IV Wojewódzkie Igrzyska LZS

15 czerwca na pięknym kompleksie sportowym przy Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Somoninie (powiat kartuski) odbyły się IV Wojewódzkie Igrzyska Sportowe LZS o Puchar Marszałka Województwa Pomorskiego LZS. Uroczystego powitania zawodników i gości dokonał Wójt Gminy Somonino Marian Kowalewski wraz z przewodniczącym Rady Woj. LZS Piotrem Klecha. Następnie miała miejsce wyjątkowa uroczystość – wręczono podziękowania
i gratulacje dla Danuty Janczak, która w bieżącym roku obchodzi 50-lecie! pracy w Wojewódzkim Zrzeszeniu LZS.

W tym czasie była m.in. księgową, kierownikiem biura i skarbnikiem stowarzyszenia. Gratulacje składali m.in. Poseł na Sejm RP Stanisław Lamczyk, Andrzej Pryczkowski – legenda zapasów GKS Cartusia Kartuzy, Piotr Klecha Przewodniczący Rady Wojewódzkiej Pomorskiego Zrzeszenia LZS oraz wójtowie i sportowcy z ramienia LZS. Kolejnym punktem igrzysk było ogłoszenie wyników i wręczenie pucharów oraz nagród laureatom Plebiscytu na 10 Najpopularniejszych Sportowców Pomorskiego Zrzeszenia LZS za 2018 rok. Zwyciężył Gevorg Sahakyan reprezentant sekcji zapasów GKS Cartusia Kartuzy. Kolejne miejsca na podium zdobyli: kolarz GKS Cartusia Kartuzy Damian Sławek oraz Szymon Kreft lekkoatleta z LKS Ziemi Puckiej. Kolejne miejsca ex aequo zajęli: Agnieszka Kulak – lekkoatletka LKS Jantar Ustka, Klaudia Maruszewska również lekkoatletka LKS Jantar Ustka, Edgar Melkumov zapaśnik Morena Wega Żukowo, reprezentantki LKS Talex Borzytuchom – lekkoatletki Katarzyna Główczewska oraz Beata Topka, zapaśnik Aleksander Mielewczyk z GKS Cartusia Kartuzy, lekkoatleta KKL Rodło Kwidzyn Filip Ostrowski, jeździec z LKS Nadwiślanin Kwidzyn Jacek Zagor oraz Paulina Stenka z KTS-K GOSRiT Luzino występująca w kickboxingu. W gronie trenerów zwyciężył Bartłomiej Pryczkowski z sekcji zapasów GKS Cartusia Kartuzy, II miejsce zajął Henryk Michalski trener LA z LKS Jantar Ustka a III Jarosław Ścigała z Talexu Borzytuchom również trener LA. Wyróżniono także Dariusza Maleckiego trenera kolarzy GKS Cartusia Kartuzy oraz Teresę Jaskułka trenerkę lekkoatletów LKS Ziemi Puckiej.

Sędzia główny igrzysk Wiceprzewodniczący Rady Woj. LZS Jan Trofimowicz przedstawił zasady rywalizacji i zaczęły się zmagania w poszczególnych konkurencjach. Od samego początku o prymat
w klasyfikacji drużynowej walczyły trzy drużyny, które wystawiły najliczniejsze i najsilniejsze reprezentacje, mianowicie Gmina Pruszcz Gdański, Luzino i Puck. W biegu na 100 m kobiet zwyciężyła Maria Lińska z Luzina z wynikiem 13,78 a kolejne miejsca na podium zajęły: Magdalena Grądziela
z Gm. Pruszcz Gdańsk i Aleksandra Byczkowska z Gm. Puck. W biegu na 100 m mężczyzn zwyciężył Piotr Hebel z Lini z wynikiem 12,00 a kolejne miejsca wywalczyli Janusz Ceynowa z Gm. Puck i Fabian Lewna z Sierakowic. W konkurencji rzutowej piłeczkami do celu w gronie wójtów zwyciężył
po dogrywce Jarosław Wejer z Luzina przed Jerzym Tkaczykiem z Gm. Puck i Marianem Kowalewskim z Somonina. W konkursie rzutowym dla małżonków (pantofel i opona) zwyciężyli Alicja i Damian Wojtas z Gm. Puck przed Martyną i Mateuszem Wiech z Gm. Pruszcz Gdański oraz Andżeliką
i Mirosławem Miotk z Luzina. W trójboju rzutowym dla kobiet zwyciężyła reprezentacja Luzina przed Gm. Puck i Gm. Pruszcz Gdański. W konkursie strzeleckim dla radnych gminnych zwyciężył
po dogrywce Janusz Sampolski z Gm. Pruszcz Gdański przed Waldemarem Bradtke z Gm. Puck
i Sylwester Piątek z Luzina. W przeciąganiu liny kobiet najlepszą reprezentację wystawiła Gm. Pruszcz Gdański a kolejne miejsca na podium zajęły Gm. Puck i Luzino. W przeciąganiu liny mężczyzn również zwyciężyła drużyna Gm. Pruszcz Gdański a kolejne miejsca na podium zajęły odpowiednio Luzino
i Gm. Puck. W sztafecie biegowej z workami z piaskiem zwyciężyli druhowie strażacy OSP z Gm. Puck a kolejne miejsca zajęli strażacy z gmin Luzino i Pruszcz Gdański. W konkurencji wyciskania ciężarka 17,5 kg jedną ręką na siedząco w kategorii do 85 kg zwyciężył Karol Lipski z Gm. Pruszcz Gdański z wynikiem 24 a kolejne miejsca zajęli Rafał Freitag z Luzina i Łukasz Kobiella z Lini. W kategorii + 85 kg bezkonkurencyjny okazał się Marian Dorawa z Gminy Chojnice, który wycisnął ciężarek prawą ręką aż 177 razy! To najlepszy wynik w historii wyciskania ciężarka w naszym województwie
i prawdopodobnie najlepszy wynik w kraju! Młodsi zawodnicy i kibice bili gromkie brawa dla skromnego siłacza. Kolejne miejsca zajęli Marcin Darga z Gm. Puck i Przemysław Kapeliński
z Gm. Pruszcz Gdański. W turnieju piłki nożnej udział wzięło 6 reprezentacji, które rywalizowały
w 2 grupach. W grupie A Luzino, Linia, Przechlewo a w grupie B Gm. Puck, Gm. Pruszcz Gdański
i Sierakowice. Po meczach grupowych i finałowych zwyciężyła reprezentacja Pruszcza Gdańskiego
a kolejne miejsca zajęły Puck, Luzino, Przechlewo, Linia i Sierakowice. W turnieju mini siatkówki kobiet zwyciężyły panie z Gm. Pruszcz Gdański przed Gm. Puck oraz Luzinem. W rywalizacji mężczyzn w piłce siatkowej zwyciężyła reprezentacja Gm. Puck przed Łęczycami i Gm. Pruszcz Gdański. W biegu na 800 metrów zwyciężyła Oliwia Falk z Gm. Luzino (2:56,3) przed Magdaleną Grządzielską
z Gm. Pruszcz Gdański oraz Katarzyną Mielewczyk z Gm. Puck. W biegu na 1500 metrów mężczyzn zwyciężył Dawid Bullman z Gm. Puck (4:28,3) przed Jackiem Bromowiczem z Gm. Pruszcz Gdański
i Stanisławem Czaja z Lini. Przed ogłoszeniem wyników i wręczeniem trofeów rozlosowano wśród uczestników igrzysk 10 nagród niespodzianek przygotowanych przez dyrektora miejscowego GOK Angelikę Zaborowską. W klasyfikacji drużynowej bezkonkurencyjna okazała się reprezentacja Gminy Puck. Kolejne miejsca zajęły Gmina Pruszcz Gdański i Luzino, Linia, Sierakowice, Przechlewo, Somonino, Chojnice i Łęczyce. Medale, dyplomy, puchary, nagrody rzeczowe za zajęcie miejsc
na podium oraz w klasyfikacji generalnej wręczyli: Poseł na Sejm RP Dorota Arciszewska Mielewczyk, Przewodniczący Rady Woj. LZS Piotr Klecha, Członek Prezydium PZ LZS Jerzy Tkaczyk, Magdalena Janczak z biura PZ LZS w Gdańsku oraz sędzia główny zawodów Jan Trofimowicz. Igrzyska zorganizowane zostały dzięki dobrej współpracy Pomorskiego Zrzeszenia LZS, Gminnego Ośrodka Kultury w Somoninie, Urzędu Gminy w Somoninie oraz jednostki OSP Somonino. Wsparcie przy organizacji imprezy przekazało także Starostwo Powiatowe w Kartuzach. Impreza dofinansowana została ze środków Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku. Najlepsi zawodnicy uczestniczący
w igrzyskach wojewódzkich, będą mieli okazję reprezentować województwo w kolejnych Igrzyskach ogólnopolskich, które pod koniec sierpnia odbędą się w Siedlcach. Gratulacje dla Najlepszych!