Fundacja Wspomagania Wsi zaprasza do wzięcia udziału w programie „Pole działania”

Fundacja Wspomagania Wsi zaprasza do wzięcia udziału w programie „Pole działania”

Idziesz do szkoły. Mijasz pusty budynek. Kiedyś była w nim świetlica. Pojawia się myśl: „A gdyby tak założyć w nim klub miłośników planszówek?”. Jeśli wpadasz na takie pomysły, ale nie wiesz, jak je zrealizować albo chciałabyś lub chciałbyś robić to lepiej, zapraszamy Cię do wzięcia udziału w programie Pole Działania!

Pole Działania to program Fundacji Wspomagania Wsi skierowany do nastoletnich mieszkańców wsi, zainteresowanych działaniem społecznym, którzy chcą przeżyć przygodę z zaplanowaniem i przeprowadzeniem projektu społecznego w swojej okolicy.

JAK TO DZIAŁA?

Wspólnie przejdziemy całą ścieżkę projektową: od zbadania potrzeb ludzi, na rzecz których chcecie działać, przez zaplanowanie Waszych projektów, po ich realizację. Na nasz program składają się cztery warsztaty szkoleniowe, na które Was zaprosimy i zadania, które wykonacie między spotkaniami. Wszystko po to, żeby przygotować Was na przeprowadzenie projektów społecznych.

Cykl programu Pole Działania dobrze pokazuje poniższa grafika. Dowiecie się z niej, o czym będziemy mówić na każdym zjeździe i nad czym będziemy wspólnie pracować między warsztatami.

CZEGO SIĘ NAUCZYCIE?

Na warsztatach szkoleniowych dowiecie się:

  • jak rozpoznać potrzeby ludzi, dla których chcecie działać
  • jak pracować metodą projektową, żeby bez stresu zaplanować i zrealizować działanie
  • jak rozpoznawać sprzymierzeńców w swojej okolicy i nawiązywać z nimi kontakt, żeby pomogli w projekcie
  • jak zbudować zespół, podzielić się zadaniami i jak zadbać o komunikację w zespole, żeby praca nad projektem była przyjemnością
  • jak poradzić sobie z formalnościami przy realizacji projektu
  • jak skutecznie opowiadać o projekcie, czyli gdzie przedstawić informację o nim i jakim językiem mówić, żeby zdobył zainteresowanie
  • jak i skąd pozyskać pieniądze na działanie w Waszej okolicy

Między spotkaniami poprosimy Was o wykonanie zadań niezbędnych do zaplanowania i przeprowadzenia projektu. Bez obaw! Przygotujemy Was do nich i pomożemy w ich realizacji. W ramach zadań:

  • zmierzycie się z przeprowadzeniem mini-diagnozy społecznej, czyli badania w swojej miejscowości, żeby poznać potrzeby mieszkańców, dla których będziecie działać
  • z naszą pomocą krok po kroku pomysł na projekt przekujecie w konkretny plan działania
  • przeprowadzicie działanie społeczne z swojej miejscowości

Pracujemy metodami aktywnymi, nie spodziewajcie się więc wykładów i lekcji! Podczas warsztatów i po nich będziecie mogli skorzystać z naszego wsparcia mentorskiego. Dofinansujemy też Wasze projekty.

DLA KOGO JEST PROGRAM?

Zapraszamy uczniów i uczennice szkół średnich z całej Polski w wieku od 15 do 18 lat mieszkających na wsi lub w mieście do 20 tys. Nie przejmuj się, jeśli do tej pory nie masz na swoim koncie pierwszych projektów czy współpracy z organizacjami społecznymi. Do programu przyjmujemy także osoby bez doświadczenia w działaniach społecznych za to z wielkim sercem i wyobraźnią. Być może Twój pierwszy projekt narodzi się podczas Pola Działania!

KIEDY I GDZIE SIĘ SPOTKAMY?

Program Pole Działania trwa od października 2020 r. do czerwca 2021 r. Warsztaty szkoleniowe odbędą się w Warszawie w październiku i listopadzie 2020 r. oraz w marcu i czerwcu 2021 r.

Wasze projekty zostaną zrealizowane na terenie Waszych miejscowości lub gmin między marcem a czerwcem 2021 r.

Szczegółowy harmonogram spotkań znajdziecie na stronie programu.

JAK ZAPISAĆ SIĘ DO PROGRAMU POLE DZIAŁANIA?

Kandydaci i kandydatki muszą nagrać dwa krótkie filmy. Jeden będący autoprezentacją, a drugi przedstawiający pomysł na działanie społeczne w miejscowości kandydata lub kandydatki i udostępnić je nam przez formularz zgłoszeniowy na stronie. UWAGA: formularz można też przesłać wcześniej, a filmy dosłać później.

Szczegóły rekrutacji, regulaminy i formularz zgłoszeniowy znajdziecie na stronie.

ZAPRASZAMY NA STRONĘ PROGRAMU POLE DZIAŁANIA, GDZIE ZNAJDZIECIE WSZYSTKIE PRZYDATNE INFORMACJE.

Źródło: http://fundacjawspomaganiawsi.pl