„Kaszubski Tur” w złocie greckich Aten

kaszubski turPięknie walczył Andrzej Wroński (LZS Morena – Wega Żukowo) na Zapaśniczych Mistrzostwach Świata w stylu klasycznym w stolicy Grecji – Atenach.
W kolebce nowożytnych olimpiad „Kaszubski Tur jak „młode wino” walczył jak za dawnych lat wygrywając trzy walki. Pokonał dwóch zawodników Iranu czołowych na świecie, a w finale wypunktował Greka Iliasa Iliadisa, który był kiedyś mistrzem Europy seniorów. Na pewno duży w tym udział miał trener „Kaszubskiego Tura” – Sławomir Dunst (Kartuzy), który udzielał cennych reprymend zawodnikowi z Kaszub. Warto przypomnieć, że Ateny są szczęśliwe dla Andrzeja Wrońskiego, ponieważ w tym mieście przed laty wywalczył tytuł Mistrza Europy, a w innym terminie był Wicemistrzem Świata na matach Aten.
Żona Andrzeja – Edyta Wrońska od rana otrzymuje maile, telegramy, gratulacje, a pracuje w firmie Wega Żukowo.
Wiceprezes firmy Wega Żukowo powiedział reporterowi „Kuriera Kaszubskiego”, że w najbliższych dniach będzie owacyjne powitanie Andrzeja w Gimnazjum im. Jana Heweliusza w Żukowie. Warto nadmienić, że turniej był rozgrywany w Hali Olimpijskiej 2004 w Atenach. II trenerem kadry olimpijskiej był Andrzej Pryczkowski (Cartusia Kartuzy). Mistrzostwa odbywały się w stylu wolnym i klasycznym oraz w stylu wolnym kobiet. Łącznie startowało ponad 300 zawodników i zawodniczek.
Chciałbym przypomnieć, że Andrzej Wroński w 1988 roku był Mistrzem Olimpijskim w Seulu, a w 1996 roku zdobył złoty Medal Olimpijski w Atlancie (USA). W międzyczasie został Mistrzem Świata w Tampere (Finlandia). Trzy razy stawał na najwyższym podium Mistrzostwa Europy w Oulu (Finlandia), Atenach i Kopenhadze. Wychowali go w Morenie – Wedze Żukowo Franciszek Mateja i Henryk Borecki.
Jak powiedział nam sekretarz generalny PZZ w dniu św. Mikołaja w niedzielę – będzie miała miejsce Gala w Żukowie z okazji zbliżającego się 70 – lecia LZS i 45 – lecia Moreny – Wegi Żukowo. Oby „Kaszubski Tur” znalazł następców i naśladowców.