Puchar Polski Kadetów w zapasach w stylu klasycznym

W Warszawie w dniach 1-3.03.2019 odbył się I Puchar Polski Kadetów (do lat 17) w zapasach w stylu klasycznym. W zawodach startowało 211 zawodników z 49 klubów całej Polski. Kluby LZS województwa pomorskiego reprezentowały GKS Cartusia Kartuzy oraz ZKS Miastko.

I Puchar Polski kadetów w Warszawie rozpoczął sezon 2019 dla tej grupy wiekowej. Zawody rozegrane zostały w Warszawie na Targówku i oprócz wyłonienia czołówki polskich zawodników w wieku do lat 17, miały za zadanie uczczenie pamięci trenerskiej legendy warszawskich i polskich zapasów – ś.p. Bolesława Dubickiego.

Cartusia w składzie: Gor Hovsepyan, Andrzej Drewa, Dawid Szynszecki, Oliver Godziński i Błażej Miotk, została sklasyfikowana na miejscu 6-8 spośród 49 klubów. Z naszych reprezentantów pierwsze miejsce w kategorii wagowej do 48kg zajął Gor Hovsepyan, brązowy medal przypadł Andrzejowi Drewa w kat. 60kg, a pozostałe miejsca: Dawid Szynszecki -18 miejsce , Oliver Godziński-27 miejsce i Błażej Miotk- 18 miejsce. Jak było do przewidzenia zawodnicy z większym doświadczeniem tj. Gor i Andrzej osiągnęli swoje cele, pozostała trójka przy zmianach kategorii wagowych i wiekowych jeszcze musi okrzepnąć, aby zajmować medalowe pozycje. Trenerem prowadzącym naszych zawodników jest Bartłomiej Pryczkowski.

Zapaśniczy Klub Sportowy Miastko reprezentowało dwóch zawodników.
Srebrny medal wywalczył Kacper Karaśkiewicz w kategorii wagowej do 48 kg.
Po wygranych kilku walkach, nasz zawodnik dopiero w finale trafił na godnego sobie rywala. Był to zawodnik GKS Carusia Kartuzy Gor Hovsepyan. Po bardzo zaciętym pojedynku Kacper przegrał z nim na punkty 0:3.
W kategorii wagowej do 71 kg ZKS Miastko reprezentował Jakub Dobrowolski. Stoczył on łącznie 5 walk, w trzech z nich odniósł zwycięstwa. Przeciwnicy, z którymi Kuba przegrał w swoich dwóch walkach, byli w jego zasięgu lecz popełniane błędy taktyczne zaważyły na końcowym wyniku. Ostatecznie Kuba uplasował się na VIII miejscu. Należy dodać, że w tej wadze startowało aż 31 zawodników.

K. Wanke:
Ten Puchar Polski był pierwszym etapem eliminacji do Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży. Zdobyty medal przez Kacpra jest dla niego największym osiągnięciem w tej kategorii wiekowej (wcześniej był mistrzem Polski młodzików – do lat 14). Dzięki temu medalowi Kacper podjął się ostrej rywalizacji o reprezentacje i wyjazd na MŚ i ME Kadetów, które odbędą się na przełomie czerwca i lipca.

Należy jeszcze nadmienić, że w dniach 23-24.02.2019 w Dormagen (Niemcy) odbył się Międzynarodowy Turniej Kadetek, na którym wychowanka ZKS Miastko Agata Kazimierczak wywalczyła brązowy medal. Stosunek walk Agaty to 5 wygranych i 1 przegrana. Agata również będzie rywalizowała o wyjazd na MŚ i ME Kadetek.