego
– była bezpłatna kawa od IDEE KAFFEE
– były najlepsze pierogi w Polsce, barszcz z Koła Gospodyń z Czernina i szybko sprzedane
– było stanowisko Powiślańskiej Organizacji Turystycznej w Sztumie z produktami Wielkiej Konfanterii, Zacnego Jadła i Napitku z Parpar i miodami Państwa Toporkiewiczów z Dzierzgonia
– były masaże wykonywane przez słuchaczy Zespół Szkół Ponadlicealnych Sztum
-był bufet i pyszne gofry Iwony i Krzysztofa Burczyk
– były zjeżdżalnie dla dzieci i inne atrakcje
– przygrywał zespół muzyczny RMS
– kontynuowano akcję charytatywną POLA NADZIEI” przez Dar Serca w Sztumie
-było losowanie wartościowych nagród, m.in. tablety, aparaty fotograficzne itd….
– była pogoda i świetna atmosfera
Każdy uczestnik otrzymał:
– uczestnik biegu głównego w ramach wpisowego otrzymał: w biurze pakiet startowy z koszulką, napojem energetycznym i numerem startowym a na mecie: medal, kartki na piwo lub inny napój, ”sztumski posiłek” /drożdżówka, chleb ze smalcem, grochówka, napój/; dzieci na mecie otrzymali: medal, słodycze, napój oraz kartkę na sztumski posiłek.

SPONSORZY i PARTNERZY XXV JBILEUSZOWEGO MIEDZYNARODOWEGO SZTUMSKIEGO SOLIDARNOŚCI 3 Maja