Kownatke Rafał

Rafał Kownatke
(LKS „Ziemi Puckiej” – lekkoatleta)

Rafał Kownatke (rocznik 1985), lekkoatleta – kulomiot (trener – Waldemar Płomień), jeden z najpopularniejszych sportowców LZS na Pomorzu i w kraju. Laureat wielu edycji Plebiscytów na Najpopularniejszego Sportowca Pomorskiego Zrzeszenia LZS i wielokrotny medalista Ogólnopolskich Igrzysk Sportowych Krajowego Zrzeszenia LZS. Wzór zachowań „Fair Play” na arenach sportowych, a także przykład wytrwałości w rywalizacji na rzutniach kulą zarówno w kraju jak i za granicą. Rafał godnie prezentuje „Ziemię Pucką”, Pomorskie i Krajowe Zrzeszenie LZS we wszystkich zawodach i mityngach lekkoatletycznych.

Rafał Kownatke w 2011 roku został halowym mistrzem Polski w pchnięciu kulą wynikiem 19,18.  W 2013 roku zdobył srebrny medal w mistrzostwach Polski w pchnięciu kulą wynikiem 19,83 a podczas mitingu pn. „Majewski zaprasza” zajął II miejsce wynikiem na poziomie światowym – 20,13. Wynikiem tym poprawił długoletni rekord okręgu pomorskiego w pchnięciu kulą.
W roku 2006 awansował do finałów w pchnięciu kulą ( V m) oraz rzucie dyskiem (VII m) w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski.
Wielokrotnie poprawiał rekord Klubu w pchnięciu kulą od wyniku 16,33 w 2005 roku do wyniku 20,13 w 2013 roku.
W roku 2011 zajmował bardzo dobre miejsca w startach zagranicznych z dobrymi wynikami:
I miejsce w zawodach w Salamance w Hiszpanii  wynikiem 19,30
I  miejsce w zawodach w Monzon w Hiszpanii wynikiem 18,77
II  miejsce w zawodach w Halluin we Francji wynikiem 19,18
Zdobył kilka medali w pchnięciu kulą oraz rzucie dyskiem podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS oraz Ogólnopolskich Igrzysk Zrzeszenia LZS.
W 2015 roku zdobył srebrny medal w halowych Mistrzostwach Polski wynikiem 20,07 oraz zakwalifikował się do reprezentacji Polski na Halowe Mistrzostwa Europy, w których zajął XII miejsce.

Życzymy Rafałowi satysfakcji sportowej ze wszystkich kolejnych startów na rzutniach pchnięcia kulą, a po zakończeniu kariery – owocnej pracy trenerskiej z dziećmi i młodzieżą naszego zasłużonego 40 – latka, czyli Lekkoatletycznego Klubu Sportowego LZS „Ziemi Puckiej” w Pucku!

Źródło informacji sportowej:
Waldemar Płomień
trener lekkiej atletyki

Wiesław Szczodrowski
Wiceprzewodniczący RW PZ LZS