Dożynki Gminne w Gminie Linia Komunikat końcowy z VII Turnieju Sołectw o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Linia Strzepcz, 6 września 2015r.
Tradycyjnie w Strzepczu odbyły się dożynki Gminy Linia. Przy zimnej, wietrznej i deszczowej aurze rolnicy i mieszkańcy dziękowali na tegoroczne plony ziemi. W kościele parafialnym księża proboszczowie z Lini i Strzepcza Wojciech Senger i Andrzej Kmiecik odprawili dziękczynną Eucharystię. Państwo Dorota i Zbigniew Miotk – gospodarze z Niepoczołwic tegoroczni starostowie dożynek złożyli bochny chleba do pobłogosławienia. Księża poświęcili i chleb ale także wspaniałe wieńce dożynkowe. Dary ofiarne złożyli sołtysi poszczególnych miejscowości oraz członkowie Gminnego Koła Pszczelarzy. Opawę mszy zapewnili: chór Pięciolinia oraz Gminna Orkiestra Dęta.
Następnie barwny korowód dożynkowy z pocztami sztandarowymi, delegacjami
i przystrojonymi maszynami rolniczymi przemaszerował na plac rekreacyjno – sportowy nad jeziorem gdzie odbyła się dalsza część obchodów. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn Rzeczpospolitej Polskiej. Następnie starości dożynek przekazali chleb na ręce wójta gminy Bogusławy Engelbrecht. Po oficjalnym otwarciu dożynek i powitaniu gości włodarze gminy podzielili się chlebem z przybyłymi mieszkańcami i gośćmi.
Na scenie zaprezentowały się kolejno orkiestra gminna, Zespół Pieśni i Tańca Kaszebsko Rodzezna, grupa z bajowej krainy z konkursami dla dzieci. Ponadto zebrali mogli posłuchać i potańczyć przy największych przebojach muzyki polskiej i światowej podczas Biesiady Europejskiej. Gwiazdą wieczoru był Marioo z zespołem. Muzyka w żywych rytmach disco polo przypadła do gustu szczególnie młodzieży. Na zakończenie do tańca pod chmurką przygrywał zespół Amigo z Pucka.
Ponadto rozstrzygnięto konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Jury oceniało dzieła w dwóch kategoriach. W kategorii wieńców konwencjonalnych zwyciężył wieniec z Lini a kolejne miejsca dwa drugie zajęły Strzepcz i Miłoszewo a trzecie Osiek. W gronie koron niekonwencjonalnych zwyciężyło Smażyno a kolejne miejsca zajęły Pobłocie i Tłuczewo. Poszczególni sołtysi z danych wsi odebrali dyplomy, puchary i talony pieniężne.
Rozegrano także konkurencje rekreacyjne w ramach VIII Turnieju Sołectw o Puchar Przewodniczącego Rady Gminy Linia. W poszczególnych konkurencjach na podium stawali: konkurs rzutu piłeczką palantową dla sołtysów – zwyciężyła Urszula Olszewska z Lewinka przed Czesławem Hinz zew Smażyna oraz Józefem Kotas z Niepoczołowic. W rzucie gumowcem na odległość najsilniejszą okazała się Teresa Bojanowska z Pobłocia przed sąsiadką Małgorzatą Wirkus oraz Urszulą Olszewską z Lewinka. W slalomie na taczce zwyciężyli Honorata Szmydtke i Tadeusz Klein z Kobylasza – Potęgowo, Ii miejsce dla Edyty i Wojciecha Grzenkowiczów ze Strzepcza a III dla Barbary i Marcina Laskowskich z Pobłocia. W Konkurencji biegu w workach dla dzieci zwyciężył Radosław Szczypior
z Lini przed Jakubem Solskim ze Strzepcza i Marcinem Gruba z Miłoszewa. W rzucie Viggiem dla radnych zwyciężył Kazimierz Bigus z Zakrzewa przed Józefem Florczyk z Osieka, Jadwigą Sommer
z Lini i Czesławem Szaradowskim ze Strzepcza. W rzucie balotem słomy na odległość I miejsce zdobył Jacek Damps ze Strzepcza a kolejne Łukasz Bojanowski z Pobłocia i Marcin Sarnowski z Lini. W najbardziej emocjonującej dyscyplinie – przeciąganiu liny zwyciężyła reprezentacja Strzepcza, która w finale pokonała wieloletnich triumfatorów tej dyscypliny – sołectwo Pobłocie. Na najniższym podium znalazło się Miłoszewo a czwarte miejsce zajęło sołectwo Kobylasz – Potęgowo. Zwycięzcy ze Strzepcza wystąpili w składzie: Pallubicki, Damps, Lange, Kierznikiewicz i Bulczak. W rodzinnych nartach na trawie najlepsi okazali się Barbara, Katarzyna i Marcin Laskowscy z Pobłocia, a kolejne miejsca zajęli: Maria, Jacek i Jan Rzepa z Pobłocia oraz Edyta, Wojciech i Erwin Grzenkowicz ze Strzepcza. W klasyfikacji generalnej współzawodnictwa sołectw zwyciężyło Sołectwo Strzepcz o punkt przed Pobłociem. Kolejne lokaty zajęły: Linia, Miłoszewo, Smażyno, Kętrzyno, Tłuczewo, Zakrzewo, Lewinko, Osiek, Kobylasz – Potęgowo, Niepoczołowice i Lewino. Wśród uczestników turnieju sołectw rozlosowano kilkanaście nagród niespodzianek. Najcenniejszą z nich – telewizor – wylosował Krzysztof Wos ze Smażyna. Wszystkie sołectwa otrzymały dyplomy, trzy pierwsze ponadto okazałe puchary i nagrody pieniężne na zakup sprzętu sportowego dla poszczególnych sołectw. Nad sprawnym przebiegiem konkurencji czuwał główny organizator Jan Trofimowicz wraz z grupą druhów strażaków z OSP Strzepcz.
Gminny Dom Kultury w Linii