VI Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa Ludowych Zespołów Sportowych w kaszubską „Baśkę” – Linia 29 marca 2015 roku

baskalinia_2015_029Po raz szósty w Gminnym Domu Kultury w Lini odbyły się Otwarte Indywidualne i Drużynowe Mistrzostwa w kaszubską „Baśkę” Ludowych Zespołów Sportowych. Głównymi organizatorami zawodów jak co roku był miejscowy GDK oraz Gminne Stowarzyszenie LZS w Lini. Współorganizatorami zaś Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Pomorskie Zrzeszenie LZS w Gdańsku, Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz liński Urząd Gminy.

Wyniki indywidualnie 29

Uroczystego otwarcia zawodów dokonali Z-ca Wójta Gminy Linia Astrida Kaczyńska wraz z dyrektorem GDK a jednocześnie Wiceprzewodniczącym Rady Wojewódzkiej Pomorskiego Zrzeszenia LZS Janem Trofimowiczem. Oboje życzyli przybyłym zawodnikom dobrych wyników oraz gier z zachowaniem zasad fair-play. Szczegóły dotyczące regulaminu i przepisów zawodów przedstawił sędzia główny Tadeusz Meyer.
Po uroczystym otwarciu przyszedł czas gry. Zawody rozegrano w cyklu trzech gier klasyfikacyjnych po 60 rozdań. Przy stolikach rywalizowało 108 zawodników z całego województwa pomorskiego. W czasie zawodów organizatorzy zadbali o ciepły posiłek oraz ciepłe napoje dla grających. Po 4 godzinach zmagań przyszedł czas na ogłoszenie wyników. W klasyfikacji indywidualnej zwyciężył Andrzej Okulski z Osłonina, kolejne miejsca zajęli Gerard Miller z Lęborka, Andrzej Chistowski ze Stęzycy, Zdzisław Dawidowski z Gdyni, Władysław Wilma ze Stężycy oraz Roman Bigus z Mirachowa. Wszyscy w/w otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy a trójka zawodników, która zajęła miejsca na podium dodatkowo nagrody finansowe. W klasyfikacji drużynowej sklasyfikowano 27 ekip. Zwyciężyła drużyna Waleczni Lębork a kolejne miejsca zajęły drużyny: Tornado Lębork, Sokół Stężyca, Benki Łebunia, Mirachowo oraz Kara Starzyno.
W podsumowaniu i wręczeniu nagród wraz z Astridą Kaczyńską i Janem Trofimowiczem udziałwziął także Przewodniczący Rady Gminy Linia Czesław Hinz. Oprócz najlepszych zawodników i drużyn pamiątkowymi statuetkami nagrodzono najstarszego zawodnika, którym okazał się 83-letni Mieczysław Sobisz z Lęborka. Najlepszą zawodniczką oazała się Elżbieta Kruk reprezentująca drużynę „Kamienia” z gminy Szemud. Najlepszym zawodnikiem z gminy Linia okazał się Jan Słoń z Lewinka. Ten sam zawodnik otrzymał puchar dla najwyżej sklasyfikowanego zawodnika z powiatu wejherowskiego. Trofeum ufundował i wręczył Prezes Stowarzyszenia Miłośników Lewinka i Ziemi Kaszubskiej – Ryszard Jaworski. Rozlosowano także wśród zawodników nagrody niespodzianki. Główne nagrody w postaci tabletów wylosowali Jerzy Bojke z Osłonina oraz Franciszek Grzenkowicz
z Lini. Po0nadto nagrody w postaci sprzętu gospodarstwa domowego i publikacji książkowych wylosowali: Mateusz Adas z Władysławowa, Jan Grochocki z Gdyni, Henryk Owald z Władysławowa, Leon Betcher z Tłuczewa, Grzegorz Paluch z Gnieżdżewa, Wacław Iwaniuk z Lęborka, Andrzej Skórowski z Donimierza oraz Zbigniew Walkusz z Lęborka. Wszyscy zawodnicy biorący udział w zawodach jak co roku otrzymali pamiątkowe medale.