Aktywna Wieś. Bieg POMERANIA ULTRA TRAIL 2023

Aktywna Wieś. Bieg POMERANIA ULTRA TRAIL 2023

W sobotę  14 Października 2023 to data, na którą biegacze w całej Polsce czekali od dawna.

POMERANIA ULTRA TRAIL po raz kolejny zawitała do malowniczej gminy Luzino z bazą zawodów przy nowoczesnym kompleksie jeździeckim Stajnia Barłomino.

Jak co roku zostały przygotowane długie i wymagające technicznie trasy od 100km przez 65km, 42km, 21km do 11km. Warto nadmienić, że na dystansach 21km i 11km odbyła się również rywalizacja Nordic Walking.

Koronny dystans 100km z przewyższeniem około 2350m i limitem czasu 16h to nie lada wyzwanie dla zawodowych biegaczy oraz ambitnych amatorów. Do tego niesprzyjające warunki pogodowe (wiatr i liczne opady deszczu) sprawiły, że wyniki rywalizacji były do końca wielką niewiadomą. Na szczęście pogoda nie wpłynęła znacząco na czasy zwycięzców dystansu ULTRA 100km a zostali nimi: Karolina Chorąży z czasem 11h52m58sek oraz Grzegorz Sułek – 10h21m29sek.

POMERANIA ULTRA TRAIL słynie z bezpiecznych (bez przebiegu przez ruchliwe ulice), dobrze oznakowanych i malowniczych tras wyznaczonych na terenie gmin Łęczyce, Luzino i Lębork. „Morenowy i mocno urozmaicony teren tych kaszubskich lasów to idealne miejsce na wyznaczenie tak długich i wymagających zawodów. Do tego 5 dobrze wyposażonych bufetów, na których czekały między innymi posiłki od KGW Robakowo i wypieki i rurki z kremem z Cukierni Wenta Bożepole to nie mały motywator dla każdego uczestnika” – dodaje organizator.

Należy dodać, że zawody były wpisane do międzynarodowego kalendarza UTMB, dzięki czemu biegacze mogą zbierać punkty do tejże klasyfikacji. Pozwala to także organizatorowi na ściągnięcie uczestników z całego Świata.

Prestiż imprezy tworzyła także jej otoczka na bazie przy Stajni Barłomino, gdzie na uczestnicy i kibice mogli delektować się muzyką DJ od RED BULL, strefą street food, wypiekami od lokalnego Koła Gospodyń Wiejskich Robakowo  czy dokonać zakupów w sklepikach partnerów wydarzenia z Serowarni Wypas u Tośka, czy Miody od Bargańskich z Luzina . Wśród nagród nie zabrakło lokalnych wyrobów, statuetek „Diabelskich Skrzypiec, przygotowanych przez Rzeźba Ludowa Zenon Pepliński i pierników od Bajka Blokus. Do tego nie lada atrakcją było darmowe badanie stóp i ew. formowanie indywidualnych wkładek od Footbalance Lębork. Ponadto trasę biegu zabezpieczali liczni wolontariusze oraz strażacy ochotnicy z okolicznych OSP .

Organizator dla każdego zwycięzcy, i nie tylko, przewidział nagrody finansowe lub rzeczowe. Dla najlepszych kobiet i mężczyzn na koronnym dystansie 100km rozdano: 800zł, 600zł i 400zł a dla pozostałych dystansów i kategorii wiekowych liczne nagrody rzeczowe.

Nagrody finansowe i rzeczowe zostały ufundowane przez sponsorów wydarzenia a także z projektu Ludowych Zespołów Sportowych  „Aktywna Wieś” wspieranego przez Pomorskie Zrzeszenie LZS oraz Ministerstwo Sportu i Turystyki. Ponadto imprezę wsparły: Gmina Luzino, Powiat Wejherowski oraz Samorząd Województwa Pomorskiego, a nagrody dla uczestników wydarzenia wręczali m in. Jarosław Wejer, Wójt Gminy Luzino, Piotr Klecha, dyrektor GOSRiT Luzino i prezes Pomorskiego LZSoraz  Justyna Kankowska z Kaszubi Luzino

Imprezę współorganizowali: Stowarzyszenia Pomerania Sports, Pomorski LZS, przy wsparciu GOSRiT i GOK Luzino.

Warto dodać, że w biegu uczestniczył am in. silna grupa biegaczy Kaszubi Luzino oraz na trasie Nordic Walking , działający przy GOSRiT Luzino, Aktywni Seniorzy.

Wyniki: https://pomeraniatrail.pl/result/wyniki-2023/

Fotorelacja: https://www.facebook.com/media/set?vanity=PomeraniaTrail&set=a.628052739530202

FILMIK:

SPONSORZY WYDARZENIA:

Ministerstwo Sportu i Turystyki/ Gmina Luzino / GOK Luzino / Gmina Łęczyce / Powiat Wejherowski / Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego / Pomorski LZS / MASE Gdynia / MERCOR S.A. / OMBRE / YOURFLARE / NITECORE / B-PAC ARONPHARMA / NATA / BOMBUSENERGY / BLIZ POLSKA / MAŁA CZARNA / FOOTBALANCE LĘBORK