Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Woj. Pomorskiego LZS XII Memoriał Szachowy im. Mieczysława Goczewskiego

27 kwietnia 2019 roku w Auli im. Św. Jana Pawła II Szkoły Podstawowej w Trąbkach Wielkich po raz 12. zorganizowano Otwarte Indywidualne Mistrzostwa Woj. Pomorskiego Ludowych Zespołów Sportowych, które od samego początku organizowane są w łączności z Memoriałem Szachowym im. Mieczysława Goczewskiego – wspaniałego szachisty, reprezentanta Polski i medalisty Mistrzostw Europy w brydżu sportowym, przez wiele lat był lekarzem w ośrodkach zdrowia na terenie Gminy Trąbki Wielkie.

Zawody po raz dwunasty zorganizowało Gminne Zrzeszenie LZS w Trąbkach Wielkich wraz z Pomorskim Zrzeszeniem LZS. Partnerami w organizacji zawodów byli: Urząd Marszałkowski w Gdańsku, Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim, Komisja ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Gminy Trąbki Wielkie, Dorota Bąk Dyrektor Gminnego Ośrodka w Trąbkach Wielkich a jednocześnie Radna Powiatu Gdańskiego, Bank Spółdzielczy w Pruszczu Gdańskim, Firmy: Moldrew Literski S.K.A, Elnaft oraz Szkoła Podstawowa im. Kunegundy Pawłowskiej
w Trąbkach Wielkich a także Maciej Goczewski – syn doktora Mieczysława. Na zawody dotarli zawodnicy z różnych zakątków Województwa Pomorskiego a także goście z województw: Kujawsko – Pomorskiego i Zachodniopomorskiego

Uroczystego powitania zawodników i gości a także grona kibiców dokonali: Dorota Bąk, Prezes Gminnego Zrzeszenia LZS w Trąbkach Wielkich Roman Zielke oraz współorganizator zawodów Wiceprzewodniczący Rady Wojewódzkiej Pomorskiego Zrzeszenia LZS Jan Trofimowicz. Sprawy regulaminowe startującym przedstawił Lech Gałkowski – licencjonowany sędzia szachowy. Gong sędziego oznajmił czas rozpoczęcia zawodów. Rywalizowano w 7 rundach z czasem 15 minut na zawodnika podczas jednej partii. Gra szczególnie w grupie seniorskiej – OPEN kobiet i mężczyzn była na wyjątkowo wysokim poziomie, niekiedy sekundy i szybkie ruchy decydowały o zwycięstwie bądź porażce.

Po kilku godzinach gry przyszedł czas na podsumowanie, ogłoszenie wyników i wręczenie nagród, którego dokonali Tomasz Kempa – Radny Powiatu Gdańskiego, skarbnik Rady Wojewódzkiej Pomorskiego Zrzeszenia LZS wraz z Janem Trofimowiczem i Romanem Zielke. Zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej z kategorii otrzymali piękne puchary, medale, dyplomy oraz torby sportowe.

W kategorii młodziczek rocznik 2007 i młodsze zwyciężyła zawodniczka UKKS Biała Królowa Pruszcz Gdański – Camilla Kawala a kolejne miejsca na podium zajęły: Julia Jurkiewicz z UKS Zawisza Kolbudy i Paulina Jasiel UKKS Biała Królowa Pruszcz Gdański. Wśród młodzików rocznik 2007 i młodsi zwyciężył Oskar Śniadecki z MTS Kwidzyn przed Stanisławem Narwojsz UKKS Biała Królowa Pruszcz Gdański i Wojciechem Wysokińskim z UKS MDK Gdynia. W kategorii rocznik 2003-2006 wystąpiła jedynie jedna zawodniczka reprezentantka UKS SP 11 Skoczek Tczew Paulina Filipek, która rywalizowała z kolegami z rówieśnikami w swej grupie wywalczyła pierwsze miejsce. W grupie chłopców rocznik 2003-2006 zwyciężył: Oliwier Wirkus z UKS Zawisza Kolbudy a kolejne miejsca na podium wywalczyli: Karol Dembicki z UKS MDK Gdynia oraz Artur Szczęsny z Trąbek Wielkich.
W najstarszej kategorii OPEN rocznik 2002 i starsi – panie i panowie rywalizowali wspólnie.
W kategorii kobiet zwyciężyła Joanna Jurkiewicz z UKS Zawisza Kolbudy a kolejne miejsca wywalczyły Lidia Myśliwiec z Gołębiewa Wielkiego i Anita Zielke z Kleszczewa. W Gronie mężczyzn nagrodzono 6 szachistów. Zwyciężył niespodziewanie mieszkaniec Nowego Stawu, reprezentant UKS Korona Gdańsk Patryk Paziak. Kolejne miejsca na podium zajęli Krzysztof Jurkiewicz z UKS Zawisza Kolbudy oraz Jerzy Kot z Husarii Biesiekierz. Kolejne miejsca zajęli Bartosz Dombrowski z UKS Centrum Tczew, Adam Kirszenstein z COM CORDIUM Starogard Gdański, oraz Krzysztof Tyda z UKS Korona Gdańsk. Mężczyźni za zajęcie miejsc I- VI otrzymali także nagrody finansowe.

Przyznano też puchary i nagrody oraz medale i dyplomy w kategorii 60 +. Pierwsze miejsce wywalczył wyżej wspomniany Jerzy Kot a kolejne miejsca medalowe wśród weteranów wywalczyli Tadeusz Panek z Gdańska oraz Czesław Leś również z Gdańska. Nagrodami i pucharami ufundowanymi przez Dorotę Bąk wyróżniono najmłodszych uczestników, a zostali nimi: Dominika Wolska z UKS SP 11 Skoczek Tczew oraz Stanisław Siara ze Starogardu Gdańskiego. Najstarszym zawodnikiem zawodów okazał się 81 letni Kazimierz Bańkowski z UKS Korona Gdańsk. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowy medal z mistrzostw. Organizatorzy jak zawsze zadbali o ciepły posiłek i słodkości wraz z kawą i herbatą dla uczestników i gości.