15 lat Gminnego Stowarzyszenia LZS Linia

15 lat Gminnego Stowarzyszenia LZS Linia

W roku 2003 powstał komitet założycielski:. GMINNEGO STOWARZYSZENIA LUDOWE ZESPOŁY SPORTOWE w LINI, w którym znaleźli się: Stanisław Adamczyk, Józef Kotas, Teresa Hirsz, Andrzej Miotk, Wiesław Kwieciszewski, Edmund Szymikowski. Pierwszym Prezesem Stowarzyszenia został wówczas Józef Kotas. A po nim kolejno stowarzyszeniem kierowali: Zdzisław Konkel, Miłosz Brzeski i Jan Trofimowicz.
Obecnie stowarzyszeniem kieruje zarząd : Prezes Jan Trofimowicz, I Wiceprezes Rafał Bronk, II Wiceprezes Jakub Brzeski, Sekretarz Karol Stencel i Członek Jakub Brzeski. Wcześniej prezesami kolejno byli: Józef Kotas, Zdzisław Konkel i Miłosz Brzeski.


Na przestrzeni lat do najaktywniejszych działaczy należeli m.in.: Stanisław Bigus, Jarosław Szaradowski, Marek Myszka w Strzepczu, a z młodzieży już dorosłej: Adam Hoza, Szymon Grzenkowitz i Sylwester Myszka. W Lini m.in.: Bogusław Patelczyk, Marian Sikorski i Jacek Jeliński, Mateusz i Rafał Bronk, Miłosz i Jakub Brzescy, w Kętrzynie Tadeusz Bednarek i bracia Szulc, w Pobłociu Maciej Sokół i Tomasz Miecznikowski, w Smażynie Czesław Hinz i bracia Dosz w Miłoszewie bracia Deik i bracia Darznik.
Stowarzyszenie na przestrzeni lat prowadziło drużynę seniorów i drużyny juniorskie uczestniczące w rozgrywkach prowadzonych przez Pomorski Związek Piłki Nożnej w Gdańsku.
W 2010 roku GS LZS Linia został wyróżniony w konkursie Ministra Sportu i Turystyki „Na najciekawszą inicjatywę z zakresu upowszechniania sportu dzieci i młodzieży w środowisku wiejskim.
2012 Opole – udział reprezentacji gminnej na Igrzyskach Ogólnopolskich LZS drużyna piłkarska. Igrzyska Wojewódzkie LZS – reaktywacja po latach w 2014 roku w Lini po nich odbywały się m.in. w Skórczu (powiat starogardzki), Żelistrzewie (powiat pucki). W br. po raz pierwszy w Województwie Stowarzyszenie zorganizowało Senioradę Sportową LZS. Sztandarową imprezą rekreacyjną organizowaną od 13 lat przez stowarzyszenie jest Wojewódzki Kaszubski Bieg Przełajowy Terenami Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Ponadto stowarzyszenie organizuje szereg imprez o zasięgu wojewódzkim, powiatowym i gminnym, tj.: Otwarte Mistrzostwa Woj. Pomorskiego w Kaszubską Baśkę, Mistrzostwa Pomorza Weteranów w piłce nożnej 6-osobowej w kategorii M 40+, Mistrzostwa Weteranów w halowej piłce nożnej w kategorii M 50 +, Mistrzostwa Powiatu Wejherowskiego w halowej piłce nożnej szkół wiejskich, Mistrzostwa Gminy w kilku kategoriach wiekowych w: strzelectwie, szachach, warcabach 100-polowych, tenisie stołowym, piłce nożnej 6-osobowej, halowej piłce nożnej, Baśce Kaszubskiej, piłce siatkowej, podnoszeniu ciężarka 15 kg, Turnieju Sołectw, zawodach LA dla dzieci i młodzieży szkolnej. Ponadto co roku organizowane są zajęcia rekreacyjno – sportowe dla dzieci i młodzieży w czasie ferii i wakacji. Jako stowarzyszenie 3-krotnie w Lini byliśmy organizatorami Plebiscytu Sportowego na Najlepszego Sportowca i Trenera Województwa Pomorskiego LZS.
Obecnie trenują zespoły piłkarskie z roczników 2004-2005, 2006 – 2007, od jesieni jeszcze młodsze – 2008-2010 i grupa seniorów w wojewódzkiej klasie B.
Reprezentanci Gminy z powodzeniem startują w zawodach szachowych organizowanych przez Pomorskie Zrzeszenie LZS, a kierownikiem drużyny jest Grzegorz Wałdowski i Krzysztof Kamiński.
Na obchody 15-lecia zorganizowane w dniu 29 lipca 2018 roku przybyli: Z-ca Wójta Gminy Linia Astrida Kaczyńska, Przewodniczący Rady Gminy Linia Czesław Hinz, Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha i Przewodniczący Pomorskiego ZPN Rafał Szlas.
Podczas uroczystości wszystkich powitał Prezes GS LZS Linia Jan Trofimowicz i przedstawił zebranym krótką historię i zakres działalności stowarzyszenia. Wraz z Jakubem Brzeskim wręczyli okolicznościowe patery z podziękowaniami za współpracę i wkład pracy w działalność stowarzyszenia na przestrzeni 15 lat.
Podziękowania otrzymali Przewodniczący Rady Gminy Czesław Hinz, Wójt Gminy Linia Bogusława Engelbrecht, Prezes Pomorskiego ZPN Radosław Michalski, Prezes Pomorskiego Zrzeszenia LZS Piotr Klecha. Wyróżniono także byłych Prezesów Stowarzyszenia: Józefa Kotas, Zdzisława Konkel i Miłosza Brzeskiego oraz współorganizatora Stowarzyszenia Edmunda Szymikowskiego.
W imieniu Banku Spółdzielczego w Sierakowicach podziękowanie za wsparcie finansowe Stowarzyszenia odebrała Kierownik BS Sierakowice o/Linia Barbara Bronk.
Podziękowania przygotowano również dla działaczy i osób współpracujących ze stowarzyszeniem:
Mirosławy Kuberna – Sekretarza Gminy Linia, Jednostki OSP Linia, OSP Strzepcz, OSP Kętrzyno, OSP Lewino, Stowarzyszenia „Bądźmy Razem” z Lini, Wiesława Szczodrowskiego – Sekretarza Rady Wojewódzkiej LZS w Gdańsku, Gabrieli Lisius – Starosty Powiatu Wejherowskiego, Macieja Kowalczuka, Stanisława Czaja, Marka Myszka, Ośrodka Szkolenia Poligonowego Marynarki Wojennej w Strzepczu, Radosława Michalskiego Prezesa Pomorskiego ZPN w Gdańsku, Stanisława Adamczyka i Łukasza Jabłońskiego.
Podziękowanie za wsparcie finansowe Stowarzyszenia przygotowano dla: Romana Dawidowskiego Prezesa Banku Spółdzielczego w Sierakowicach, Mieczysława i Stanisława Hopa STYRHOP, Tomasza i Mariusza Formella Produkcja i Eksploatacja Kruszywa FORMELLA, Piotra Ruszkowskiego Zakład Handlowy ROLNIK, Ewy Szczypior Łęczk – Usługi Caterningowe, Stefana Choszcz Zakład Stolarski, Bożeny Mach – Sklep Mini Delikates, Marii i Czesława Szaradowskich, Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Sierakowicach, Edyty i Adama Ellwart, Stanisława Czaja Zakład Stolarski MODRZEW Niepoczołowice oraz Iwony i Dariusza Choszcz- sklep Kubuś Pobłocie.
Gratulacje i życzenia dla Stowarzyszenia złożyli Astrida Kaczyńska – Zastępca Wójta Gminy Linia, okolicznościowe przemówienia wygłosili i na ręce Prezesa GS LZS Linia przekazali pamiątkowe patery: Piotr Klecha – PZ LZS w Gdańsku, Rafał Szlas z Pomorskiego ZPN oraz działacze i sportowcy z „Leśnika Cewice”.
Przed samymi rozgrywkami nadciągnęły ciemne chmury i przeszła ogromna ulewa, zawodnicy jednak ambitnie przystąpili do rozgrywek. W turnieju miały wystąpić 4 drużyny. Z racji tego, że „Leśnik Cewice” przyjechał jako zespół zdekompletowany, zagrały 3 zespoły 2 x 20 minut, każdy z każdym. Padły następujące wyniki: GKS Linia – Pogoń II Lębork 2:1, Pogoń II Lębork – KP Gdynia 1:0, Natomiast w ostatnim meczu długo prowadziła ekipa KP Gdynia, jednak bramka strzelona przez Aleksandra Choszcz w ostatniej minucie meczu dała remis gospodarzom i w końcowej klasyfikacji zwyciężyła GKS Linia, II miejsce zajęła Pogoń II Lębork, a III miejsce KP Gdynia. Królem strzelców został Aleksander Choszcz z GKS Linia, najlepszym bramkarzem Damian Frankiewicz z Pogoni Lębork, a zawodnikiem Artur Patelczyk z GKS Linia.
Po zmaganiach piłkarskich uroczystego podsumowania dokonał Prezes GS LZS Jan Trofimowicz. Wraz z nimi dekoracji dokonali Z-ca Wójta Gminy Linia Astrida Kaczyńska i Zdzisław Konkel.
Zespół z Lini wystąpił w składzie: Mateusz Meyer, Patryk Grzenkowicz, Jakub Brzeski, Łukasz Polejowski, Aleksander Choszcz, Artur Patelczyk, Andrzej Kaczyński, Tomasz Miotk, Mariusz Okrój, Fabian Ellwart, Paweł Grzenkowicz, Krystian Woźny, Paweł Sikora, Jakub Grzenkowicz, Jakub Patelczyk i Ireneusz Swiątek.